Nem akarsz adót fizetni? Ezzel megúszhatod

Pénzcentrum2014. december 8. 06:00

A kamatadó és az egészségügyi hozzájárulás bevezetésével a megtakarításaink hozamának közel negyedét be kell fizetnünk az államnak. Vannak azonban olyan kivételes banki termékek, amikkel megúszhatjuk ezeket a terheket, viszont ezért cserébe hosszú távra kell félretenni a pénzünket. Megmutatjuk, hogy melyik az a szabadon felhasználható megtakarítás, ami teljes kamatadó és EHO mentességet biztosít.

Akár rendszeres megtakarítást szeretnénk indítani, akár egyszeri nagyobb összeghez jutunk hozzá a pénzünk biztonságos elhelyezésére kiváló lehetőséget nyújt a Tartós Befektetési Szerződés (TBSZ), ugyanis egyszerre többféle befektetési formát is tarthatunk a számlánkon, amely ráadásul a feltételek teljesítése mellet adó- és járulékmentességet is biztosít.

Milyen adókat úszhatunk meg a TBSZ-szel?

A TBSZ nyitásával elsősorban a kamatadó és az egészségi hozzájárulás (EHO) fizetését úszhatjuk meg, de ennek természetesen vannak feltételei, a számla ugyanis nem azonnal adja a kedvezményeket.

A számlanyitás első éve (naptári év) az úgynevezett felhalmozási időszak, amikor a számlára befizetünk pénzt és azt befektetjük igényünk szerint. A naptári év lezárulta után jön a lekötési időszak, ami három plusz két évig tart. Ha későbbi évben, években is befizetnénk a számlánkra, akkor minden évben új számlát kell nyitnunk, amelynek a felhalmozási időszaka újraindul.

Loading...

Lényeges, hogy a lekötés azt jelenti, hogy az első 3 évben a pénzünket nem tudjuk felvenni adó- és járulékmentesen a számláról, viszont a befektetéseinket váltogathatjuk, vagyis az államkötvények helyett vehetünk befektetési alapokat, vagy akár részvényeket is, míg a betéti típusú TBSZ-eknél különféle futamidejű és kamatozású betétek között választhatunk. A pénzünkhöz először három év után juthatunk hozzá úgy, hogy kedvezményt kapunk, ekkor ugyanis lehetőség van a pénz egy részének vagy egészének felvételére. Három év után már nem kell megfizetni a hat százalékos EHO-t és a kamatadó mértéke is lecsökken 16 százalékról 10 százalékra.

Az igazán jelentős kedvezményt viszont akkor kaphatjuk meg, ha öt évet várunk, ugyanis ekkor már az EHO mentesség mellett kamatadó-mentességet is kapunk. Amire érdemes figyelni, hogy a második évben nyitott újabb számlára tett befizetések csak egy évvel elcsúsztatva lesznek tehermentesek, míg a két évvel későbbi, következő TBSZ-be tett megtakarítások adó- és járulékmentessége két évvel csúszik.

Kinek érdemes TBSZ-t nyitnia?

Két fajta TBSZ található meg a pénzintézetek kínálatában:

  • A Betéti számla
  • Az értékpapírszámla

A betéti számlán alapvetően bankbetétekbe tehetjük a befizetett összegeket, amelyek így kamatoznak, és a három vagy öt év végén adó- és járulékmentesen felvehetőek. A jelenlegi alacsony kamatszintek miatt azonban ügyelni kell arra, hogy jól válasszunk és aztán mindig a megfelelő betétbe kössünk le, hogy valóban megérje betétben tartani a pénzt, a megtakarítás hozamának persze itt is kedvez a hosszútávon érvényesülő adó- és járulékkedvezmény. A három éven belüli pénzkivétel esetén pedig ugyanazokat a közterheket kell kifizetni, mintha szimpla bankbetétekben kamatoztattuk volna addig a pénzünket.

A másik lehetőség, hogy az értékpapírszámlát választjuk, ami még nagyobb szabadságot nyújt. Ugyan erről a számláról nem tudunk betétet lekötni (és a két számlatípus között nincs átjárhatóság sem), viszont széles befektetési lehetőségek közül választhatunk.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

A bankbetét egyik legjobb alternatívája lehet a pénzpiaci befektetési alap, amely hasonló kockázatot és hozamot ad, mint a betétek. A TBSZ-en az állampapírok megvásárlására is van mód, igaz, hogy némelyik ilyen, az államot finanszírozó papír eleve EHO mentességet nyújt, mégis, ha hosszú távban gondolkodunk, akkor itt a 16 százalékos kamatadót sem kell kifizetnünk. A TBSZ igazi vonzereje sokak számára azonban a tartós számlákhoz fejlesztett, kimondottan ahhoz igazított banki kötvényekben, jelzáloglevelekben rejlik, amelyek a futamidő és a kamatfizetések gyakoriságában is sokszor igazodnak a TBSZ-hez. Vannak olyan értékpapírok, amelyek csak a lejáratkor fizetnek kamatot, így nem kell a rendszeres (negyedéves, éves) kamatfizetések után az újrabefektetésekről intézkedni.

Az elmúlt években bevezetett lakossági államkötvények, Prémium Magyar Államkötvény (PMÁK) és a Bónusz Magyar Államkötvény (BMÁK) futamideje ráadásul úgy lett megállapítva, hogy a TBSZ futamidejéhez igazodik. A PMÁK-ot 3 és 5 éves futamidővel, míg a BMÁK-ot 4, 6 és 10 éves futamidő mellett vásárolhatjuk meg.

A befektetési alapok vagy részvények iránt érdeklődő befektetőknek is érdemes a TBSZ-t választani, ha legalább három éves távban gondolkodnak, hiszen ezeknél jóval nagyobb kedvezményeket kapunk, hiszen nem csak a kamatadót, hanem az EHO-t is megspóroljuk.

Annak éri meg tehát ilyen számlát nyitnia, aki legalább három éves megtakarítási időben gondolkodik, de aki még nem teljesen biztos abban, hogy legalább 3 évig valóban nélkülözni tudja e megtakarítását, annak is érdemes lehet, hiszen az adóelőny és az ehómentesség lehetőségén kívül, egy normál értékpapírszámlához, takarékszámlához képest nem veszít semmit.

Vannak olyan termékek a piacon, amelyek fix, magas hozammal kecsegtetnek, akár hasonló időtávon, azonban a TBSZ nagy előnye, hogy sok állami támogatott termékkel szemben szabad felhasználású. Aki tehát nem a gyermekének szeretne félretenni Start-számlán, nem lakásra spórolna lakástakarékpénztárban, és nem is a nyugdíjára elő-takarékoskodna (NYESZ, ÖNYP, Nyugdíjbiztosítás) annak a TBSZ kiváló megtakarítási lehetőséget nyújt.

Természetesen ezúttal is várjuk olvasóink kérdéseit, amelyeket pénteken az FHB Bank szakértői válaszolnak meg. Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu.

 

Címkék:
betét, tbsz, megtakarítás, start értékpapírszámla,