Pénzcentrum • 2011. október 16. 14:05
Ez év júliusában kezdte meg működését a Pénzügyi Békéltető Tanács (PBT), létrejötte előtt nem volt olyan szervezet melynek eszköze és lehetősége is lett volna a hatékony érdekképviselet megalkotására a pénzügyi intézményekkel szemben. A kamarák mellett működő békéltető tanácsok eszköz híján csak a jó szándékukról tudtak tanúbizonyságot tenni, a bankokkal szemben viszont ez vajmi kevés. Nézzük, mennyivel sikeresebb a PBT az első 100 nap tükrében!
Aki tehette, az nem tudta, aki tudta volna, az nem tehette
Július előtt a kamarák mellett működő békéltető tanácsok próbáltak rendet tenni az ügyfél és a hitelintézet között. Ha a jó szándék meg is volt, eszköz híján tehetetlenek voltak ezek a testületek. Minden pénzügyi intézménnyel szembeni szankció lehetősége a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél összpontosult, melynek érdekvédelmi képessége elhanyagolható volt. A szerződések jogszerűségének vizsgálata ugyanis ekkor nem volt feladata a PSZÁF-nak, nem is járhatott el ilyen ügyekben.
Ezt a kettősséget szüntették meg a PSZÁF-on belül működő PBT felállításával, végre egy szankcionálási eszközzel is felvértezett érdekvédelmi szervezet kopogtathatott a bankok ajtaján különböző vitás ügyekben eljárva.
Felállítása óta eltelt több mint száz nap alatt 579 kérelem érkezett a tanácshoz. Eddig összesen 18 millió forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a PSZÁF, mert az adott pénzügyi szolgáltató megsértette a pénzügyi békéltetésből rá háruló kötelezettségét. Ezt a megelőző rendszer semmilyen formában nem tudta szankcionálni. Ez mindenképp óriási előrelépés, még ha aprópénznek is tűnik az a 18 millió.
Az alávetés: jó bankok vs. rossz bankok?
A PBT döntéseinek alkalmazásánál óriási jelentősége van az alávetés intézményének, mivel a döntés nem kötelező érvényű ezért csak azoknál a bankoknál lehetünk biztosak a vita pozitív lezárása utáni kártalanításunkban, ahol a bank aláveti magát a PBT döntésének.
Vannak intézmények, melyek a legtöbb esetben alávetik magukat - még az ügy indításakor - a végleges döntésnek, de általános nyilatkozatot nem tesznek. És van néhány feketebárány, akik kivárnak vagy egyáltalán nem működnek együtt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
a) a bankok közül kiemelendő az Erste-csoport, UniCredit-csoport, FHB-csoport, MagNet, Pannon Bank, KDB Bank, DRB Bank
b) biztosítók (Magyar Posta Biztosító, Allianz, ING, Astra, QBE Insurance, UNION)
c) befektetési vállalkozások (Concorde)
d) pénzügyi vállalkozások (Provident)
e) pénztárak (Dimenzió, ING)
Egyedi ügyekben alávetést gyakran tevő pénzügyi szolgáltatók
a) bankok: Budapest Bank, Raiffeisen
b) biztosítók: Groupama-Garancia, Generali-Providenica
Kiváró állásponton lévők: MKB, OTP, K&H
Nem együttműködő: CIB (bár ez a magatartás oldódni látszik)
Az eddig beérkező ügyekből összesen 118 zártak le, melyek 63 százalékában a fogyasztónak adtak igazat a pénzügyi szolgáltatóval szemben. Ezekben az ügyekben megítélt teljes kártérítési összeg 13,2 millió forint volt.
A PBT legfontosabb tulajdonsága az ingyenesség, fennállása óta így költségek nélkül indulhat hatékony érdekegyeztetés az ügyfelek és a pénzügyi intézmények között. A szép számban tett teljes alávetési nyilatkozatokból jól látszik: a bankok fontosnak tartják, hogy az ügyfelek biztonságban érezzék magukat. Ha nem is ez alapján kell biztosítót, bankot vagy más pénzügyi szervezetet választanunk, de érdemes mérlegelni, hogy esetleges vita esetén melyik intézménnyel tudunk biztosan egyenlő félként tárgyalni, amire most szinte csak a PBT ad lehetőséget.