Pénzcentrum • 2012. október 14. 08:02
A devizahitelekkel már megismerkedettünk, de most itt a devizakötvény, amit leginkább a lakosság számára bocsát ki az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Az euró magyar kötvényeket heteken belül megvásárolhatjuk és három éves futamidejük alatt igen vonzó, az eurózóna inflációját 2,5 százalékkal meghaladó kamatot fizetnek (jelenleg körülbelül 5,5 százalék). Vannak viszont kockázatok is,a kifizetés nagyban függ a jövőbeni árfolyamoktól és az idő előtti eladásra is ráfizethetünk. A kérdés tehát az, hogy devizázzunk-e a megtakarításainkkal? Ha igen, akkor miért ne a bankba vigyük inkább a pénzünket?
Szinte biztosan hamarabb bocsátja ki az ÁKK a Prémium Euró Magyar Államkötvényeket, mint ahogy az Államkincstár megfelelő rendszereit létrehoznák. Elsőnek tehát közvetítőkön keresztül lesz esélyünk megvásárolni a kötvényeket. A papír kamatozása az eurózóna hivatalos inflációs adatához igazodik és ahhoz képest 2,5 százalékpontos prémiumot kínál majd. Az Eurostat jelenlegi inflációs adata és a 2,5 százalékos prémium alapján most kissé 5százalék feletti tényleges kamat mutatkozik, ami kifejezetten vonzó lehet az euróalapú banki betéti konstrukciókhoz képest.
A hozam
Az új állampapír az eurózóna mindenkori inflációja felett 2,5 százalékos prémiumot ígér. Az eurózóna inflációja az elmúlt három évben -0,1 és 3,0 százalék között mozgott, vagyis az új állampapír kamatozása 2,4 és 5,5 százalék között alakult volna. Eközben a lakossági rövid lejáratú bankbetétek átlagkamata 1,9 és 3,1 százalék között ingadozott, a 2 éven túli bankbetétek pedig 1,8 és 3,5 százalék között fizettek.
A
vállalati betétekre szintén alacsonyabb kamatot adtak a bankok, mint
amekkora kamatot a kötvények jelentenek: a rövid lejáratú bankbetétek
átlagkamata 1,0 és 2,0 százalék között, a 2 éven túli bankbetéteké pedig 0,2
és 3,7 százalék között mozgott, szemben az államkötvény 2,4 és 5,5 százalék közötti
kamatával.
Mivel
a hároméves államkötvény elsősorban a hosszú lejáratú devizabetétekkel
szemben támaszthat versenyt, érdemes elsősorban ezekhez hasonlítani a
kamatozását. Mint az alábbi ábrán is látható, különösen a vállalatok
számára nyújthat jóval magasabb kamatozást a kötvény, mint egy átlagos
bankbetét, de a lakosság esetében is van különbség. Jelenleg mintegy 5 százalékos kamatot produkálna a kötvény, ami magasabb a piacon elérhető
legmagasabb, hasonló futamidejű betét kamatánál is, ami gyors
adatgyűjtésünk alapján közel 3 százalék.
A kockázat
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
A kötvények eladása és vétele általában nem okoz nagy problémát a befektetőknek. A papírok visszaváltásának költségéről (a vételi és eladási ár különbségéről) még nincsenek részletes információk, de valószínűleg nem lesz érdemes a papírból időközben kiszállni, vagyis leginkább olyan lakossági megtakarítóknak éri meg ilyet vásárolni, akik számára optimális egy ilyen 3 éves megtakarítás, bár ilyen időtávon akár TBSZ-el is lehet kombinálni. A rövidebb időtávra inkább betétek a megfelelő alternatívák, melyek könnyebben hozzáférhető megtakarítások.
A legtöbben nem euróban szeretnék elkölteni megtakarításaikat. A 3 év után lejáró eurókötvények hozama ilyen esetekben nagyban függ a jövőbeni árfolyamoktól. Forint erősödésével csökken a megtakarításunk értéke, míg a gyengülésével egyre többet ér majd a ez euró megtakarításunk. A döntéshez érdemes azt is mérlegelni, hogy a forintkötvények és betétek hozama jelenleg jóval magasabb, mint az euróé. A Prémium Magyar Államkötvény kifizetett kamata például 9,5 százalék. Erősödnie kell tehát az eurónak ahhoz, hogy nagyobb legyen a kifizetett hozam, mint forint megtakarítások esetén.
A lakosság nagy részének van jelenleg is euró hitele, mely kockázatának jó ellenpontja lehet egy euró alapú befektetés. Ilyen kockázatcsökkentő befektetés létrehozására jó lehetőséget ad a jelenleg igen erős forint. A kötvények lejártakor akár a hitel előtörlesztésére is használhatjuk a kifizetést, így az árfolyam nem is számít igazán az euró tartozásunk mindenképp az előre kiszámolt mértékben csökkenhet.
A kockázatok között ki kell térni a nemfizetés kockázatára is. Az ország csődje esetén előfordulhat az, hogy az ország nem tud fizetni és nem jutunk maradéktalanul hozzá megtakarításainkhoz. Ennek esélye azonban jelenleg minimális.