Pénzcentrum • 2011. július 13. 19:00
Lássuk, hogyan vált az oszakai rizspiac kereskedője Muneisha Homma a történelem legsikeresebb kereskedőjévé, az általa kidolgozott japán gyertya elmélettel, ami a mai piaci árak nyelvére lefordítva nem kevesebb, mint 100 milliárd amerikai dollár nyereséget hozott neki. Ez több mint korunk két leggazdagabb emberének Bill Gatesnek és Warren Buffetnek az együttes vagyona.
Száguldjunk vissza évszázadokat az időben és nézzük meg a rejtélyes gésák, az elhivatott papok és dicső szamurájok korát!
Az 1700-as években járunk, amikor is Tokugawa sogun országegyesítése után elindult a Japán gazdaság virágzása. Munehisa Homma a családi rizsbizniszt vezette. A rizs, Japánban nem egyszerűen csak egy étel volt, hanem a kultúra szerves része. Egész életüket a rizstermesztés körforgása határozta meg. A vetést és aratást óriási fesztiválokkal és formális ceremóniákkal ünnepelték. Nem csoda tehát, hogy az élénkülő kereskedelem központjában is a rizs állt.
Az adás-vétel megkönnyítése végett az 1600-as évek végétől intézményesítették a rizstőzsdét több városban is. A rizspiacok életében az igazi fordulópontot az 1710-es év jelentette, amikortól is a korábban fizikailag is jelen lévő termék helyett rizs kuponokkal is lehetett kereskedni, amelyeket a mai közraktár jegyek megfelelői voltak. A rizs kuponok a raktárakban lévő rizs készletre vonatkoztak, jövőbeni szállításra, így ezek voltak ez első határidős kontraktusok a világon.
Az 1700-as évek közepére már 1300 rizskereskedő működött a mértékadó oszakai tőzsdén, és csak Oszakában 210,000 rizsbála volt az éves forgalom, miközben a teljes japán termelés mindössze évi 30,000 bála volt, ami azt jelenti, hogy virágzott a spekuláció! Ebben a piaci környezetben lépett a porondra 1750 környékén a gazdag rizstermesztő családból származó Homma. Homma, több mint 15 éven keresztül folyamatosan figyelte az árakat, vetette rizspapírra a kereskedők viselkedését, és az időjárás hatásait, tanulmányozta a régi idők termelési adatait, míg végül a család kertje végében álló két hatalmas cseresznyefa árnyékában megtörtént az áttörés.
Muneisha Homma célja az volt, hogy egy olyan ábrázolásmódot fejlesszen ki, amelynek segítségével a piaci hangulatot illetve annak változását mérni tudja. Ebből lett a japán gyertya grafikon, amely napjainkban is a legkedveltebb módja az tőzsdei árfolyam ábrázolásnak. Tanulmányozva a saját maga által kreált grafikonokat, Homma észrevette, hogy a történelem a tőzsde világában folyamatosan ismétli önmagát, és hasonló szituációkban a kereskedők hasonló módon reagálnak. Ezen felismerést követően megalkotta a piaci fordulók felismerését segítő technikát, amely az úgynevezett japán gyertya alakzatok azonosításán alapul. A tőzsdei grafikonok alapján történő kereskedéssel Muneisha Homma jó 150 évvel megelőzte az etalonnak számító new york-i tőzsde ősatyáit.
A japán gyertya alakzatokon alapuló technika olyan sikeresen működött, hogy Homma az osakai után a tokiói rizspiacnak is meghatározó szereplőjévé vált. Korabeli feljegyzések szerint egyhuzamban 100 nyerő ügylete volt. Sikereinek, és hatalmas vagyonának köszönhetően szamuráj tisztséggel jutalmazták.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az alábbi árfolyamgörbén az OTP látható, kék keretben egy a Homma által azonosított átölelő alakzat látható, amely meghozta a fordulatot a bankpapír piacán. Az OTP árfolyama a japán gyertya alakzat jelzését követő pár héten belül megduplázta az árfolyamát.
Ha többet szeretne megtudni az ősi, de mind a mai napig nyereséges tőzsdei technikákról, látogassa meg a PC Tőzsdesuli díjmentes előadásait. A PC Tőzsdesuli megalapozza az Ön tőzsdei sikertörténetét!
A fenti cikk saját szolgáltatás népszerűsítését szolgálja