Pénzcentrum • 2012. szeptember 1. 11:02
Napjainkban milliós nagyságrendű költséget jelent egy diploma megszerzése, ráadásul az állami kvóták csökkentésével, az önköltséges képzés súlyának emelkedésével egyre magasabb kiadásokkal kell számolniuk az érintetteknek. Éppen ezért az oktatásra való felkészülésben is egyre nagyobb szerep juthat az öngondoskodásnak, a takarékoskodást pedig érdemes minél hamarabb elkezdeni.
A felsőoktatásban tanulók költségei komoly mértékben emelkedtek az elmúlt években: miután pedig az állami finanszírozású egyetemi-főiskolai helyek száma drasztikusan csökken, azoknak a családoknak az aránya is növekszik, amelyeknek a szokásosan felmerülő tételek - utazás, tankönyv, ellátás, albérlet, telefon - mellett évi többszázezer forintos költségtérítéssel is számolniuk kell - hívják fel a figyelmet az AEGON Magyarország szakértői.
"Azok számára, akik az államilag finanszírozott helyekre beférnek, az alapköltségek is minimálisan havi 50-100 ezer forintot jelentenek, ami öt éves képzéssel számolva önmagában 2,5-5 millió forintos tételt generál. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a szülők időben, lehetőség szerint minél korábban elkezdjék az előtakarékoskodást gyermekük továbbtanulására, hiszen minél hosszabb a megtakarítási időszak, ugyanazon eredmény eléréséhez annál kisebb összeget kell félretenni" - mondta Tavaszi Beatrix, az AEGON Magyarország életbiztosítási üzletágának igazgatója.
Hozzátette: a költségtérítéses képzésben tanuló diákok költségei ennek többszörösét is elérhetik, hiszen a népszerűbb egyetemi karokon szemeszterenként 2-300 ezer forintos költségtérítési díjjal kell számolni, de extrém esetekben - például egyes orvosi karokon - félévenként akár egymillió forintos tandíjjal is kalkulálni kell.
A magas képzési költségek ugyanakkor - emelte ki Tavaszi Beatrix - nem jelentik azt, hogy a tehetséges diákoknak hosszú távon ne érné meg a felsőoktatásban tanulni. Ezt a rendelkezésre álló statisztikai adatok is jól alátámasztják. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kimutatásai szerint a 18-24 éves pályakezdők jelenlegi átlagfizetése havi bruttó 160 ezer forint. Az általános iskolát végzett pályakezdők bruttó átlagbére viszont már csak 101 ezer, a szakközépiskolát végzetteké pedig 112 ezer forintot ér el, az érettségizettek pedig átlagosan 130 ezer forintra számíthatnak az első évben. A diplomák bérben kifejezésre jutó értéke ehhez képest jóval magasabb: a főiskolai végzettséggel rendelkezők átlagosan 195 ezer, az egyetemi végzettséggel rendelkezők pedig 220 ezer forintot keresnek átlagosan a végzettség megszerzését követő első évben.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Egy pályakezdő főiskolás bére 6-10 év munkatapasztalattal azonban 322 ezer forintra nőhet, az egyetemi diploma pedig ennél egy fokkal többet ér, közel 10 év elteltével a kereset 425 ezer forintra változhat. A kutatások eredményei emellett azt mutatják, hogy a legmagasabb átlagbérrel a 6-10 éves szakmai tapasztalattal rendelkező diplomás munkavállalók rendelkeznek: jelenleg ez az a feltörekvő korosztály, amely tudatosan építi a karrierjét, és fiatalon magas, jól jövedelmező pozíciókban tudnak elhelyezkedni.
"A rendelkezésre álló adatokból jól látszik, hogy a diploma jó, hosszú távon megtérülést ígérő befektetés. Ma már az is világos ugyanakkor, hogy a szülők csak hosszú évek felkészülésével tudják gyermekeik továbbtanulását finanszírozni. Ez viszont nem lehetetlen feladat: 15-18 évnyi előtakarékoskodást feltételezve mindössze 15-25 ezer forintos havi megtakarítással összegyűjthető a szükséges összeg" - emelte ki Tavaszi Beatrix.