Orosz Márton • 2013. augusztus 17. 08:05
2,26 milliárd forint az Ötöslottó főnyereménye ezen a héten. Az, aki lottózik, biztosan elgondolkozott már, mire is költene egy ekkora összeget. Ingatlan, autó, utazás szerepelhet a leggyakoribb vágyak között, a Pénzcentrum.hu azonban most arra volt kíváncsi, mibe érdemes fektetni két miilliárd forintot, mi történik, miután valaki átveszi a nyereményt, hogy érdemes hozzáfogni az elköltéshez, és hogyan lehet belőle generációkon átnyúló vagyont csinálni?
12; 25; 31; 56; 57;
KATTINTS IDE, ÉS TUDD MEG, VOLT-E ÖTÖS A LOTTÓN!
Ahhoz, hogy megvizsgáljuk, hogyan is tudjuk befektetni a 2,2 milliárd forintot, első körben feltételezzük azt, hogy a nyertes nem kezdi el szórni a pénzt, hanem - a körülményekhez képest higgadtan - átgondolja, hogy és mire költse azt.
Fontos tudnunk, hogy a megnyert milliárdokat természetesen nem készpénzben kapja a nyertes, hanem bankszámlára utalja azt a Szerencsejáték Zrt. Első körben érdemes lehet több számlaszámot - akár ötnél is többet - megadni, különböző bankoknál, és így "szétaprózni" a nyereményt. Mindez azért is lényeges, mert ha 300-400 millió forintot utalunk is egy-egy bankba, ennyi pénzzel már biztosan privátbanki ügyfélnek fogunk számítani - mondta el a Pénzcentrum.hu-nak Szabics Zsolt, a Portfolio.hu elemzője.
A privátbanki státusznak természetesen ára van (éves szinten ez az összeg több százezer forint is lehet), ugyanakkor cserébe professzionális, személyre szabott kiszolgálást, tanácsadást, és jobb kondíciókat is kapunk.
Kérdés persze, hogy kiben bízhat meg az újdonsült milliárdos, kitől kérjen pénzügyi tanácsot? Szabics Zsolt szerint egyrészt megbízhatunk a privátbanki tanácsadókban - akiket köt a banktitok, tehát nem fogják az esti sörözés mellett elmesélni, hogy ismerik a lottómilliárdost-, másrészt kérhetünk tanácsot a nevesebb alapkezelő-cégektől vagy brókercégektől (ez utóbbi természetesen nem jelenti automatikusan, hogy tőzsdei befektetésbe kerülne a pénzünk). A szakértő kiemelte, hogy érdemes a lehető leghamarabb konzultálni egy ügyvéddel is: el kell ugyanis döntenünk, hogy örökösödési, házassági viszonyainkat hogy érinti ez a vagyon.
Mennyit hozhat a konyhára?
A bankbetétek kamatai jelenleg alacsonyak Magyarországon (akciósan is 3-4% körüliek), így ha csak erre hagyatkozunk, éves szinten 65-85 millió forintot vehetünk ki a nyereményből. A tanácsadók ugyanakkor ajánlanak majd más befektetési formákat, például különféle kötvényeket, befektetési jegyeket, esetleg alternatív befektetéseket is. Ezekkel - bár természetesen különféle kondíciójúak és futamidejűek - kialakíthatunk egy olyan befektetési portfóliót, ami 5-7 százalékos kamatot is jelenthet évente, így pedig már összejöhet az évi 110-130 millió forint. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a privátbanki ügyfelek alapvetően magasabb kamattal számolhatnak, mint azok, akik "csak" néhány százezer forintot visznek be a bankba.
Az elemző felhívta a figyelmet arra, hogy érdemes okosan megválogatni, mibe fektetünk, ugyanakkor tudnunk kell azt, hogy a privátbanki tanácsadónak is érdeke, hogy minél jobb portfóliót állítson össze számunkra. Ennek egyik elemeként valószínűleg felajánlják majd, hogy külföldön helyezzük el pénzünk egy részét. Fontos tudni, hogy a legtöbb hazai nagybank mögött külföldi anyabankok állnak, így valószínűleg pénzintézetenként más-más országot javasolnak majd nekünk. Így a közismert svájci bankszámla mellett (helyett) kaphatunk ajánlatot német, luxemburgi, osztrák, brit, belga befektetésekre, bankszámlákra is.
A külföldön elhelyezett megtakarítás nem jár feltétlenül jobb hozammal, ugyanakkor (főként a jogszabályi környezet) biztonságosabbnak tekinthető. Tudnunk kell viszont azt is, hogy nagyobbak a költségei (például a vagyonkezelési díj vagy a privátbanki kiszolgálás díja) annak, ha nyugat-Európában tartjuk pénzünket.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az unokáknak is marad?
Azt ugyanakkor már nem olyan egyszerű elintézni, hogy hosszú távra, akár generációkon átívelve alapozzuk meg családunk jólétét. A Portfolio.hu elemzője szerint a vagyon egy részét érdemes úgy befektetni, hogy az a gyerekek oktatására, lakására legyen félretéve - egy hosszabb távra lekötött összeg természetesen magasabb kamattal is jár. Ebbe a 10-20 évre lekötött portfólióba tehetünk részvényeket, abszolút hozamú alapot, illetve egyéb, magasabb hozammal kecsegtető befektetési formákat.
Ha ennél is hosszabb távban gondolkozunk, érdemes különféle biztosításokat is figyelembe vennünk, ugyanakkor mindenképp szükséges jogilag rendezni az örökösödés kérdését, hogy pontosan ki kaphasson a vagyon fennmaradó részéből.
Szintén a hosszabb távú befektetési célokat szolgálja, ha nemesfémbe - praktikusan aranyba - fektetjük pénzünket. Szabics Zsolt azonban azt tanácsolja, ne a teljes összeget, hanem mindössze néhány százalékot (5%-nál kevesebbet) költsük fizikai aranyra. A nemesfém ugyanis kifejezetten alkalmas a leghosszabb távú értékmegőrzésre is, értékét valószínűleg több évtizeden keresztül sem veszíti el.
Hogyan osszuk szét a rokonok közt?
Valószínűleg óriási dilemma elé állítja a lottónyertest az, hogyan osszon a vagyonából a közeli családtagoknak, a távolabbi rokonoknak, vagy épp a barátoknak, ismerősöknek. Az elemző szerint jó módja lehet az "osztogatásnak", ha feltőkésítünk egy, már korábban is működő családi vállalkozást, amiből részesedhetnek a rokonok is.
Ugyanakkor egyfajta életjáradékban is gondolkozhatunk, például megtámogatjuk az idősebb családtagokat havi 100-200 ezer forintos nyugdíj-kiegészítéssel, vagy adhatunk a rokonoknak úgy is pénzt, hogy nem egyszeri nagy összeget, hanem valamilyen jövedelmező befektetést juttatunk számukra, amelyhez bizonyos korlátok között férhetnek hozzá.