Nyesz, tbsz, önkéntes nyugdíj: államosítás utáni slágertermékek

Világgazdaság2010. október 29. 11:02

A magánnyugdíjpénztári változtatások miatt a szakemberek nagy átrendeződésre számítanak a megtakarítási piacon. A harmadik pillérként emlegetett önkéntes nyugdíjkasszák megerősödése várható, valamint jelentős lehet még a nyugdíj-előtakarékossági (nyesz) és a tartós befektetési (tbsz) számlák iránti keresletnövekedés is - írja a Világgazdaság.

A Pénzügy Szervek Állami Felügyelete szerint jelenleg 1,31 millió tag 756 milliárd forintos megtakarítást halmozott fel az önkéntes nyugdíjpénztárakban.  Ez vélhetően növekedni fog a jövőben, annak ellenére is, hogy 2011-től a 20 százalékra csökken az eddigi 30 százalékos befizetett adó után járó adókedvezmény. Az önkéntes kasszánál tíz év után adómentesen hozzáférhetünk a hozamokhoz, a teljes megtakarításunk viszont csak a nyugdíjba vonulás után válik adómentessé.

A nyesz-nél az adó-visszatérítés mértéke szintén 20 százalékra mérséklődik. Ebben az esetben a magánszemélyek szabadon rendelkezhetnek a befektetésükről. Megválaszthatják, hogy milyen értékpapírba, részvénybe, kötvénybe illetve befektetés jegybe rakja a pénzintézet a pénzüket. A hároméves türelmi idő után hozzáférhetünk megtakarításunkhoz, de nyugdíjkorhatár előtt személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás terheli.

2010 óta lehetőség van tartós befektetési számlák nyitására is. Öt év elmúltával az ezen keletkezett nyereség árfolyam - és kamatmentesen felvehető. Három és öt év között pedig 10 százalék adó terheli.  A három évnél rövidebb időszaki nyereségre járó mostani 20 százalékos adót 2011-től 16 százalékra mérsékli a kormány. A minimális induló számlaösszeg 25 ezer forint.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

 

Címkék: