Pénzcentrum • 2011. szeptember 14. 10:04
A csalók újabb és újabb eszközöket vetnek be azért, hogy megszerezzék bankkártyánkat, és felvegyék a rajta található pénzösszeget.
A BRFK VII. kerületi Rendőrkapitánysága készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel való visszaélés miatt folytat nyomozást.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint az ismeretlen elkövető augusztus 31-én az esti órákban magát rendőrnek kiadva megjelent egy Nefelejcs utcai lakásban. Az ismeretlen férfi azt állította az ott lakónak, hogy a korábban ellene elkövetett bűncselekmény gyanúsítottját elfogták, ezért ujjnyomat vételre adja át bankkártyáját -ezt a sértett meg is tette. A férfi ezt követően a kártyával ismeretlen helyre távozott, majd később készpénzt vett fel róla. A rendőrség keresi az elkövetőt.
A BRFK Sajtóosztálya a Pénzcentrum.hu-t úgy tájékoztatta: az álrendőr úgy tudta meg a sértett PIN-kódját, hogy a vele folytatott beszélgetés során rákérdezett, a sértett pedig megadta a titkos kódot.
Mire kell figyelnünk, melyek a csalók legkedveltebb módszerei? Hogyan védekezhetünk a legelterjedtebb trükkök ellen?
1. Bankkártyaszámok vagy/és PIN kód megszerzése
A kártyát kibocsátó bank nevében telefonon felkeresik az ügyfeleket és kártyaadataikat (kártyaszám, esetleg PIN kód), vagy internetbank hozzáférésüknek adatait kérik el. Természetesen úgy sosem szabad megadnunk adatainkat, hogy minket kerestek meg. Olyan adatot, mint PIN kód vagy jelszó, pedig semmiképp, semmilyen körülmények között nem adhatunk meg! Ha a PIN kódunkat kérik, mindig legyünk rendkívül bizalmatlanok, mert nincs olyan helyzet, amikor jogosan kérhetik, így szinte biztos, hogy a PIN kód kérése bárhol, ami nem ATM vagy POS terminál, erősen csalás gyanús!
Ide tartozik az a módszer is, mely szerint kaphatunk olyan e-mailt, melyben a levélben lévő linkre kell kattintani ahhoz, hogy elérjük bankunk internetbankját. Ilyenkor egy, az eredetire megszólalásig hasonló weboldalon bekérik az ügyfél felhasználói nevét és jelszavát, majd kiderül, az internetbank nem működik. Hát persze, hogy nem, amikor az nem eredeti (bár átirányíthatják az eredetire is azzal az üzenettel, hogy valamilyen probléma miatt újból meg kell adni a belépési adatokat), addigra azonban már a csalók birtokában vannak az adataink! Az ilyen módszerekkel ezért sose engedjük kicsalni adatainkat. Internetbankot minden esetben úgy hívjunk elő, hogy kézzel beírjuk a webcímet a címsorba, vagy a kedvencek közül előhívjuk azt. Bankunk e-mailben sosem kér tőlünk ilyesmit!
2. Klónozás
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A klón annyit jelent, hogy az egyszer létező kártyát valamiféleképpen megtöbbszörözik, és az eredeti és a klónja - annak felderítéséig - egyszerre létezik. És természetesen, amíg le nem bukik, más is fizet a mi kártyánkkal, pontosabban annak egy másával. A klónozásos kártyacsalásnál különösen fontos ellenszer a mobilbank szolgáltatás. A visszaélés különleges veszélye, hogy a visszaélés során a kártyabirtokos zsebében végig ott az eredeti kártyája és mit sem sejt arról, hogy közben mások a számláját használják.
3. Leragasztásos csalás
Ez
a hiba csak egyes ATM-eknél fordulhat elő. Az ATM pénzkiadó nyílását a
bűnözők leragasztják, mire a kártyabirtokos nem kapja meg a pénzét és
azt a gép a ragasztási felületre ragadt pénz miatt visszahúzni sem
tudja. Ellenszere lehet, ha a pénzkiadó nyílást gondosan megvizsgáljuk
készpénzfelvétel előtt. A csalás során feltűnő, hogy segítőkész emberek
jelenhetnek meg, akik furcsa mód nemrég maguk is így jártak.
Aranyszabály, hogy amennyiben csak lehetőségünk engedi, ne hagyjuk el az
ATM-et ilyen esetben, hogy a csalók ne jussanak a pénzükhöz!
4. Mágnescsík leolvasás az ATM kártyanyílásánál
Olyan eset is előfordulhat, hogy nem ragasztják le a pénzkiadó nyílást, de egy apró, észrevehetetlen szerkezettel a kártya behúzása és kiadása során, az áthaladáskor leolvassák a kártya mágnescsíkját. Ez nehezen vehető észre, de persze gondos megfigyeléssel felfedezhető. Ez ellen ma már az ATM-ek lebegtetéssel, rezgetéssel védekeznek. Ha így adják ki a kártyát, a kis leolvasó szerkezethez egyszer közel kerül, egyszer távol kerül a mágnescsík, így nem fogja tudni a teljes információt rögzíteni, illetve a távolabbi olvasáskor megnő az elektromágneses zaj, ami pontatlan leolvasást, így végül hibás adatokat eredményez majd, s a bűnözők nem fogják tudni felhasználni a pontatlan bankkártya adatot.