Pénzcentrum • 2014. május 6. 11:45
Egy hónapja elérhető a Bónusz Magyar Államkötvény azok számára akik komolyabb megtakarítást választanának. Az új kötvénytípus több újdonsággal szolgál, ezért összehasonlítottuk a legközelebbi "versenytársával", a Prémium Magyar Államkötvénnyel. Melyik állampapírt érdemes választani, és mi alapján döntsünk a vásárlásról?
Március közepe óta elérhető a Bónusz Magyar Államkötvény (BMÁK), ami egy új alternatívát nyújt a lakossági állampapírok piacán, alacsony infláció mellet. Korábban a középtávú lakossági állampapírok között a Prémium Magyar Államkötvény (PMÁK) volt csak elérhető.
Mi a különbség a két állampapír-típus között?
A két kötvénytípus összehasonlításakor először a különböző futamidők tűnnek fel. A PMÁK három és öt éves, míg a BMÁK négy és hat éves futamidővel vásárolható. Így mindkét konstrukció illeszkedik a Tartós Befektetési Számlához (TBSZ), amely három év után kamatadó kedvezményt (10 százalék kamatadót kell fizetni), öt év után pedig teljes kamatadó-mentességet biztosít. Erre szükség is van, mivel mindkét kötvény kamatadó köteles, igaz, egészségügyi hozzájárulás egyiket sem terheli.
Az igazán jelentős különbség a két állampapír között a kamatozásban figyelhető meg. A PMÁK kamatának alapja az előző évre vonatkozó infláció, amelyhez képest kamatprémiumot fizet a kötvény. Ennek köszönhetően, ha lejáratig megtartjuk a papírt, akkor biztosak lehetünk benne, hogy reálhozamot érünk el, vagyis az inflációnál magasabb kamatokat tehetünk zsebre.
A BMÁK kamatozását viszont a 12 hónapos futamidejű diszkontkincstárjegyek (DKJ) alapján számolják (a kamatérték meghatározását megelőző négy eredményes aukció átlaghozama a mérvadó). A DKJ egyébként biztonságos megtakarítási forma, ennek köszönhetően a Bónusz Kötvények is biztonságos befektetések, azonban egy kevés kockázatot hordoznak magukban a PMÁK-hoz képest. Érdemes ugyanis szem előtt tartani, hogy a 12 hónapos DKJ hozamára a jegybanki alapkamat és a pénzpiac is hatással van, így kisebb ingadozás megfigyelhető a kamatok alakulásában.
Ha megnézzük, a kötvények kamatait, akkor azt láthatjuk, hogy annak ellenére, hogy a jegybanki alapkamat és a diszkontkincstárjegyek hozama történelmi mélyponton van, a Bónusz papírok még így is magasabb hozammal kecsegtetnek, mint a Prémium kötvények. Természetesen érdemes összehasonlítani ezeket a klasszikus, öt éves Magyar Államkötvények legutóbbi (múlt hét szerdai) aukciójának átlagos kamatszintjével, ami ebben az esetben 4,39 százalékos volt. Ennél mindkét lakossági Állampapír (BMÁK, PMÁK) jobb kamatszintet biztosít jelenleg.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Lényeges különbség a két papír között, hogy a PMÁK-ot csak devizabelföldi magánszemély (akinek tartózkodási helye vagy állandó lakcíme Magyarországon van) vásárolhatja. A BMÁK-ot viszont külföldi magánszemélyek, sőt, olyan cégek is vásárolhatják, amelyek nem tartoznak a kiemelt befektetői körhöz, vagyis ez a kötvény tartalékképzésre is felhasználható a KKV-k esetében.
Ezzel szemben a BMÁK hordoz magában egy kisebb kockázatot, mivel a 12 hónapos DKJ hozamához képest kínál kamatbónuszt. Ennek köszönhetően a jegybanki alapkamat is befolyásolja a hozamot (a DKJ hozamán keresztül), azonban a fix bónusz miatt sokkal magasabb kamatot kínál (4,89 a négy éves és 5,64 a hat éves kötvény esetén), mint az öt éves Államkötvények (amelyek szintén piaci kamatozású kötvények), amelyek a legutóbbi aukción átlagosan 4,39 százalékos kamatozással keltek el.
Ha megnézzük a kamatokat, akkor látható, hogy a négy éves BMÁK magasabb (4,89 százalékos) hozammal bír, mint az ötéves PMÁK (4,7 százalék). Így jelenleg a Bónusz papír tűnik jobb választásnak, igaz, valamivel nagyobb kockázat vállalása mellett.