Pénzcentrum • 2011. október 19. 16:05
Épp 24 évvel ezelőtt, vagyis 1987. október 19-én gyászos napra ébredtek a befektetők. Egyetlen nap leforgása alatt a világ vezető tőzsdeindexe a Dow Jones Industrial Average az 1929-es Fekete Csütörtököt is jócskán lekörözve 23%-ot esett, mellyel Fekete Hétfőként véste be magát örök időkre a históriás könyvekbe...
Bár a válság kétség kívül hétfőn villantotta meg igazi méregfogát, a történelmi hűség kedvéért feltétlenül említsük meg, hogy már az október 19-ét megelőző napokon sem dőlhettek hátra nyugodtan karosszékükben a kereskedők. Október 14-én a DJIA 4%-ot esett. Október 15-én James Baker, amerikai pénzügyminiszter a washingtoni álláspont értemében-miszerint a növekvő kamatszint, hátráltatja a gazdasági növekedést bírálta Bonnt. A részvényárfolyamok aznap további 2%-ot estek, október 16-án pedig 5%-os bukást könyvelhetett el az index. Ugyan a hétvége hozott egy kis szusszanásnyi szünetet, hogy a befektetők felkészülhessenek az elkövetkező hét eseményeire, azonban arra még a legmerészebb álmaikban sem gondoltak, ami hétfőn várta őket.
Az európai és ázsiai tőzsdék már hírnökei voltak a tengerentúli totális krachnak, hiszen európai idő szerint hétfőn hajnalban a hong kong-i börze mutatója 5%-ot meghaladó mértékben hanyatlott, míg Londonban 10%-ot zuhant az index. Ami a hétfőt illeti, sűrű fekete felhők kezdtek gyülekezni az égen, sem az anyatermészet, sem a politika nem volt kegyes a befektetőkhöz.
Olaj volt a tűzre, hogy a hétvégén Dél-Angliában 18 emberéletet követelő 151 km/órás hurrikán végzett pusztítást, valamint az USA és Irán között egyre jobban kiéleződő feszültség is a borúlátó hangulatot erősítette. (Október 19. reggelen két amerikai csatahajó lebombázott egy iráni olajfúróplatformot a Perzsa-öbölben, válaszul Irán október 16-i rakétatámadására, ami MV Sea Isle City tankerjét érte.) Ebben a hangulatban kezdődött meg a kereskedés az Egyesült Államokban. A főbb amerikai indexek kötél nélküli bungee ugrása következtében a Dow Jones index 23%-ot, az S&P500 20%-t, míg a Nasdaq100 15%-t esett a nap végére.
Nem sokkal a Fekete Hétfő után Ronald Reagan elnök széleskörű vizsgálatot rendelt el az okokat feltárandó. Rengeteg magyarázat forog az óta is a köztudatban, de több mint valószínű, hogy ezek együttes hatása láncreakcióként gyújtotta be a krach gyújtózsinórját.
Most vizsgáljuk meg egy picit a válság potenciális okait!
Az amerikai közvélemény egyértelműen a program tradinget (automatizált kereskedés) kiáltotta ki bűnbaknak, mások pedig a gyengülő dollár hatására az amerikai piacról tömegesen kivándorló japán befektetőkre próbálták meg ráhúzni a vizes lepedőt.
A harmadik és egyben legvalószínűbb szcenárióhoz vissza kell mennünk egészen a '87-es év kezdetére.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az 1987-es év nagyon jól startolt a befektetők számára. Már a szilvesztert követő napokban elérte a DJIA a 2000 pontot, és könnyedén ugrotta meg a további akadályokat is. Augusztus 25-ére meghódított a 2722 -es csúcsot, ami arra az évre vetítve 43%-os növekedés, mindössze nyolc hónap alatt. Az árak tehát az égbe törtek, eddig elérhetetlennek tűnő magasságokat ostromoltak.
1987 derekára néhány befektető azonban ráeszmélt arra, hogy olyan részvények vannak a portfoliójában, amelyek árazása irreális, ezért kezdtek megszabadulni ezektől a papíroktól. Ez komótos lavinafolyamként elindította az árak lassú, de biztos esését. Ugyanakkor a kamatlábak növekedni kezdtek, ezért sok befektető a részvények helyett kötvényeket vásárolt. Ez az eladási hullám tovább csökkentette a részvényárakat. Októberre már több mint 10%-os kockázatmentes hozammal kecsegtettek az államkötvények. Az amerikai részvénypiac egy vékony kötélen lavírozott, a krach karnyújtásnyira került.
És, hogy mi tanulság?
Bár az ultramodern számítógépes rendszerek, és a szerteágazó kereskedési stratégiák miatt igen csekély a valószínűsége, hogy egy hasonló krach megismétlődjön, de valószínűleg ugyanezt mondta volna egy wall street-i bróker ha 1987 október 18-án megkérdezik.
Tehát a tanulság az, hogy a történelem mindig ismétli önmagát, olyan is előfordulhat, amit előtte elképzelhetetlennek tartottunk, ezért mindig legyünk résen!
{{PCTOZSDESULI}}