Orosz Márton • 2015. január 7. 11:33
December elejétől kerültek a pénztárcákba az új tízezres bankjegyek: egy hónap alatt 20 millió új tízezres került forgalomba - tudta meg a Pénzcentrum.
December elsején vehettük először kezünkbe az új tízezres bankjegyet. Mint azt a Pénzcentrum a Magyar Nemzeti Banktól (MNB) megtudta, a 2015. január 5-i kimutatások szerint
A megújított tízezer forintosokat a jegybank folyamatosan hozza forgalomba a napi készpénzes műveletei során.
Eddig nem találkoztak hamis tízezressel
Mint megtudtuk, az első hónap tapasztalatai azt mutatják, hogy az új bankjegy elterjedése zökkenőmentesen halad, elfogadásával kapcsolatos panasz, észrevétel nem érkezett az MNB-hez. A megújított tízezer forintosból hamisgyanús példányt mindeddig nem továbbítottak szakértői vizsgálatra a jegybank felé.
Mikor jön a többi új bankjegy?
Az MNB 2014 és 2018 között folyamatosan újítja meg a jelenlegi bankjegysorozat címleteit, így a következő években további újratervezett, továbbfejlesztett bankjegyeket bocsát forgalomba.
A sorozat első eleme a megújított tízezer forintos, amely már 2014. szeptember 2-től törvényes fizetőeszköz és 2014. december 1-jétől, fokozatosan jelenik meg a készpénzforgalomban, széles körű elterjedésére pedig 2015 folyamán kell számítani.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Nemzetközi tapasztalatok alapján címletenként eltérő az időtartam, amely alatt az új bankjegy széles körben elterjedhet. Az ATM-ekben gyakran használt és/vagy a tranzakciós, kis értékű címleteknél viszonylag rövid idő (akár néhány hónap) is elegendő lehet ahhoz, hogy a forgalomban levő címletek többségét már a fejlesztett verziók tegyék ki.
A
jellemzően inkább vagyontartást szolgáló, nagyobb címletek (mint
például Magyarországon a húszezer forintos) esetén jóval hosszabb időre
(akár több évre) is szükség lehet ahhoz, hogy az adott címlet a
forgalomban elterjedjen.
Az MNB eddigi - a nemzetközi gyakorlattal megegyező - forgalmazási tapasztalatai azt mutatják, hogy a kibocsátást követő néhány hónapban az új címletek esetén intenzív kiáramlás, a régiek tekintetében pedig forgalomból való jelentős visszaáramlás tapasztalható. Ez a folyamat néhány hónap elteltével lassul, majd a régi címlet bevonási határnapjának közeledtével ismét erőteljesebbé válik.