Pénzcentrum • 2011. január 25. 19:02
Az elmúlt hónapokban a szolnoki kapitányság illetékességi területén több hamis gyanús tízezer forintos bankjegy került forgalomba.
A rendőrök nagy erőkkel kezdték meg a nyomozást, melynek eredményeként a tegnapi napon két férfit fogtak el, majd állítottak elő a rendőrségre. A Szolnok Városi Rendőrkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya pénzhamisítás bűntett elkövetésének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást a két tiszaföldvári férfi ellen.
Kiderült: ez a leghamisítottabb bankjegy Magyarországon
A nyomozók a két gyanúsított lakásán végrehajtott házkutatás során lefoglalták a pénzhamisításhoz használt eszközöket, valamint hamis gyanús, fénymásolt bankjegyeket. A nyomozást szakértők bevonásával folytatják, további elkövetőket és sértetteket keresnek.
A pénzhamisítók egyike már többször került összeütközésbe a törvénnyel, míg a másik büntetlen előéletű. A gyanúsítottakat őrizetbe vette a rendőrség és kezdeményezték előzetes letartóztatásukat.
A tízezer forintos bankjegy biztonsági elemei
Illeszkedőjel: a bankjegy elő- és hátoldalára nyomtatott ábratöredékek, amelyek átnézetben H betűvé egészítik ki egymást.
A 2008 szeptemberétől kibocsátott bankjegyeken a vízjelmező és a szövegtükör alapnyomatában, a hátoldalon a vízjelmezőben és a képnyomat feletti alapnyomatban 1 mm átmérőjű sárga színű körök találhatók. A bankjegyet fény felé tartva, bal oldalon a nyomtatott arckép tükörképével egyező árnyalatos vízjelkép látható.
Az alatta két betűből és hét számjegyből álló vízszintes, valamint a bankjegy jobb szélén a függőleges sorszám vörös színű. A vízszintes sorszám UV-A és UV-C fényben narancsvörös színben fluoreszkál. A függőleges sorszám UV-C fényben fluoreszkál, vörös színben.
Rejtett kép: a bankjegyet közel szemmagasságba tartva, síkban elforgatva az MNB felirat jelenik meg. A rajzolat metszet-mélynyomtatással készül, kézzel is tapintható.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A papírban lévő biztonsági szál fény felé tartva mindkét oldalról ellenőrizhető. Felületén apró betűkkel nyomtatva a Magyar Nemzeti Bank felirat olvasható.
Mikroírás: a bankjegy előoldalát nagyítóval vizsgálva a Tízezer forint felirat látható. A bankjegy hátoldalán a vízjel fölött és alatt mikroírással nyomtatva a Magyar Nemzeti Bank felirat olvasható.
A papír anyagában UV-fényben kék, vörös és zöld színben fluoreszkáló jelzőrostok találhatók.
A csökkent látóképességűeket segítő azonosítójel.
Hologram hatású fémcsík, amelynek felületén az MNB felirat és a Magyar Köztársaság címere látható. A csík bal oldalán a 10000 értékjelzés olvasható.
A tízezer forintos bankjegyen 1998. évtől alkalmazott biztonsági elem: a vízjelmezőt UV-A, illetve UV-C fénnyel megvilágítva, az esztergomi bazilika kupolájának keretbe foglalt képe jelenik meg, amely világoszöld vagy vörös színben fluoreszkál.