Tőlük kell félnie minden magyar nyugdíjasnak

Pénzcentrum2012. szeptember 26. 15:07

Az elmúlt hónapokban gyakran találkozhattunk olyan esettel, amikor bűnözők valamilyen ürüggyel bejutnak egy idős ember otthonába, ott kifigyelték, hol van a nyugdíjas megtakarított pénze, majd - kihasználva sebezhetőségét- elveszik azt tőle. Mutatjuk a tipikus csalási formákat, amelyekre a nyugdíjasoknak érdemes figyelniük.

"Kedves Horváth néni, kap vissza pénzt a nyugdíjbiztosítótól. Nálam csak nagy címlet van, vissza tud adni? Ha fel tudna váltani, az is jó lenne!" - mondja bizalmat keltő hangon a jól öltözött, megnyerő hölgy, aki korántsem jó szándékkal kereste fel az egyedül élő nyugdíjast.

Az ügylet során kifigyelte, hol tartja a megtakarított pénzt a néni, majd kifosztotta. Ilyen és ehhez hasonló esetekkel - úgynevezett trükkös csalásokkal - tévesztik meg a jóhiszemű nyugdíjasokat a csalók. Legtöbbször szolgáltatókra hivatkoznak, az E.ON munkatársának, villanyóra-leolvasónak, díjszedőnek adják ki magukat az elkövetők - mondott egy tipikus példát a nyugdíjasok kifosztására Kiss Tibor rendőr hadnagy a Győrplusz.hu hírportálnak.

A leggyakoribb átverések

Legtöbbször szolgáltatókra hivatkoznak a csalók, az elektromos művek munkatársának, villanyóra-leolvasónak, díjszedőnek adják ki magukat.

Gyakori az is, hogy kicsalják otthonukból az időseket, s ezalatt kifosztják a házukat. De még mindig sokakat csapnak be ál-papírgyűjtők, csak egy pohár vizet kérők, valamint házról-házra járó árusok. Irreálisan magas árat kérnek például takaróért, edénykészletért, majd addig ügyeskednek a pénzvisszaadásnál, míg a nyugdíjas összezavarodik és elveszik a pénzét. A lényeg, hogy eltereljék az idős figyelmét.

Nemrég egy 87 éves kecskeméti férfihez azzal az ürüggyel kért bebocsátást egy ismeretlen nő, hogy tanulmányt szeretne készíteni, és kérdőívet kitöltetni az ingatlan tulajdonosával. Később megkérdezte, a férfi tart-e otthon pénzt, mire a sértett megmutatta a borítékban őrzött 350 ezer forintját. Az összeg eltűnését csak a nő távozása után vette észre. Ugyancsak a megyeszékhelyen járt pórul egy 82 éves férfi, aki egy igazolvány felmutatásával magát rendőrnek kiadó ismeretlen férfit engedett be otthonába. A tolvaj azt mondta: a nyugdíjakat ellenőrzi, mivel a közelmúltban sok lopás történt a környéken.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Azért, hogy az esetek száma csökkenjen, a rendőrség már évek óta prevenciós kampányt folytat: idősklubokban, fórumokon tájékoztatják a nyugdíjasokat az eddigi módszerekről, direkt erre a célra készített kisfilmeken mutatják be az elkövetéseket, hogy az idősek felismerjék a veszélyes szituációkat.

Felhívják az érintettek figyelmét, hogy mindig zárják be otthonukat, csak úgy teremtsenek kontaktust az érkezővel, hogy ne engedjék be, a szolgáltatóktól érkező szakembereket csak igazolvány felmutatása után hívják be. Fontos az is, hogy a családtagok gyakrabban látogassák az egyedül élő nyugdíjast. A szomszédokat is érdemes mozgósítani, sokszor ők értesítik a rendőrséget, ha gyanús mozgást észlelnek a környékükön.

Címkék: