Kiderült: ekkora Klapka György vagyona

Pénzcentrum2012. július 8. 13:02

Kétmilliárd forintos vagyonról végrendelkezett a 84 éves Klapka György, ismert üzletember. A vagyon nagyjából fele ingatlanokból áll. Öt örököse közül egyedül az élettársának kell majd illetéket fizetnie.

Négy gyermekére és élettársára hagyja Klapka György mesés vagyonát - adta hírül a Blikk. Második feleségétől született legnagyobb fia már korábban megkapta a részét. Az üzletember a lapnak elárulta: összesen kétmilliárd forintra tehető a vagyona, amely ingatlanokból, antik tárgyakból, festményekből, aranyból, ezüstből, drágakövekből, valamint ipari gépekből tevődik össze. Úgy véli, hogy kétmilliárd nem olyan sok, hiszen a felét a budai ház, Osliban a 41 hektáros diós, a 4 kőbányai szilvás telek, vagyis az ingatlanok és birtokok teszik ki.

Az örököseim személyét közjegyzői okiratban jelöltem meg, mindenki ugyanannyit kap: a vagyon egyötöd részét. Halálom után ők döntenek, hogyan sáfárkodnak az értékekkel, mit mikor tesznek pénzzé - magyarázta Klapka. Ezek szerint az örökösök fejenként megközelítően 400 millió forint értékű vagyont örökölnek.

Klapka és élettársa, Kiss Mari egy éve kijelölték az esküvő időpontját, amit azonban az üzletember előző felesége, Mary Zsuzsi halála miatt nem tartottak meg. Üzleti okokból azonban jobban járnának, ha mégiscsak összeházasodnának, akkor ugyanis - amennyiben a feleség élne hosszabb ideig - jóval kevesebb illetéket kellene fizetnie.

A 2010. augusztus 13-tól hatályos illetékszabályok szerint az egyenes ági rokonoknak, jelen esetben Klapka gyermekeinek nem kell öröklési illetéket fizetniük, függetlenül attól, hogy tetemes vagyont, 400 millió forintot örökölnek. Élettársát viszont lakástulajdon-szerzés esetén 18 millió forintig 2,5, a 18-35 millió forint közötti rész után 6, a 35 millió forint fölötti után pedig 11 százalék illetékfizetés terheli. Egyéb vagyontárgyak esetén 18 millió forintig 11, 18-35 millió forint között 15, a 35 millió forint fölötti rész után pedig 21 százalék az illeték.

Ha összeházasodnának, akkor a megszerzett örökrész tiszta értékéből 20 millió forint mentes lenne az öröklési illeték alól. Nem kellene illetéket fizetni akkor sem, ha a túlélő házastárs lakástulajdon haszonélvezeti, használati jogát örökölné.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Minden örökösre vonatkozó mentesség, hogy az ingóörökség 300 ezer forint forgalmi értéket meg nem haladó része után nem kell illetéket fizetni. Ha az öröklés útján megszerzett képző-, ipar-, népművészeti alkotást, muzeális tárgyat, gyűjteményt vagy ennek egy részét az örökös az államnak, a helyi önkormányzatnak vagy felsőoktatási intézménynek felajánlja, és a felajánlást elfogadják, az örökös mentesül a felajánlott ingóörökségre eső öröklési illeték alól. A teljes öröklési illeték alól mentesül az örökös, ha a felajánlott és elfogadott ingóörökség értéke eléri az ugyanabból a hagyatékból származó valamennyi örökségét terhelő illeték összegét.

Termőföld tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának öröklése esetén az egyébként járó öröklési illeték felét, ha pedig az örökös a termőföldről szóló törvény szerinti családi gazdálkodó, akkor egynegyedét kell megfizetni. Ez utóbbi kedvezményre való jogosultságról a vagyonszerzőnek a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig kell nyilatkoznia.

Azt az örököst, aki a hagyatékból ráeső termőföldet (tulajdoni hányadot) a termőföldről szóló törvény szerinti családi gazdálkodónak minősülő magánszemély örököstársának ellenszolgáltatás fejében átengedi, az átengedett termőföld (tulajdoni hányad) után öröklési illeték nem terheli.

Címkék: