Pénzcentrum • 2012. november 17. 13:07
Tízmillió forintot forgatott meg a tőzsdén Delhusa Gjon, az RTL2 valóságshowjában szereplő énekes, ám ebből 4 millió forintot elveszített. Annak jártunk utána, vajon miért történt mindez? Ki hibázott? Delhusa Gjon vagy a pénzét kezelő bróker?
Farkasok és bárányok
Öt évig kockáztatta a tőzsdén 10 millió forintját Delhusa Gjon énekes és pénzéből 4 millió forintot veszített - írja a Blikk. Ez egy szerencsejáték! Azt hiszem, ebben csak azok tudnak kicsiben előrébb jutni, akik ténylegesen a tőzsdén élik az életük minden egyes percét. Soha többet nem fogok tőzsdézni, a "kis ember" egyszerűen csak veszíteni tud rajta! - fortyogott dühében az énekes a bulvárlapban.
Bár az újabban valósághősként szereplő Delhusa Gjon indulatai érthetőek, hiszen fájdalmas veszteségeket szenvedett el tőzsdei kalandján, de vajon tényleg igaza van? Vajon a tőzsde tényleg a körmönfont cápák vadászterülete, ahol a "kisember" csak veszíthet? És ha ez nem így van, akkor hol hibázott Delhusa Gjon? Mit kell tenni azért, hogy ne jusson a sorsára? A tőzsdén mindennap kereskedő, profi brókereket kértünk meg arra, válaszoljanak a fenti kérdésekre.
A legfontosabb, hogy a részvények tőzsdei megvásárlásán gondolkodó "kisember" is pontosan tudja, komoly kockázatot vállal. Nem csak pénze egy részét, hanem akár a teljes összeget elveszítheti, sőt akár még azon felül is felhalmozhat tartozásokat. Mivel komoly a kockázat, nem elég "nagyjából képben lenni a tőzsdét illetően" mint azt Delhusa Gjon nyilatkozta. A tőzsde bizony a farkasok és a bárányok harcának terepe, ahol a felkészültebb és alaposabb befektető elnyeri a nála gyengébben szereplők pénzét.
Bróker nélkül nem megy
Aki vállalja a kockázatot, mert mondjuk szeretne az átlagos banki hozamoknál több pénzt keresni, de nem ért a tőzsdei kereskedéshez, a legjobb, ha felkészült szakembert (brókert) hív segítségül. Ezt helyesen ismerte fel az énekes is. Abban hibázott, hogy amint fogalmaz: "Úgy gondoltam, ők ehhez értenek, tudják, mit hogyan kell csinálni, ahogyan én is tudom, hogyan kell kiénekelni egy hangot. Figyeltem a bróker tevékenykedését, de hittem neki, és mindig azt tettük, amit ő javasolt."
Csakhogy mivel a jövőbe senki sem lát, a brókerek sem tudják előre megmondani, hogy a tőzsdei részvények ára emelkedik-e vagy esni fog? Ráadásul nem árt tudni, hogy a brókercégek az adásvételekért cserében felszámított jutalékból élnek. Annál több pénzt keresnek, minél többet kereskedik az ügyfelük és nem abból, hogy az éppen nyer-e vagy pedig veszít. Csaknem biztos, hogy a Delhusa Gjon 4 millió forintját elveszítő bróker szépen keresett a hiszékeny énekesen.
Azt, hogy megfelelő brókert választunk-e, könnyen ellenőrizhetjük. Pusztán annyit kell tenni, hogy el kell kérni a bróker elmúlt években elért teljesítményét mutató adatokat, amelyekből kiderült, hogy nyereségesen vagy veszteségesen végezte-e a munkáját. Az adtasorokból az is kiolvasható, nagy vagy kis kockázatot vállalva forgatta ügyfelei pénzét.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A szemednek higyj, ne a fülednek!
A másik komoly hiba, amit Delhusa elkövetett az az, hogy túl mohó volt. Mint nyilatkozta, brókere 40 százalékos hozamot ígért neki. A gyorsan változó tőzsdén azonban konkrét hozamot ígérni felelőtlenség. Ha valaki mégis ilyet tesz, akkor annak eleve gyanúsnak kell lennie. Igaz, a várható hozam nagyságát és elnyerésének valószínűséget néhány módszerrel valamennyire előre lehet jelezni, ám tuti tipp természetesen nincs.
Öt évig játszottak a megtakarított pénzemmel. Persze gyakran volt, hogy elértük a "mindjárt jó lesz" határt, de aztán bukta lett a vége minden egyes alkalommal. Hitegettek, és abban a pillanatban, amikor ki akartam venni a befektetésemet, azonnal közölték: most nem érdemes, hosszabb ideig kell jelen lenni. Azt mondogatták, ennél biztosan jobb lesz, ha bent hagyom, majd elindul felfelé az ár és még sorolhatnám... Hülye voltam, hogy nem vettem ki már az elején - bosszankodott a Blikknek Delhusa.
Az énekes elkövette azt a klasszikus befektetési hibát is, hogy hosszú évek alatt nem a szemének, hanem a fülének hit. Hiszen ha ez első két évben nem jött a magas hozam, és nem az történt, amit ígértek neki, akkor miért történt volna más a következő háromban? A fent felsorolt hibák miatt Delhusa Gjon bizony komoly tanulópénzt fizetett, hogy megismerje a tőzsdei kereskedés alapvető törvényeit.
Delhusa Gjon minden olyan hibát elkövetett, amit egy kezdő tőzsdei befektető elkövethet. Így aztán 4 millió forintjának elvesztését javarészt saját magának köszönheti. Annak, hogy hitt a könnyen elérhető, magas hozamokban. Ha befektetése előtt beiratkozik egy tőzsdetanfolyamra, talán nem jár így. A tőzsdei kereskedés ugyanis egy nehéz szakma. A sikerhez e munka fortélyait is ugyanúgy meg kell tanulni, mint bármilyen más hivatásét a világon.