Pénzcentrum • 2014. december 8. 15:03
Az Országos Betétbiztosítási Alap az elmúlt egy évben több pénzintézet csődje miatt kellett helyt álljon a betétek kifizetésekor. Jelenleg három hitelintézetnél is zajlik a kármentesítési folyamat. Megnéztük, hogy pontosan milyen szabályok vonatkoznak a kártalanításra, illetve megmutatjuk egy példán keresztül, mennyit kapnak vissza az ügyfelek.
Az elmúlt egy évben öt szövetkezet jelentett csődöt, és múlt hét pénteken a Széchenyi Bank engedélyét is visszavonta a jegybank, mindegyik esetben a bankbetétesek kártalanítását az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) végezte, végzi el.
Ki, mennyit és hogyan kaphat vissza csőd esetén?
Minden OBA-tag hitelintézet (a magyar bankok és takarékszövetkezetek kivétel nélkül tagok) esetén a kártalanítás felső határa 100 ezer euró. A kártalanítás felső határát a kármentesítés kezdő napját megelőző napon érvényes MNB középárfolyam alapján számítják ki.
A kifizetés során azonban két dolgot gyakran félreértelmeznek az ügyfelek, az egyik, hogy a 100 ezer eurónak megfelelő tőkét és az afeletti kamatot is megtéríti az alap. Azonban a kármentesítési maximum a tőkére és a kamatokra együttesen vonatkozik.
A másik gyakori félreértés szerint a betéteknek csak a tőkéjét fedezi az OBA, a valóságban azonban a kamatokra is garanciát vállal a 100 ezer eurós értékhatáron belül.
Lényeges kérdés viszont, hogyan számolják a kártalanításkor a bankunknál elhelyezett pénzt, ugyanis
Nem kell beleszámolni viszont a befektetési alapban tartott összegeket, mivel az itt elhelyezett pénz kármentesítéséért a Befektető-védelmi Alap (BEVA) felel mintegy 20 ezer eurós értékhatárig, és eltérő feltételek mellett.
Fontos, hogy a magánszemélyek és a vállalkozások egyaránt részesülnek kártalanításban, és ebben az esetben az egyéni vállalkozó és a magánszemély által banknál lévő pénzt külön számolják, tehát mind a két esetben külön-külön él a 100 ezer eurós biztosítási keret.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A kártalanítást egyébként 20 napon belül kifizeti az ügyfeleknek az Alap, és erről a közvéleményt is értesíti. Közzéteszi továbbá, hogyan fog zajlani a kármentesítés, tehát milyen úton számíthatnak az ügyfelek a pénz megérkezésére (átutalás, postai átvét, átvétel a bankfiókban, stb.).
Nézzünk egy példát!
Az egyszerűség kedvéért számoljunk 306 forintos euró árfolyammal, és 30 millió forintnyi elhelyezett tőkével, amiben van 2 millió forint folyószámlapénz, 18 millió forint lekötött bankbetét és 10 millió forint értékben banki kötvények. Ezeknek a kamatai összesen 800 ezer forintot tesznek ki. A 306 forintos árfolyam mellett a 100 ezer eurós térítési keret összesen 30 millió 600 ezer forintos kártalanítási keretet jelent. Ebből az következik, hogy a keretet a példában felhozott ügyfél teljesen kihasználja és a kereten felül lévő 200 ezer forintot már nem téríti meg neki az OBA.
Melyik pénzintézeteknél kellett az OBA-nak közbeavatkoznia?
Az elmúlt egy évben összesen négy szövetkezet betéteseit kártalanította vagy fogja kártalanítani az OBA, de múlt hét péntek óta a takarékok mellé a Széchenyi Bank is bekerült, mint olyan pénzintézet, ahol az ügyfelek követelési után az OBA fog jótállni. Az alábbi öt takarékszövetkezetnél lépett közbe az Alap:
- Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet
- Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet
- ALBA Takarékszövetkezet
- Tisza Takarékszövetkezet (folyamatban van)
- Széchenyi Hitelszövetkezet (folyamatban van)