Milliókat tartanak a párnacihában Bódi Gusztiék falujában + képek

Pénzcentrum2014. november 3. 16:02

Míg a magyarok 40 százaléka képtelen megtakarítani, addig vannak, akik milliókkal várják a betörőket. Nagyecseden legalábbis ez a módi...

Ha a nagyecsedi feketeszemek nem is, mi nagyokat pislogtunk a következő hír hallatán:

Két férfi október 26-án betört egy nagyecsedi családi házba, ahonnan nagy összegű készpénzt tulajdonítottak el. A mátészalkai nyomozók október 28-án fogták el a két feltételezett elkövetőt. A házkutatások során az eltulajdonított pénz egy részét már megtalálták és lefoglalták. A nyomozás jelenlegi adatai szerint a betörés során a tettestársak devizát is tulajdonítottak el, amit azóta forintra váltottak

- olvasható a rendőrség tájékoztatójában, amelyhez képeket is csatoltak.

Te is a betörőknek teszel félre?

Bár a kifisztott család ezúttal szerencsés volt, mégis nehéz eldönteni, ki volt a nagyobb balek, az elfogott bűnözők, vagy maga a sértett. Az nem kérdés ugyanis, hogy minden családi költségvetésben szerepelnie kell, kellene megtakarításnak; egy azonban biztos, ennél jobb helyen is lehettek volna a milliók.

Mondjuk ezt annak ellenére, hogy a statisztikák nem feltétlenül minket igazolnak. Felmérések szerint ugyanis ma Magyarországon a legnépszerűbb megtakarítási formák a betétek, az életbiztosítás és az önkéntes nyugdíjpénztár, de úgy tűnik,

még mindig sokan tartják befőttes üvegben vagy a párnájuk alatt tartalékaikat; ez a 4. legnépszerűbb megtakarítási mód itthon.

Hova tegyük, amit megspóroltunk?

Ma az már nem elég, ha rendszeresen meg tudunk spórolni némi készpénzt, érdemes elgondolkodni azon is, mit is szeretnénk kezdeni vele. Fontos cél lehet akár a hétköznapi biztonság megteremtése is. Háromhavi fizetésnek megfelelő megtakarítás a legtöbb esetben fedezi ezeket az átmeneti időszakokra eső költségeket. Ha ilyen megtakarítást szeretnénk, akkor érdemes betétben lekötni vagy legalább az átlagnál magasabb hozamot nyújtó számlán tartani a pénzünket.

A nyugdíjcélra takarékoskodóknak az egyik legjobb pénzügyi megoldás lehet a nyugdíj-előtakarékossági számla. A tulajdonos dönthet például arról, hogy az általuk befizetett összeget milyen értékpapírba - részvénybe, kötvénybe, vagy befektetési jegybe - fektessék, a nyugdíjjogosultság idejéig nem fér hozzá a megtakarításához. A befizetések összegét előtakarékossági támogatás is növelheti. A számlatulajdonos a számlára befizetett összeg 20 százalékának elejéig (de legfeljebb 100 vagy 130 ezer forintnak megfelelő összegig életkortól függően) rendelkezhet az adójából a nyugdíj-előtakarékossági számlájának javára történő átutalásáról. A legalább tíz éves megtakarítás ráadásul kamatadó-mentes, így a végén nem kell a hozam 16 százalékát befizetni az államkasszába.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Több adómentes megtakarítás is létezik még. Lakáscélra a lakáskasszákban tehetünk félre, de a biztosítók is kínálnak úgynevezett unit-linked termékeket, melyekkel a megtakarítás után adómentesség érhető el. Ezeknél a termékeknél érdemes nagyon figyelni a szerződés megkötésekor, a legtöbb esetben az első években a befizetett tőke egy részét elveszíthetjük, ha a megtakarításunkhoz kell nyúlnunk.

A bankokban is elérhető tartós befektetési számlán (TBSZ) megtakarítva ettől nem kell félnünk. A TBSZ esetén három év után részlegesen, öt év után pedig teljesen adómentesen juthatunk a megtakarításunk hozamához. A pénzünkhöz pedig akkor is könnyen hozzáférhetünk, ha hirtelen bajba kerülünk, persze a kamatok részleges elvesztése és a kamatadó megfizetésével mellett.

A biztonság mellett a megtakarításunk akár lakásfelújításra is költhetjük. A megfelelő beruházással havonta is több ezer forintos megtakarítást érhetünk el, amit később újra megtakarításra fordíthatunk - és ingatlanunk értékét is növeljük vele. Ha havonta csak 10 ezer forintot teszünk félre, három év után kicserélhetjük a lakásunk nyílászáróit, hiszen 5 százalékos kamattal számolva közel 400 ezer forint gyűlik így össze, de lakáskasszában ez akár több százezer forinttal is nagyobb megtakarítás is lehet. Persze vannak nagyobb megtérülésű felújítási lehetőségek is, ilyen lehet egy családi ház esetén a rezsit akár 60 százalékkal is csökkentő szigetelési munkák.

Összefoglalva tehát a bankokban több olyan termék is megtalálható, amellyel állami segítséggel vagy adómentesen takaríthatunk meg akár egy-két ezer forintból is havonta. Legyen megtakarítási célunk és próbáljunk egyre többet félretenni, ahogy ezt megengedhetjük magunknak. Legalább a más költségeink növekedésével arányosan növeljük megtakarításainkat is.

Címkék:
öngondoskodás, megtakarítás,