Na ezt ne csináld a bankkártyáddal! Soha, de soha

Pénzcentrum2014. október 15. 06:02

A Pénzcentrum gyakran foglalkozik a PIN-kód biztonságával, konkrétabban azzal, mennyire veszélyes bankkártyánk mellett, pénztárcánkban felírva tartani a titkos kódot. Olvasónk fórumunkban vagy Facebook-oldalunkon rendre meg is jegyzik, mennyire felesleges tanács ez, hiszen senki nem annyira óvatlan, hogy ilyen veszélynek tegye ki a pénzét. Nos, most bemutatjuk azt a hölgyet, akinek havi fizetése, két bankkártyája, és a hozzájuk tartozó PIN-kódjai is benne voltak abban a pénztárcában, ami leesett a biciklijéről...

Egyhavi fizetése és két bankkártyája volt az elvesztett pénztárcájában, amit hiánytalanul visszakapott egy esztergomi nő. A becsületes megtaláló bevitte a tárcát a rendőrségre anélkül, hogy belenézett volna.

Az esztergomi fiatalember a minap arra lett figyelmes, hogy egy vele szembe jövő biciklis nő pénztárcája kiesik a zsebéből és a földre zuhan. Autójával próbálta, de (egy piros lámpa miatt) nem tudta utolérni a nőt, így bevitte a pénztárcát a rendőrségre.

A pénztárca tele volt készpénzzel, ráadásul két bankkártya is volt benne, PIN-kóddal mellékelve.

A rendőrök hamarosan megtalálták a zokogó biciklis nőt, aki addigra már felfedezte, hogy minden pénzét elvesztette. A rendőröknek elmondta, hogy a havi fizetése volt benne, ezért nagyon örült, amikor közölték vele, hogy egy órán belül az utolsó fillérig megkerült a pénze - írta a Bors.

Nem is gondolnánk, milyen gyakori

A rendőrségi hírekben hetente találkozunk olyan esetekkel, amikor illetéktelenek ellopott, elhagyott bankkártyákkal sikeresen vettek fel pénzt. Bankkártyabiztonsággal foglalkozó szakértők szerint ezen esetek 99 százaléka úgy történhet meg, hogy az áldozat a kártyájára írva, vagy a pénztárcájában, táskájában tartja PIN-kódját, esetleg a legkézenfekvőbb megoldást - az 1234-kódot - használja.

Szinte mindig mi vagyunk a hibásak

A bankkártyabiztonsággal foglalkozó szakértők még mindig rengeteg ilyen esettel találkoznak: ha sikeres a készpénzfelvétel, az szinte mindig

első próbálkozásra sikeres,

azaz a bűnöző egyből tudja a kódot. Bár az áldozatok gyakran ennek ellenkezőjét állítják, az esetek túlnyomó többségében egyértelmű, hogy táskájukban, pénztárcájukban tartották PIN-kódjukat, esetleg magára a bankkártyára írták fel azt.

Ha ellopták a kártyánkat, akkor érdemes a lehető leggyorsabban letiltani, ugyanis törvényi előírás szerint a letiltás pillanatáig okozott károkért 45 ezer forintig az ügyfél felel. Ez alól a szabály alól is van kivétel: ha a kártyát annak fizikai jelenléte és/vagy a kártyabirtokos azonosítása nélkül használták (például a kártyabirtokos tudta nélkül a kártya adatait lemásolták), a kár teljes mértékéig a bank felel. Azonban ebben az esetben is megvan a kártyabirtokos kárenyhítési kötelezettsége, tehát ha tudomására jut a visszaélés ténye, akkor köteles a kártyáját azonnal letiltani, illetve minden olyan feladatot elvégezni, amely enyhíti a kár mértékét.

A bejelentés után elméletileg már a banké a felelősség - elméletileg. Ugyanis számos olyan kitétel van, amit ha nem tartottunk be, akkor a kártyával ellopott (ATM-ből felvett, levásárolt) pénzünkből semmit nem fogunk látni, ezen felül pedig az igen borsos (akár 15-20 ezer forintos) kártyatiltási- és pótlási díjat is meg kell majd fizetnünk. A dombornyomott kártya tiltásának díja magasabb, mivel ezek a típusú kártyák azonnal felkerülnek egy nemzetközi tiltólistára is, amiért a bank jelentős díjat fizet a kártyatársaságoknak. Vannak olyan bankok, amelyek csak egy részét számítják fel ennek a díjnak.

Visszakaphatják ilyenkor az áldozatok a pénzt?

Kevesen tudják, hogy ilyen esetekben (amikor az ellopott kártya PIN kódját használva tudják megkopasztani a bankszámlánkat)

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 
a bank várhatóan nem fogja megtéríteni a kárunkat.

Így nemcsak az igen borsos, akár 15-20 ezer forintos kártyaletiltási-és pótlási díjat kell majd megfizetnünk, hanem bizony a veszteségek is minket terhelnek.

A bankok általános szerződési feltételeiben ugyanis külön kikötik, hogy a kártyatulajdonos gondatlan magatartása következtében bekövetkező visszaélésekért nem viselik a felelősséget. Ilyen lehet például, amikor

  • a felírt PIN kódot a kártyával egy helyen tartjuk a pénztárcánkban
  • a kártyára írjuk fel a PIN kódot
  • személyes adatokból (születési dátum) kikövetkeztethető a kód
  • vagy esetleg könnyen kitalálható (1234, 1111)

Ilyenkor igen kicsi a valószínűsége, hogy a pénzünkből bármennyit is viszontlássunk. Ezenfelül arra is érdemes odafigyelni, hogy például a sorban mögöttünk állók fizetéskor ne tudják lelesni, hogy mely gombokat nyomjuk meg a bolti terminálon vagy az ATM-en.

Ha bebizonyosodik, hogy harmadik félnek kiadtuk bármely azonosítónkat (PIN kód, kártyaszám, lejárati dátum), akkor szintén nem fog fizetni a bank.

Az sem jó, ha nagyon egyszerű

Egy korábbi kutatás szerint a világszerte leggyakrabban használt PIN még mindig az 1234 - így valószínűleg sok bűnöző egyből ezzel próbálkozik. A legtöbbször használt kódok között ott vannak még az ismétlődő számjegyek (1111, 2222), a 19-cel kezdődő számok (születési évek), valamint a telefon/ATM-billentyűzeteken például egymás alatt/felett lévő számok (2580). Sorrendben az első 10 leggyakoribb PIN kód: 1234, 1111, 0000, 1212, 7777, 1004, 2000, 4444, 2222, 6969.

A 2012-es felmérés szerint

a világ legritkábban használt PIN-kódja a 8068.

Címkék:
vásárlás, PIN-kód, megtakarítás, pénztárca,