Pénzcentrum • 2014. október 26. 13:00
Múlt hétvégén tele volt a sajtó a hírrel: aranytömböt talált két munkás Budapesten. Leadták a rendőrségen. De vajon jól tették? Vagy eladhatták volna? Mi járt volna azért, ha lenyúlják az aranytömböt?
Múlt héten aranyrudat talált két munkás Budapesten. Leadták a rendőrségen, nyomozás indult a valódisága, eredete ügyében. Később kiderült, hogy hamis. Ha valóban színarany lett volna, a Blikk információi szerint akár
A rendőrség tájékoztatása szerint a tömb a kerületi talált tárgyak osztályára kerül majd. De vajon mi a teendő egy ilyen esetben? Mit csináljunk, ha aranyat, ékszert, pénztárcát, vagy bankjegyet találunk az utcán?
Először is az is jó kérdés, mi lett volna, ha a két munkás nem szól a munkaadójának az aranyról?
- Ha nem szól, és ki sem derül, ülnek rajta, azaz nem akarják értékesíteni, valószínűleg sosem derül ki, hogy náluk van.
- Ha nem szólnak, de megpróbálják eladni, így kiderül, hogy náluk van, akár börtönbe is kerülhetnek.
Bármit tettek is volna az aranyrúddal, a lényeg az, hogy jogilag semmiképp nem az övék. A hatályos törvényi szabályozás a magántulajdont védi. Azaz minden esetben az "eredeti" tulajdonost. A megtalálónak 8 nap áll rendelkezésére, hogy a tárgyat visszajuttassa az eredeti tulajdonosnak. Ha az ő személye nem ismert, a hatóságokhoz kell fordulnia. Ez utóbbi eshetőség is beletartozik a 8 napos határidőbe. Általában bármelyik állami szervhez lehet fordulni, kivéve az alábbi esetekben, mert
- a lőfegyvert,
- a gáz- és riasztófegyvert,
- a légfegyvert,
- a lőszert,
- a pirotechnikai terméket,
- a kábítószert,
- a pszichotrop anyagot,
- a közbiztonságra veszélyes egyéb tárgyat,
- a rendőrség által kibocsátott okmányt, hatósági jelzést
a rendőrségen kell leadni.
A törvény szerint, aki véletlenül vagy tévedésből hozzá került dolgot eltulajdonít, vagy nyolc napon belül nem adja vissza, jogtalan elsajátítás vétsége miatt
- nyilatkozta az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a Pénzcentrum kérdésére. A büntetés
abban az esetben, ha a jogtalan elsajátítást a kulturális javak körébe tartozó tárgyra követik el. Egyébként az értékhatár 20 ezer forint, az alatti értékben szabálysértést, afölött pedig bűncselekményt követ el az illető, aki eltulajdonítja azt a tárgyat. Tehát egy akkora aranytömb esetében mindenképp bűncselekményt követtek volna el, ha megtartják, és nem szólnak róla.
Így fontos tudnunk, ha találunk valamit:
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- az valaki másnak a tulajdona
- átadási, illetve visszaadási kötelezettség terhel minket
- és a visszaadásra nyolc nap áll rendelkezésünkre.
Ha nem így teszünk, törvényt szegünk. Ez azt jelenti, hogy az utcán talált pénzzel is hasonló a helyzet. Ha találunk egy 10 ezrest, az sem a miénk.
Erről az aranytömbről tehát kiderült, hogy hamis. Valószínűleg egy gyakorlott szem első blikkre megmondta volna. Egy aranytömbön ugyanis már olyan elsődleges jelzések is felfedezhetők, amik árulkodnak a hitelességről. Eszerint kötelezően szerepelnie kell rajta a következőknek:
- Az aranytömb gyártójának verdejele (pl: Münze Österreich, Argor, Heraeus, Umicore)
- Tömeg megjelölése (grammban kifejezve)
- Az arany tisztaságára utaló jelölés (999.9)
- Minőségi tanúsító jel (pl: "AH" Argor-Heraeus, "Melter Assayer")
- Az aranytömb egyedi sorszáma
- Gyártó tanúsítványa az eredeti csomagoláson (1-100g-os méretnél)
Ennél a tömbél a 9-es számjegyek alatt három jelölés látszik, amelyből általában csak egy van az igazi aranyrudakon.
Hosszú távon egyébként nagyon jó befektetésre tettek volna szert a munkások, ha valóban aranyat találtak volna, illetve ha megtarthatták volna a tömböt. Évtizedek óta töretlen a befektetési arany népszerűsége. Leginkább hosszú távú befektetésként tekintenek rá. Rövidebb időtávon lehetnek nagyobb kilengések az arany árfolyamában, de aki 10 éve ilyen nemesfémet vásárolt, ma például sokkal magasabb áron tud túladni rajta.
Azt gondolnánk, egy efféle befektetést mi biztos nem engedhetünk meg magunknak. Pedig a hatalmas, filmekben látott aranytömbökön kívül kisebb, 5-10-20 grammos kis rudakat is lehet venni. Jelenleg sorrendben ezeket körülbelül 49-95-191 ezer forintos áron lehet beszerezni. Az aranyrúd kiválasztásánál mindenképpen hitelesített, megbízható szolgáltatót kell felkeresni. Érdemes arra is figyelni, hogy egyes cégeknél olyan aranytömböt adnak, ami be van csomagolva műanyag tokba, és csak akkor tartja meg az értékét, ha a csomagban marad.