Pénzcentrum • 2013. május 19. 13:03
A Jóban Rosszban sorozat Konrád dokija több lábon akar állni. Mihályfi Balázs azt mondja, nem szívesen panaszkodik, hiszen a kisnyugdíjasok és az igazán nehéz helyzetben élőkhöz képest nem is lenne miért, ám azt bevallja, sokszor neki is gondot okoz a család eltartása. Éppen ezért most több színházi szerepet vállal és "sztárság" ide vagy oda, levélben, önéletrajzzal kereste meg a színházigazgatókat munka reményében.
"Bár egy napi sorozatban szerepelek, én is ugyanolyan problémákkal küzdök, mint bárki más ebben az országban. Nem tagadom, sokszor nekünk is gondot okoz a hónap vége. Szeretnék többet játszani színházban, ami nem csak szakmailag jelent nekem örömet, de ezáltal több lábon is állhatok és nagyobb biztonsággal tarthatom el a családom, még akkor is, ha ez azzal jár, hogy sokkal kevesebbet látom majd a feleségem és a lányom. Nyilván az ember néha szinte szakemberként gyakorolja ezt a szakmáját, de közben meg meghalnék, ha nem színházat csinálnék, mert ez az életem" - vallotta be nehéz szívvel a StoryOnline-nak a színész.
Mihályfi Balázs
A Jóban Rosszban Konrád dokija azt is hozzátette, anyagilag lehet, hogy jobban járt volna, ha a műszaki egyetemet is befejezi annak idején és ezzel is lehetősége lett volna több lábon állni, most azonban inkább a jelenlegi helyzet megoldásán dolgozik.
"Tudom, hogy furcsán hangzik, ha most meg azért panaszkodom, hogy túl sok a munka, de egy ilyen több színházban játszós és a sorozatban is sokat forgatós időszak rengeteget kivesz az emberből. Nem ér véget ugyanis a színész feladata a kamera leállásával vagy a darab végével és nem is akkor kezdődik, amikor az előadás vagy a forgatás. Otthon is rengeteget kell készülni és ez valóban nagyon sokat kivesz az emberből. Az egyetlen szerencsém, hogy ilyen csodálatos családom van, akik mellett mindezt meg tudom valósítani" - tette hozzá Mihályfi Balázs.
Ha kis összeggel is, de rendszeresen
Az öngondoskodás alapvető célja, hogy felkészüljünk a jövőben várható
eseményekre. Ugyanakkor az előttünk álló sokszínű élethelyzeteknek csak
egy része előrelátható. Előre látható például, hogy életünk különböző
szakaszaiban más és más a jövedelemtermelő képességünk. Jellemzően a
nyugdíjas kor életszakasza kritikus ebből a szempontból, tehát az
öngondoskodás egyik legfontosabb kérdése, hogy milyen módon és mértékben
tudunk tartalékokat képezni erre az időszakra. De többé-kevésbé előre
látható az is, hogy tervezzük-e ingatlan, autó, vagy más, nagyobb értékű
tartós fogyasztási cikk vásárlását. Ezekre a célokra ismét érdemes jó
előre takarékoskodni.
Az előre nem látható élethelyzetek ugyanakkor bizonytalan a bekövetkezési ideje is. Ezekhez az eseményekhez valamilyen valószínűséget rendelhetünk, aminek segítségével kifejezhető azok kockázata, s így számszerűsíthető azok hatása. Az ilyen jellegű kockázatok kivédését biztosítások kötésével valósíthatjuk meg. A leggyakoribb biztosítási konstrukciók az életbiztosítások, az ingatlanokra köthető biztosítások, a felelősség-biztosítások. Bár némileg átmenetet képez, de ide sorolható az emberi egészség kérdése is. Nem tervezhető ugyanis, hogy mikor, és milyen egészségügyi problémákkal kell majd szembenéznünk. Az egészségbe való befektetés ugyanakkor a legjobb befektetések egyike, így az egészségmegőrző programok akár előre tervezhetőek is lehetnek.
Mihályfi Balázsnak igaza van, talán soha nem volt még olyan fontos, hogy több lábon álljunk, mint most. Alacsony jövedelemből is érdemes elkezdeni a takarékoskodást. A hangsúly leginkább a folyamatosságon van, hiszen ha hónapról-hónapra félre tudunk tenni néhány ezer forintot, megtakarításunk folyamatosan kamatozik, gyarapszik, ráadásul vannak olyan banki termékek is (például a takarékszámlák), amelyek pont a rendszeres megtakarítás esetén nyújtanak magasabb kamatot.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Egy hosszabb távon, rendszeresen elhelyezett, akár kisebb - havi néhány ezer forintos, éves szinten akár 100-150 ezer forintos - összegű megtakarítás évek alatt milliós nagyságúvá növekedhet, mely hozzájárulhat a nyugdíjas évek anyagi biztonságának megteremtéséhez is. Azt is fontos tudnunk, hogy az állam számos esetben adókedvezménnyel is támogat egyes megtakarítási formákat, ezzel is ösztönözve az öngondoskodást.
Sokan azt gondolják, hogy a hosszú távú megtakarításokat ráérnek 40-45 éves korban elkezdeni. A tapasztalatok és a nyugdíjrendszer folyamatos változása ugyanakkor mindenkit arra ösztönöznek, hogy lehetőségeihez mérten a leghamarabb, akár már 25-30 éves kora között kezdjen el foglalkozni a kérdéssel, és indítsa el megtakarítási programját. Itt is él a fentebb említett szabály, hogy már kis összegekkel is elkezdhető a megtakarítás (így a nyugdíjas kor eléréséig jelentős vagyont halmozhatunk fel). Fontos ugyanakkor, hogy lehetőség szerint ne nyúljunk a hosszú távú megtakarításokhoz, időközben felmerülő pénzügyi nehézségeinket próbáljuk más forrásból megoldani. Ilyen távon (is) számít, hogy megbízható pénzügyi szolgáltató kezelje pénzünket, és arról se feledkezzünk el, hogy folyamatosan kísérjük figyelemmel befektetésünk hozamának alakulását is.