Sokat spórolhatunk az EU legújabb döntésével

Pénzcentrum2012. február 15. 05:19

Tegnap döntött az Európai Parlament arról, hogy legkésőbb 2016-ra nem lesz különbség az EU-ban a belföldi és a külföldi banki átutalások között. Így elvileg az utóbbinak ugyanannyira egyszerűnek és zökkenőmentesnek kell lennie, mint az előbbinek.

Kedden, nagy többséggel fogadta el az Európai Parlament azt a szabályozást, mely szerint az eurózóna országainak 2014. februárjáig be kell vezetniük a SEPA fizetési módokat (átutalás és beszedés), amelyek jelentősen megkönnyítik az euróban történő banki átutalások és beszedések alkalmazását. A szabályozás szerint a bevezetés az euró zónán kívüli tagállamokra, így Magyarországra nézve is kötelező lesz, legkésőbb 2016. október 31-i hatállyal. Az új szabályok célja, hogy országhatároktól függetlenül, egységes szabályok alapján lehessen euró fizetéseket lebonyolítani az Európai Unión belül, csökkenjen a számlatulajdonosok által fizetendő díj, és nőjön a bankok közti verseny.

Mi is SEPA-állam vagyunk
Az Egységes Euró Fizetési Övezetben (SEPA) a gazdasági élet szereplői tartózkodási helytől függetlenül, országhatáron kívül vagy belül, azonos feltételekkel (díjak, teljesítési idők, jogi keretek tekintetében), ugyanolyan egyszerűen és olcsón tudják fizetési műveleteiket végrehajtani, ahogy ezt jelenleg saját országukban is teszik.

A SEPA célkitűzéseihez az Európai Unió 27 tagállama valamint Izland, Liechtenstein, Monaco, Norvégia és Svájc is csatlakoztak. A 32 tagállam 490 millió lakosa és gazdasága évente mintegy 71,5 milliárd elektronikus tranzakciót bonyolít le egymás között.

SEPA szolgáltatások alatt olyan fizetési módokat, eljárásokat és szabványokat értünk, melyek az euró övezeten belül egységesek, és amelyek folyamatosan felváltják a sajátos nemzeti fizetési módokat és szabványokat.

(Forrás: sepahungary.hu)

123 milliárd eurót spórolunk

Sari Essayah finn képviselő, a téma egyik kidolgozója szerint az új szabályozás legnagyobb előnyei közé tartozik, hogy külföldi munkavállaláskor nem kell majd új bankszámlát nyitni, a fizetést az otthoni számlára is lehet majd kérni. A vállalatoknak pedig elég lesz csupán egyetlen egy európai számlaszám.

A fizetés megkönnyítése más területen, így például az internetes kereskedelemben is jót tehet a versenynek, ami végső soron az árak csökkenéséhez vezethet.

A szabályok változásával, a díjak csökkentésével, a bankok közötti verseny erősödésével - az Európai Bizottság számításai szerint- hatalmas, számokban kifejezve legalább 123 milliárd eurós hasznot érhet el az európai gazdaság.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

Nem biztos, hogy minden azonnal érzékelhető lesz

A finn képviselő szerint ugyanakkor nem fogunk mindent, egy csapásra érezni két év múlva. Mint elmondta, az átutalások költségeit általában a számlavezetés éves díjába számítják bele. Hosszú távon a versenynek köszönhetően ezeknek is olcsóbbá kell válniuk. Ezeket a díjakat a számlatulajdonosok nem ismerik pontosan, ezért ezeknek a csökkentése sem biztos, hogy látható lesz majd.

Fontos változás, hogy az új fizetési rendszer kizárólag a nemzetközi IBAN kód használatára épül majd, a bankazonosításra használt BIC kódot fokozatosan kivezetik.

Mi az az IBAN, mi az a BIC?
Az IBAN az angol International Bank Account Number kifejezés rövidítése (magyarul: Nemzetközi Bankszámlaszám). A 3-szor 8 számjegyből álló egységes formátum/szabvány célja, hogy a nemzetközi átutalásokat egyszerűsítsék és automatizálják. Az IBAN  lehetőséget ad arra, hogy az igénybe vevő fél részére a nemzetközi szintű bankközi forgalom költségei ne haladják meg a belföldi forgalom költségeit.

A BIC (más néven SWIFT) kódok a nemzetközi átutalási forgalomban az egyes bankokat jelölik. Ha valaki külföldről indít utalást, az indító banknál a kedvezményezett bankjának BIC kódját is kötelező megadni az egyértelműség miatt.

Címkék: