Pénzcentrum • 2012. március 22. 09:31
Az eddigi tapasztalatok alapján a még mintegy százezer magán-nyugdíjpénztári tag döntő többsége továbbra is kitart kasszája mellett, s legfeljebb néhány ezren döntöttek úgy, hogy március végével visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe- írja a Népszabadság.
A Stabilitás Pénztárszövetségnek ugyan nincsenek adatai arról, hogy eddig hányan jelezték, feladnák tagságukat, a pénztáraktól kapott információk alapján azonban valószínűleg csupán néhány százalék választotta a távozást. Még a végelszámolással való megszűnést választó kasszáknak a tagsága is túlnyomórészt inkább egy másik pénztárba lép át, de nem megy vissza a társadalombiztosítási rendszerbe.
A csaknem húszezres tagságával a legnagyobb piaci szereplőnek számító ING-nél például tegnapig mindössze 550-en jelezték átlépési szándékukat az állami nyugdíjrendszerbe, s náluk jóval többen vannak azok, akik más pénztáraktól mennének át a kasszához, vagy legalábbis ebbéli szándékukat jelezték az ING ügyfélszolgálatán - tudta meg a lap a pénztártól. Az egy főre jutó átlagvagyon az eddig visszalépési szándékukat jelzők körében alacsonyabb, mint a maradók esetében, ami arról árulkodik, hogy elsősorban azok mennek el, akiknek az átlagosnál kisebb megtakarításuk volt a magán-nyugdíjpénztári rendszerben. Hasonló a helyzet a negyedik legtöbb pénztártag vagyonát kezelő AXA-nál is. A pénztár 13 ezer ügyfeléből eddig csak 460-an jelezték, hogy visszalépnek. A közel 17 ezres tagságával a harmadik legnagyobb Aegonnál valamivel rosszabb az arány, a pénztárnál eddig 1129 távozóról tudnak. A döntő többség azonban, úgy tűnik, annak ellenére kitart a magán-nyugdíjpénztári rendszer mellett, hogy a vezetőség nemrég arról döntött, a kassza végelszámolását javasolja, s ezt a közgyűlés valószínűleg meg is szavazza majd.
Az egy évvel korábbi akcióval szemben a kormány most nem törte magát azért, hogy visszakényszerítse a tagokat. A parlament például csak hétfőn fogadta el azt a törvénymódosítást, amely lehetővé teszi, hogy a visszalépők adómentesen kaphassák meg a nekik járó reálhozamot és tagdíj-kiegészítést, illetve ha azt önkéntes nyugdíjpénztárba utaltatják, akkor a kifizetések húsz százalékának megfelelő, legfeljebb 300 ezer forintos adó-visszatérítésben részesülhetnek, vagyis ugyanazokat a mentességeket és kedvezményeket, amelyek az egy évvel korábban távozókat is megillették.
Teljes nyugdíj jár a tagoknak
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A kormányzat részéről többször is megerősítették, hogy januártól azok is százszázalékos nyugdíjra számíthatnak majd, akik most nem lépnek vissza az állami ellátórendszerbe. Az ehhez szükséges törvénymódosításokkal azonban azóta is adós a kabinet.