Álom marad a luxusnyugdíj Magyarországon?

Pénzcentrum2012. április 21. 11:07

Egy friss felmérés is megerősítette, hogy a magyarok tisztában vannak azzal, hogy nem lesz megfelelő állami nyugdíjuk, azonban csak nagyon kevesen tesznek azért, hogy meg is takarítsanak idős korukra. A befektetési alapokat illetően a GfK és a Raiffeisen Capital Management közös felmérése megállapította, hogy mindössze 1 százalék teszi közvetlenül alapokba a pénzét, az emberek többsége nem ismeri ezt a terméket. Az ideális befektetési alap a magyarok számára a tőke- vagy hozamvédett alap, amely rugalmas, és lehetőleg adókedvezmény kapcsolódik hozzá. A felmérésből az is kiderült, hogy a magas kamatkörnyezetben nem tudnak versenyképesek lenni az alapok, a megtakarítók inkább betétben fialtatják a pénzüket. Esetleg akkor lehetne változásra számítani, ha a kamatok 5 százalék közelébe csökkennének le.

Az emberek általában nincsenek megelégedve a nyugdíjak értékével, sokan úgy gondolják, hogy a jövőben ez a helyzet csak rosszabb lesz, ezért sokan szeretnének a nyugdíjas korukra előtakarékoskodni. Ez az igény azonban a cselekvés szintjén már nincs meg, a magyarok 58 százalékának egyáltalán nincs nyugdíj-előtakarékossági megtakarítása, és akinek van, az is mindössze a vagyonának 1 százalékában használja ki a tőkepiac nyújtotta lehetőségeket a befektetési alapokon keresztül - mondta Christa Bernbacher, a Raiffeisen Capital Management Kelet-Közép-Európával foglalkozó részlegének vezetője.

A szakértő szerint a nyugat-európai országokban sokkal nagyobb arányban tartanak az emberek befektetési alapokat, a Gfk-val készített közös felmérés eredménye is azt mutatja, hogy a befektetési alapokat illetően sokkal hatékonyabb felvilágosítást kell adni, hiszen ez a termék sok tekintetben megfelelő befektetési alternatíva lehet, hiszen a költségstruktúra jól átlátható, a vagyon-felhalmozási lehetőségek pedig nagyon rugalmasak.

Az emberek 60 százaléka nem takarékoskodik a nyugdíjas korra

A magyarok többsége (76 százalék) szerint fontos a nyugdíj-előtakarékosság, a felmérés pedig azt mutatta, hogy az iskolai végzettség, és az életkor meghatározó tényező, a magasabban képzettek és az idősebbek körében jóval magasabb az öngondoskodási hajlandóság. Az emberek három dolog miatt gondolják úgy, hogy meg kell takarítani: fedezni kell az öregkori megélhetési költségeket, az állami nyugdíjrendszer instabil és annak mértéke alacsony lesz. Akik nem tudnak, vagy akarnak takarékoskodni, azok azért nem teszik, mivel nincs elég pénzük, a fiatalok esetében pedig túlságosan messze van a nyugdíjkorhatár - mondta el Bacher János, a GfK Hungária ügyfélszolgálati részlegének vezetője.

A GfK felmérése alapján a magyarok 60 százaléka a jelenlegi jövedelmének legalább 70 százalékát viszont akarja látni a nyugdíjban, viszont az emberek tisztában vannak azzal, hogy ez nem elérhető el, a 90 százalék szerint a vártnál kevesebből kell majd megélnie. A megtakarítási formákat illetően a legnépszerűbb az önkéntes nyugdíjpénztár, a klasszikus és unit-linked biztosítás. A banki megtakarítási számlák és a befektetési alapok is megjelennek, azonban 58 százaléknak semmilyen ilyen jellegű megtakarítással nem rendelkezik.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Amennyiben a befektetési alapokat nézzük, akkor azt lehet találni, hogy a hosszú távú, kiegyensúlyozott, forintban denominált és garantált hozamot hozó alap lehet az optimális befektetés. Az emberekre viszont inkább az mondható el, hogy nem nagyon vannak tisztában a befektetési alapokkal, illetve azok fajtáival, sokan extrém elvárásokat fogalmaznak meg, még mindig él az alacsony kockázattal magas hozam elvárás.


Általánosságban elmondható, hogy az emberek nagyon szerint szívesen vennének egy olyan alapot, amely 100 százalékos tőkegaranciát ad, ami nem is lehet meglepő az alappiac jelenlegi szerkezetét nézve. A garantált hozamok esetében különösen érdekes, hogy a minimum 6 százalékos hozam erős elutasítottságot mutat, csak minimum 10 százalékos hozam esetében mutatnak hajlandóságot befektetési alap vásárlásra. Az időtávot illetően nincsenek nagy különbségek, azonban egyértelműen fontos az emberek számára, hogy a termék rugalmas legyen (szüneteltetni lehessen a befizetést, leállni szankciók nélkül), valamint adjon adóelőnyt.

A magyarok a felmérés alapján elsősorban azért takarítanak meg, hogy a családot biztonságba tudhassák, ezt követően áll csak az időskori előtakarékosság, a bizonytalan időkre való megtakarítás, illetve a gyerekekről való gondoskodás. Az alapokat illetően az embereknek külső segítségre, professzionális segítségre van szükségük, hiszen saját maguk nem tudják eldönteni, hogy mibe fektessenek be. Mindez azért érdekes, hiszen a tanácsadó segítsége pénzbe kerül, az elvárások viszont úgy fogalmazódnak meg, hogy azért lehetőleg a termék olcsó legyen. A legfőbb információforrás a magyaroknál, ha befektetési alapról van szó, az az internet, illetve a független pénzügyi tanácsadók, úgy látszik, hogy jelenleg sokkal nagyobb a nyitottság a tanácsadók irányába.

Címkék:
nyugdíj előtakarékosság adókedvezmény,