Pénzcentrum • 2014. október 5. 13:00
Dühösek és csalódottak a Szulejmán c. szappanopera rajongói: az RTL Klub hat hétig szünetelteti kedvenc sorozatukat. A csatorna lépése meglepően nagy tiltakozást váltott ki, volt itt kommentcunami, aláírásgyűjtés, sőt, kis híján tüntettek is a televízió székháza előtt.
Van azonban egy jó hírünk: nem kell szomorkodniuk a Szulejmánosoknak! Lesz ugyanis 6X1 szabad órájuk arra, hogy átgondolják pénzügyeiket, megnézzék, hol tudnak többet-kevesebbet spórolni, vagy hogyan tudják okosan befektetni pénzüket.
A Pénzcentrum most ehhez ad hat tippet!
1. Készíts családi költségvetést az év hátralevő hónapjaira!
Már három hónap sincs hátra karácsonyig, a következő hetek a legtöbb háztartásban elég húzósak lesznek. Most érdemes családi költségvetés készíteni! Vegyünk egy kockás papírt, vagy egy excel-táblát, mérjük fel, mennyi bevételünk és mennyi kiadásunk lehet az év hátralevő részében, gondoljuk át, mikor várható nagyobb kiadás (valószínűleg ez a karácsony, esetleg az őszi szünet lesz). Vezessük rendszeresen, havonta kiadásainkat, így észrevehetjük, hol "szökik a pénz" - és ne felejtsünk el spórolni a januárra sem!
2. Vajon a jó banknál, a jó számlacsomagot használod? Ellenőrizd le, és ha kell, ne félj váltani!
Egy óra elég arra, hogy átnézzük banki költségeinket, és - ha szükségesnek érezzük - keressünk olcsóbb számlacsomagot, bankkártyát. Akár több ezer forintot is spórolhatunk ezzel havonta. Figyeljünk arra, mennyi a számlavezetés, a netbank, a call center, vagy az sms-értesítő díja, de akár a bankunktól postai úton érkező rendszeres számlaértesítőket is lemondhatjuk.
3. Hogy állunk a nyugdíj-előtakarékossággal?
Nem lehet eléggé hangsúlyozni, mennyire fontos, hogy minél fiatalabb korban kezdjünk el takarékoskodni nyugdíjas éveinkre. Magyarországon három különböző nyugdíjcélú megtakarítást is támogat az állam, mind a három esetében 20 százalékos személyi jövedelemadó jóváírásban részesülhetünk befizetéseink után. Emellett természetesen a megtakarítás maga is termel hozamokat, ami befizetések nélkül is hozzáadódik a megtakarításainkhoz. Egyébként mind a három konstrukciónak vannak előnyei és hátrányai.
Ez a három a
4. Nem túl magas a telefonszámlád? Mi a helyzet a kábeltévével? Elő a számlákkal!
Nézzük át kábeltévé, internet számláinkat: könnyen lehet, hogy túl sokat fizetünk ezekért a szolgáltatásokért. Ha nem köt minket a hűségidő, ne féljünk a szolgáltatóváltástól, hiszen jó eséllyel találunk a piacon havi 1-2 ezer forinttal olcsóbb csomagot is, akár gyorsabb nettel, vagy több HD-csatornával. Azt is érdemes átgondolni, szükségünk van-e 50-60 csatornára.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A legnagyobb hazai mobilszolgáltatók az elmúlt hónapokban új csomagokat, tarifákat vezettek be: 10 ezer forint körüli összegért már korlátlan beszélgetést, sms-ezést kapunk. Nézzük át számláinkat, és ha kell, váltsunk szolgáltatót (a számunkat úgyis vihetjük magunkkal). Használjuk az internetes ingyenes beszélgetésre alkalmas szolgáltatásokat, mint a Skype, vagy a Viber. Hasznos lehet megfontolni azt is, szükségünk van-e vezetékes telefonra. Ha a család csak keveset használja, inkább mobilon tartja a kapcsolatot, könnyen lehet, hogy nem érdemes a vezetékes telefon havidíját is fizetnünk.
5. Nézd át biztosításaidat - ezzel spórolhatsz is
Időről-időre érdemes a biztosításokkal is foglalkozni. Könnyen lehet, hogy - például az online kalkulátorok segítségével - jóval kedvezőbb árú lakásbiztosítást, életbiztosítást is találhatunk a jelenleginél. Apropó, lakásbiztosítás: ha az ingóságok értékét érintő változás történik, például egy nagyobb értékű vagyontárggyal gazdagodik a tulajdonos, vagy - az ingatlant illetően - bővítést végzett, akkor a biztosítási védelem mindenképpen felülvizsgálatra szorul.
6. Devizahiteles vagy? Lakás vagy autó? Számold ki, mennyit kaphatsz vissza a bankodtól!
Sokan, sokat kaphatnak vissza bankjuktól - legyen szó lakáshitelről vagy autóhitelről. Érdemes számolgatni picit, mutatjuk, hogyan: