Pénzcentrum • 2012. március 7. 05:32
Eddig elsősorban a prémium ügyfeleket csábították a bankok strukturált betétjeikkel, de egyre inkább szaporodnak azok az ajánlatok a piacon, melyek megtévesztőek lehetnek ígért hozamaikkal. A kiemelkedő kamatokat kínáló bankbetétek jelentős kockázattal is járnak a normál betétekhez képest. A csábító hozam eléréséhez és a racionális döntéshez nem elég az alapos pénzügyi jártasság, szinte látnoki képességek kellenek. Mire figyeljünk, ha a kockázatok ellenére mégis strukturált betétekbe tennénk a pénzünk?
Az eddig elsősorban prémium ügyfeleknek szánt strukturált betéti ajánlatok egyre gyakrabban jelennek meg a banki akciós termékek között. Ezzel egyre többeket csábíthat a befektetésre, pedig a néha irreálisan magas hozam messze nem garantált. Elsősorban csak pénzügyileg tudatos befektetőknek ajánlott, vagy olyan esetekben, amikor valamilyen más pénzügyi művelet kockázatának csökkentése miatt fektetünk be hasonló termékbe.
Mi az a strukturált betét?
A strukturált betét olyan, általában banki termék, mellyel valamilyen kockázatos eszköz árfolyamváltozásából profitálhatunk, a tőke kockáztatása nélkül. Lényege, hogy egy speciális feltételrendszer szerint a piaci kamatoknál jóval nagyobb hozamot fizet. Ilyen speciális feltétel lehet például, hogy az EUR/HUF árfolyam nem emelkedik 330 fölé. Amennyiben az mégis 330 fölé emelkedik, nem vagy csak alig fizet valami kamatot a befektetés, amennyiben viszont a kedvező árfolyamértéken áll az árfolyam a betét lejártakor extra hozamra számíthatunk.
A befektetés célja tehát az átlagosnál magasabb hozam elérése egy "fogadás" révén. A befektetés megtérülésének valószínűségét kiszámolni nagyon nehéz, minél közelebb van a határérték, ahol már nem fizet a betét, vagy minél hosszabb futamidejű a termék, annál valószínűbb, hogy nem vagy csak alig hoz valamit befektetésünk.
A normál banki betétekhez képest magas kockázat jellemzi ezeket a termékeket. De más, kockázatos eszköz árfolyamváltozásából profitáló termékkel összehasonlítva akár alacsony kockázatúnak is nevezhetnénk, hiszen tőkegarancia vonatkozik a befektetésre. Más tőzsdei határidős termékek nem garantálnak hasonlót. Így a strukturált befektetésekkel viszonylag kockázatos piacokhoz férhetünk hozzá áttételesen, a tőkénket mégsem kell féltenünk. Az alacsonyabb kockázat ellenére közel azonos pénzügyi tudást igényelnek a strukturált betétek is, mint a tőzsdei szolgáltatások.
Eddig kevés panasz érkezett
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez (PSZÁF) a legutóbbit statisztikai adatsorai szerint az elmúlt 1 évben 91 darab, betétekkel kapcsolatos fogyasztóvédelmi beadvány érkezett. Ezek közül azonban strukturált, függő kamatozású betétekre vonatkozóan nem érkezett megkeresés. A PBT egy esetben strukturált kötvényekre vonatkozó ügyet tárgyalt, strukturált betétre vonatkozó esetet azonban még nem.
A kérdés szabályozását illetően az jelezhető, hogy a jogalkotó jelenleg alapvetően a klasszikus hitelintézeti betéti körben értékeli a strukturált betéteket is. Az Országos betétbiztosítási Alap a strukturált betétekre is 100 ezer euróig ad védelmet - mondta el a PSZÁF szóvivője, Binder István.
Építsünk portfóliót!
Amennyiben mindenképp strukturált betétben gondolkodunk, akkor érdemes több termékbe is befektetni, ezzel biztosabban juthatunk hozzá az elvárt hozamhoz. Ennek egy módszerét már bemutattuk, amikor a Volksbank új strukturált betétjéről írtunk.
Miből építkezhetünk?
