Orosz Márton • 2014. december 15. 06:01
Érdekes felvétel járta be a napokban a magyar sajtót: a videón - amit a rendőrség tett közzé - egy olyan eszköz látszik, amit egy budapesti bankjegykiadó automatára szereltek, ezzel több tucat kártya adatait szerezték meg. A Pénzcentrum megnézte, mennyire gyakoriak az ilyen támadások, mutatjuk, hogy működnek pontosan az ilyen eszközök, és persze azt is elmondjuk, hogy lehet védekezni ellenük.
Négy bolgár állampolgárságú férfi ellen folytat eljárást a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda. Akkor kapták el őket a rendőrök, amikor egy belvárosi bankjegykiadó automatára adatszerző eszközt szereltek. Ezzel a módszerrel 57 - ott megfordult - ügyfél bankkártya adatait és PIN-kódját szerezte meg. Az adatokkal ismeretlen társaik Malajziában, az Egyesült Államokban és Peruban több mint 3,5 millió forint összértékben kíséreltek meg készpénzt felvenni - egyelőre nem tudni, pontosan mennyit sikerült nekik.
Hogy működik egy ilyen eszköz?
Az ilyen, kártyalopásra specializált, preparátumok "lelke" egy szimpla kártyaolvasó, amely ugyanúgy működik mint az ATM saját kártyaolvasó eszköze. A különbség az, hogy a mágneses csíkon vagy chipen rögzített adatokat a preparátum egy adattároló egységben rögzíti, agy azokat egy üres mágneskártyára át tudják tölteni az elkövetők. Az ilyen klónozott kártyákat utána olyan - jellemzően internetes - vásárlásokra használják, ahol nincs szükség egyéb azonosító adatokra.
- tudta meg a Pénzcentrum az ATM-üzemeltetéssel foglalkozó TrezEx Hungáriától.
Mennyire lehet nehéz készíteni/beszerezni egy ilyen eszközt? Vajon Magyarországon is hozzájuthatnak ilyenhez?
A videofelvételen bemutatott eszközök közepes minőségűnek tekinthetők, technikai értelemben ezeknél ma már komolyabb preparátumokat is elő lehet állítani. Az ezekhez hasonló eszközök előállítása azonban meglehetősen körülményes, ennél fogva költséges is.
Az a felvételeken is látszik, hogy összetett, kártyaolvasót és a PIN-kód ellopására alkalmas kamerát is magában foglaló preparátumokról beszélünk. A számítástechnikai berendezések beszerzése az interneten keresztül megoldható, számos külföldi webshop is forgalmaz ilyeneket, azonban ezek beszereléséhez, működtetéséhez szaktudás szükséges. A preparátumok számítástechnikai eszközöket rejtő részének - magának a testnek - az előállítása is költséges, hiszen annak tökéletesen illeszkednie kell a kiszemelt ATM-re, valamint színei és arculata sem üthet el nagyon a készpénzkiadó automatáétól.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az ehhez hasonló preparátumok elméletileg Magyarországon is előállíthatóak, de ez nem jellemző, a videóban is külföldi állampolgárok által összeállított eszközök láthatóak.
Ma hazánkban az ATM-ek döntő többsége rá van kötve az üzemeltetők valós idejű távfelügyeleti rendszereire, amelyek bizonyos illetéktelen beavatkozások érzékelése esetén automatikusan riasztják az üzemeltetőket.
Itthon általában a pénzkiadó nyílás, az ún. ejektor, eltömítésével próbálkoznak az elkövetőek, de a TrezEx Hungária munkatársai évente alig egy-egy ilyennel találkoznak. Jellemzően ezekben az esetekben sem sikerül az elkövetőknek megkárosítani az ATM-használókat.
6 jótanács a biztonságos bankkártya-használathoz
- Kerüljük az ismétlődő elemeket a PIN-kódunk kiválasztásánál, vagy hagyjuk meg a pénzintézet által küldött - véletlenszerűen generált - kódot!
- A PIN-kódunkat soha ne tároljuk a kártyával egy helyen és ne adjuk ki másnak!
- Ne használjuk ugyanazt a biztonsági kódot több bankkártyához!
- Amennyiben születési adataink közül választunk PIN-kódot, ne tároljuk egy helyen azokat egyéb okmányainkkal!
- Mielőtt készpénzfelvételre használnánk bankkártyánkat, mindig nézzük meg az ATM-et. A tapasztalatok alapján elsősorban a bankjegykiadó nyílás környékét szokták átalakítani csalók, ennek ellenőrzésére érdemes külön figyelmet fordítani. Ha bármilyen külső beavatkozásra utaló jelet látunk, jelentsük azt a berendezésen található telefonszámon és keressünk másik automatát!
- Jelentősen csökkenthető a biztonsági kockázat, ha a bankfiókok előterében található ATM-eket használjuk. Amennyiben ezt a lehetőséget választjuk, mindig ellenőrizzük a beléptető rendszer kártyaolvasóját, előfordul ugyanis, hogy a bankkártyák adatait már itt megpróbálják megszerezni. Ha bármilyen gyanús változást tapasztalatunk a leolvasón - kidudorodást, ránézésre oda nem illő elektronikus eszközt -, inkább válasszunk másik ATM-et.Csökkenthetjük a kockázatot, ha olyan "másodlagos" bankkártyát használunk a bejutásra, amelyen nem tartunk nagyobb összeget.