Pénzcentrum • 2014. február 18. 14:25
Nem várt mértékű kamatvágást hajtott végre a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. A mai kamathatározó ülésén ismételten az alapkamat csökkentése mellett szavazott, de a várakozásokkal szemben 15 bázisponttal csökkent az alapkamat. Ez közvetlen és közvetetten is hatással van mindennapjainkra és pénzügyi döntéseinkre.
A mai 0,15 százalékpontos alapkamat-csökkentéssel, az elemzők véleménye szerint a Monetáris Tanács vékony jégen táncol. Egy euróért két forinttal többet kellett fizetni a kamatdöntés után már egy perccel. Ez több oldalról ered, egyrészt nemzetközi, másrészt hazai okok állnak a kockázatok mögött.
Mégis mi várható?
Mivel a jövőt az elemzők sem látják, ezért két alternatívát emlegetnek leginkább. Ha a gazdasági helyzet rosszra fordul, akkor a jegybank nagy kamatemelésre is kényszerülhet, hasonlóan 2008-hoz, amikor 3 százalékkal növelték a jegybanki alapkamatot. A másik alternatíva szerint a beinduló gazdaság és a javuló nemzetközi hangulat lehetővé teheti a további, nagyon óvatos kamatvágást.
Mi lesz a megtakarításaimmal?
Elsősorban a bankbetét és a rövid futamidejű állampapír az, aminek a kamata szoros összefüggésben áll az alapkamattal. Minél alacsonyabb az irányadó ráta, annál kisebb a bankbetét kamata, amit kézhez kapok. Elviekben a Diszkontkincstárjegyek esetében is így kellene történnie, azonban a piac már elkezdte beárazni a jövőbeni kamatemelkedést, így azok hozama várhatóan nem csökken majd számottevően. Ehhez hasonlóan a hosszú futamidejű, fix kamatozású kötvények hozama a kamatcsökkentés hatására növekednie kellene, azonban a hazai gazdaságpolitika hitelessége befolyásolja a hozamemelkedést.
Oké, de mi a jó nekem a kamatcsökkentésben?
Ezzel a lépéssel a folyamatosan csökkenő hitelkamatlábak is csökkennek, ezzel elősegítve a hitelezést. Ezért lehet egyre jobb lakáshitel ajánlatokat találni a hitelintézetek kínálatában, és a vállalkozói hitelek is egyre kedvezőbbek (igaz, hogy jelenleg a Nemzeti Hitelprogram dominál a szektorban), ami elősegíti vállalkozás indítását, fejlesztését, a lakáshoz jutást. A leglényegesebb azonban, hogy minél alacsonyabb az alapkamat, annál inkább megéri a devizahiteleket forinthitellel kiváltani.
A mindennapi életbe hogyan szól ez bele?
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A devizahitelek kiváltása nem csak az olcsó forinthitel miatt lényeges. A kamatdöntés közvetett hatásaként jöhet az euróhoz és svájci frankhoz képest gyengülő forint, és az emiatt növekvő törlesztőrészletek. A valószínűsíthetően gyengülő forintárfolyam az üzemanyagárakra szintén rossz hatással lehet. Ugyan az olaj árát rengeteg tényező határozza meg, de a tartósan magas euró árfolyam előbb vagy utóbb beépül a magyar árakba. Az üzemanyag drágulása minden olyan termék árát drágábbá teszi, amit közúton szállítanak, de elsősorban az import termékek (külföldről származó élelmiszer, ruhanemű stb.) ára lehet magasabb, mert az üzemanyag mellett az euró árfolyamemelkedése is kedvezőtlenül hat rá.
Tetszett a cikkünk? Lájkold a Pénzcentrum.hu Facebook oldalát, így nem maradsz le a legfontosabb lakossági pénzügyi hírekről.