Egyik legjellemzőbb strukturált betét akkor fizet, ha egy bizonyos szint fölött vagy alatt van valamilyen eszköz, általában deviza árfolyama. Ha a meghatározott feltétel lejáratkor teljesül, akkor a magasabb kamat jóváírása megtörténik. Amennyiben az nem teljesül, akkor az alacsonyabb kamat vagy semmi nem kerül kifizetésre. Ilyen termék a Volksbank Tizenkettes Strukturált Betéte. Az UniCredit Bank FX Prémium betéte is hasonlóan működik, de itt a piacinál magasabb kamatot megkapja az ügyfél, a kifizetés devizaneme viszont változik az árfolyam függvényében. Ha az opcióban meghatározott feltétel lejáratkor nem teljesül, akkor a tőkét és a garantált kamatot is a betét eredeti devizanemében írjuk jóvá ügyfelünk számláján. Ha az opcióban meghatározott feltétel lejáratkor teljesül, akkor a jóváírás a tőke esetében a referencia-devizapár másik devizájában a meghatározott árfolyamon.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A fenti példában egy 340 EUR/HUF árfolyam felett nem fizető strukturált betétet vettünk alapul. Pirossal jelölt árfolyamszinteken nincs prémiumkamat fizetés.
Egyszer érintő betét esetén, ha a futamidő alatt a referenciaként használt devizaárfolyamot akár csak egyszer is megérinti az EUR/HUF árfolyam, akkor a lejáratkor a tőkén felül a maximális kamatot fizeti a Bank. Ha az árfolyam a futamidő alatt egyszer sem érinti a referencia árfolyamot, lejáratkor a tőkén felül a minimális kamat kerül kifizetésre. Hasonló terméke van a Raiffeisen banknak is. Egy hasonló termék kisebb kockázatot jelent, mit az első, hiszen nem csak a lejáratkori érték számít, hanem a teljes futamidő árfolyama.
Nem érintő betét esetén, ha az EUR/HUF árfolyam a futamidő alatt egyszer sem érinti a referencia árfolyamot, akkor a lejáratkor a tőkén felül a maximális kamatot fizeti a Bank. Ha az árfolyam a futamidő alatt akár csak egyszer is megérinti a referencia árfolyamot, lejáratkor a tőkén felül a minimális kamat kerül kifizetésre. Ez épp ellenkezőleg, mint az egyszer érintő, sokkal nagyobb kockázatot jelent, mint az alap esetben felvázolt konstrukció.
Sávban maradó betétnél két érintési pont van. Ezen két árfolyamszint egy sávot képez. Ha a futamidő alatt a referenciaként használt devizaárfolyam akár csak egyszer is eléri az előre meghatározott sáv alsó vagy felső határát, úgy lejáratkor a tőkén felül csak a minimum kamat kerül kifizetésre. Ha az árfolyam a futamidő alatt végig a sávban marad úgy, hogy a sávhatárokat egyszer sem érinti, akkor a maximum kamat kerül kifizetésre a tőkével együtt. Ez a lehető legkockázatosabb konstrukció, hiszen a furamidő alatti bármilyen mozgás veszélyes lehet számunkra.
Sávban kamatozó betét ezzel szemben kevésbé kockázatos, hiszen nem csak a futamidő végén fizet kiemelt hozamot. A napi maximális kamatot írja jóvá a bank azokra a napokra, amelyeken a referenciaként használt devizaárfolyam egy előre meghatározott sávon belül marad. Míg azokra a napokra, amelyeken az árfolyam kilép ebből a sávból, a minimális kamat kerül jóváírásra. Ilyen betétet kínál a K&H és a Raiffeisen bank is.
Amennyiben strukturált betétben szeretnék kamatoztatni pénzünket, mindenképp mérjük fel a fenti konstrukciók kockázatait. Könnyen előfordulhat az, hogy a csábító hozam helyett semmit sem kapunk. Azoknak ajánlható mindezek ellenére mégis ez a befektetés, akik megfelelő pénzügyi tudással rendelkeznek vagy egy másik ügylet kockázatait szeretnék hasonló módszerekkel csökkenteni.