Pénzcentrum • 2011. június 24. 13:07
Zömmel megtakarításokba vándorolnak a magasabb jövedelműeket érintő személyi jövedelemadó csökkentésből eredő többletforrások - derül ki a Gfk által az OTP Bank megrendelésére készített reprezentatív felmérésből. Elgondolkodtató, hogy a megkérdezettek csupán egynegyedének nőtt a keresete az adóváltozások révén.
Az egykulcsos adó és családi kedvezmények hatására keletkező többletjövedelmeket a legtöbben félretenni szeretnék az OTP Bank megbízásából készült reprezentatív kutatás szerint. A Gfk a pénzintézet minimum 500 ezer forint megtakarítással rendelkező ügyfeleit kérdezte meg. Az első szembetűnő adat, hogy a felmérésben részt vevők csupán egynegyedének nőtt a jövedelme a január 1-jei adóváltozások révén.
Utóbbiak 76 százalékának havi 50 ezer forintnál kisebb mértékben emelkedett a nettó fizetése. Ezen megkérdezettek felének 20 ezer forintnál kisebb összeget nyert az adóváltoztatásokkal. A nettó jövedelemnövekedést realizálóknak csupán a 24 százaléka gazdagodott havi 50 ezer forintnál magasabb összeggel.
Ez azt jelenti, hogy a felmérésben szereplő magánszemélyeket tekintve százból hat nyert nettó 50 ezer forintnál többet az adócsökkentéssel. Ez az adat is jól bizonyítja, hogy az idei adócsökkentés nagyon szűk réteget kedvezményez, a többség nem élvezi az egykulcsos adó bevezetésének előnyeit.
A magasabb jövedelemhez jutók fele azt válaszolta, hogy többet tesz félre, mint korábban. Egyharmaduk döntő részben feléli a többletkeresetet, jellemzően azok, akiknek 20 ezer forint alatti mértékben nőtt a jövedelmük, az ennél magasabb növekményből már rendszerint félre is tesznek a megkérdezettek.
A válaszadók csaknem negyede fordítja többlet jövedelmét adósságainak rendezésére, és erről közel azonosan gondolkodik minden megkérdezett, a plusz jövedelem nagyságától függetlenül. Nagyobb kiadásra fordítja a többletet az összes érintett 18 százaléka, ez a magasabb többletjövedelemmel rendelkezőkre jellemzőbb, 25 százalékuk számolt be ilyen felhasználási módról. Új hitel felvételére, és annak törlesztésére a megkérdezettek 4 százaléka fordítaná a növekményt, ez is a magasabb többletjövedelemmel rendelkezőkre jellemző inkább, 50 ezer forint felett 10 százalék jelölte meg ezt az opciót.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A Gfk kutatásának eredménye kapcsán Kovács Antal, az OTP Bank Nyrt. vezérigazgató-helyettese különösen fontosnak tartja, hogy a megtakarítások növelését említették leggyakrabban a válaszadók. Már kisebb összegű, havi 5-10 ezer forintos megtakarítással is sokat tehetünk jövőnk biztonságáért. Három év alatt például összegyűjthető egy 3 hónapos "túlélést" biztosító vésztartalék, tíz év alatt pedig 1,5-2 millió forintot is elérhet a megtakarított összeg.