Pénzcentrum • 2015. április 22. 06:02
Az elmúlt hónapok pénzügyi botrányai sok magyar családot arra sarkallhatnak, hogy biztonságos helyet keressenek a pénzüknek. Erre az egyik legjobb megoldás a bankbetét lehet, a baj csak az, hogy ennek kamatát az elmúlt három évben igencsak megtépázta a jegybank kamatcsökkentése. Megnéztük, karcagi Marcsika helyett melyik banknál juthatunk most mégis extra kamathoz?
Az elmúlt hónapok pénzügyi bedőlései, és különösen a Kun-Mediátor féle botrány miatt sokaknak megrendülhet a bizalmuk a betétekben.
ami már önmagában is olyan elképesztően magas, hogy konkrétan hihetetlen, hogy ennyien bedőltek neki. Összehasonlításként: a bankok mostanában 1,6 - 2 százalékos kamatokat kínálnak átlagosan. Persze a DRB bankcsoport csődje, vagy a Quaestor kötvénycsalása sem növelte a bizalmat a magyar pénzügyi rendszerben.
Kattints! Mibe tegyem most a pénzem? Van élet a brókerbotrány után
A biztonság és könnyű hozzáférhetőség miatt nem véletlen, hogy még mindig a bankbetétek a legnépszerűbb megtakarítási termékek. Ha kellően tőkeerős bankot választunk, akkor a pénzintézet csődjétől sem kell tartanunk. Ha mégis, 100 ezer euróig (kb. 30 millió forint) kártalanít minket az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA).
Hogyan juthatunk extra kamathoz?
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatvágásai nem kedveztek a betéti kamatoknak, legutóbb kedden csökkentették az irányadó rátát, így az jelenleg 1,8 százalékon áll. Emiatt a betétek kamatai is korábban nem látott szintre csökkentek, igaz, találhatunk (ehhez képest) kiemelkedő ajánlatokat is.
Érdemes azonban ketté választani a feltétel nélkül lekötött betéteket és a feltételhez szabott lekötést. Alapvetően a bankok ezekhez a feltételekhez kötik az extra kamatot:
- Friss pénz beérkezése a bankhoz
- Befektetéssel kombinált betét
- Aktív kártyahasználat
- Jövedelem jóváírás
- Csoportos beszedési megbízás rögzítése és fenntartása
A friss pénz beérkezésére vonatkozó kikötés azért lehet hátrányos, mert ez azt jelenti, hogy egy banknál csak egyszer lehet adott pénzösszeget elhelyezni. Az aktív kártyahasználat, a jövedelem jóváírás és a csoportos beszedési megbízások rögzítése pedig azt feltételezi, hogy aktívan használjuk a bank folyószámláját.
A szokásosnál magasabb kamatok befektetéssel kombinált betétekkel érhetők el. Ezek azonban összetettebb termékek, ugyanis másfajta befektetést is kell indítanunk a betét mellett, így kaphatunk extra betétikamatot. Ezek a befektetések bankonként eltérnek, de általában az alábbi közül valamelyik megtakarítások egyikének elindítását kérik tőlünk:
- Befektetési alap
- Megtakarításos életbiztosítás
- Lakástakarék pénztár
- Egyéb megtakarítási forma
Mégis, mekkora kamattal számolhatunk?
A kamatok soha nem látott mélységben vannak jelenleg, azonban van olyan bank, ahol a többihez képest kiemelkedő ajánlattal találkozhatunk. A Pénzcentrum a BankRáció.hu kalkulátorával gyűjtötte össze a jelenleg elérhető legjobb ajánlatokat. A számításaink során egy évre kötöttünk le 1 millió forintot - természetesen a futamidőt és az összeget változtatva eltérő kamatokat kaphatunk.
Ha feltétel nélküli lekötött betétet keresünk, akkor 1 millió forintra egy éves lekötéssel a legtöbb kamatot jelenleg az FHB-nál kapjuk (2,3 százalék, 23 ezer forint), igaz, a Sberbank és az AXA ajánlata sincs sokkal lemaradva ettől (2,2 és 2 százalék). Ha viszont mind az öt fent felsorolt feltételnek meg tudunk felelni, akkor a BNP Paribas ajánlata a legkedvezőbb, 3,2 százalékos kamattal (32 ezer forint). Ezt követi az AXA és az FHB ajánlata 3,1, illetve 2,3 százalékos kamattal.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Hogyan válasszunk a betétek közül?
Nemcsak a betét kamatát érdemes figyelni, hanem meg kell nézni, melyik feltételeknek tudunk megfelelni, ugyanis hiába a legmagasabb a kamat egyes esetekben, ha a feltételt csak nehezen tudjuk teljesíteni, akkor lehet, hogy inkább másik bankhoz érdemes fordulnunk.
Az is lényeges, hogy csomagokban gondolkozzunk. Elsősorban a betéthez kapcsolódó bankszámla költségeit kell megnézni, de, ha aktív számlahasználatot kér a bank az extra kamatért cserébe, akkor a számlahasználat költségeit is figyelembe kell venni a betétek összehasonlításakor.
Kattints! Hova tegyük most a pénzünket? Tényleg csak a méret a lényeg?
Gyanakodjunk, ha irreálisan magas a kamat
Ha a többi bankhoz képest magas kamatot látunk, akkor a pénzintézet általában másfajta (gyakran hosszútávú elköteleződést jelentő) megtakarítás kötését kéri tőlünk az extra kamatért cserébe. Ha viszont a többi ajánlat sokszorosát kínálják hozamként, akkor érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy belevágjunk-e, hiszen a fentiektől eltérő banki kamat a jelenlegi kamatkörnyezetben elég nehezen elérhető, de legalábbis kockázatvállalással jár együtt.
Ha nem egy banknál vagy takarékszövetkezetnél kopogtatunk, könnyen előfordulhat, hogy a mostanában sokszor látott piramisjátékba akarnak minket belerángani. De hogyan ismerjük fel, ha ilyennel van dolgunk?
- Irreálisan magas hozam ígérete
- A cégnek nincs online elérhetősége
- A cég nincs bejegyezve (ezt ingyenesen lekérhetjük)
- Ha egy ismerősünk sem hallott még a cégről.
- Természetesen ezek mellett is lehet tisztességes az adott cég, de ezek figyelmeztető jelek lehetnek egy esetleges csalás esetén.