Pénzcentrum • 2012. február 17. 05:36
Három év után lehet elsőként kiszállni az új árfolyamrögzítésből. Mivel az idővel csökken az elengedett kamattörlesztő nagysága és nő a gyűjtőszámlán halmozódó pénz, amit kamatostól kell visszafizetni, érdemes elgondolkodnunk azon a lehetőségen, hogy nem 60 hónapig törlesztünk fix árfolyamon. Mikor érdemes kilépni a rendszerből, erre keresi a választ a Pénzcentrum.hu elemzése. A kalkulátorunk segítségével pedig magad is kiszámolhatod, mit jelent 3 vagy 5 évig maradni az árfolyamrögzítésben.
Általánosan is megfogalmazható, hogy mikor éri meg kilépni az árfolyamrögzítésből: amikor az elhalasztott tőketörlesztés kamata magasabb, mint az elengedett kamattörlesztés. Ez könnyen előfordulhat akkor, ha már csak néhány év van hátra a hitel futamidejéből. Ezt a már eddigi elemzéseinkben is szereplő példahiteleinken mutatjuk be. A számításokhoz a Pénzcentrum.hu Kalkulátorát használjuk, amit itt is megtalálsz.
A hitelek futamideje, devizatartozás mértékétől, kamatoktól és a felvétel időpontjától függően eltérő lehet az árfolyamrögzítés kezdeti időpontjában fennálló devizatartozás. Az árfolyamrögzítés kezdetének júliust feltételezve kiszámoltuk, mennyit kell még törleszteni egyes példa hitelek esetében és mennyi a hátralévő futamidő.
A példahitelek adatait beütöttük kalkulátorunkba és 240 CHF/HUF árfolyamot feltételezve a jövőben is kiszámoltuk, hogy mit jelent 3 vagy 5 évig az árfolyamrögzítésben maradni. Évek számával természetesen nő a felhalmozott gyűjtőszámlahitel tartozás és a rögzítés utáni törlesztőrészlet ugrás.
Kiemeltük azt a két hitelt, melynek törlesztőrészletei leginkább eltérnek a két időtáv esetén. Ez még nem teljesen elég az alapos összahasonlításhoz, hiszen a különböző időpontban esedékes törlesztőrészleteket másként értékeljük. A "'Rövid futamidő hitelt" egy diagramon is szemléltetjük, hiszen itt látszik pontosan, hogyan változhat az évek alatt a törlesztőrészlet a két eltérő esetben.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)