Pénzcentrum • 2010. október 24. 11:02
Az arany világpiaci ára hónapról hónapra rekordokat dönt és magával húzza az ezüst árfolyamát is. Emiatt a pénzérmékből álló gyűjteményünk értéke pusztán a nemesfémek vágtázó árai miatt folyamatosan növekszik. Úgy tűnik tehát, hogy az arany - és ezüstpénzek szenvedélyes gyűjtése nem csak szép hobby, de befektetésnek sem utolsó.
Az érmék értékét a bennük lévő nemesfém tartalom határozza meg elsődlegesen. Ha például vásárolunk egy 1000 forintos, 1 unciás (31.1g) arany érmét, az a benne lévő arany értéke miatt jóval többet ér 1000 forintos névértékénél .
Az arany tulajdonságai
Köztudott, hogy a nemesfémek birtoklása az értékmegőrzés egyik legbiztonságosabb módja. Háborús időszakokban, gazdasági válságok idején, mikor az egyes országok pénzei veszítenek értékükből, a tőzsdei részvények árfolyama zuhan, az egyik legkézenfekvőbb befektetési forma a nemesfém volt. Aranyért bárhol, bármikor és bármit meg lehetett vásárolni. Az utóbbi évek gazdasági eseményei is alátámasztják mindezt. Például, aki a válság előtt részvényben tartotta megtakarított pénzét, az nagyot bukott vele. Míg az, aki különféle arany-és ezüstérmékbe fektetett, növelni tudta vagyona értékét.
Az arany az idők próbáját is kiállja. 1 uncia arany árából (1367 dollár = 269.000 forint, 2010.október 15-ei adatok alapján) kényelmesen meg lehet élni ma egy hónapban. Ez a történelemben több száz évre visszatekintve is így volt. Körülbelül ugyanannyi ruhát, élelmiszert és egyéb fogyasztási cikket tudtunk 1 uncia aranyért megvenni régen, mint napjainkban. Tehát az arany-és ezüstérme gyűjtemény értékmegőrző képessége szinte garantált. Minden világpiaci áringadozás ellenére az arany értéke hosszú távon stabil, ezért az infláció ellen is képes védelmet nyújtani.
Ezen felül a Földön található arany készletek 4/5-öt részét már kitermelték. Alig található már a földben a sárga fémből, ezért hozzájutni már csak véges időben lehet, mivel nem lesz utánpótlás. A szűkös készletek és az egyre költségesebb kitermelés miatt, az arany árának emelkedésére a jövőben is számítani lehet. Ezt támasztja alá az eddig is tapasztalható több százéves stabil növekedés. Ha csak az elmúlt 10 évet vizsgáljuk, megállapíthatjuk, hogy 1 uncia arany ára 300 dollárról 1367 dollárra emelkedett, ami több mint négyszeres növekedés (a dollár árfolyamváltozásának figyelmen kívül hagyása mellett).
A numizmatikai hatás
Érmegyűjteményünk értékét növelheti a numizmatikai hatás is. Minél régebbi egy pénzérme, annál értékesebb, de számít az érmék kiadott példányszáma és származási helye. Idővel változni szokott, mely érmék iránt nő meg a kereslet. De összességében azt lehet mondani, hogy ezek a numizmatikai hatások elhanyagolható nagyságúak a nemesfémek világpiaci árának változásaihoz képest.
Fontos szempont még a kiváló likviditás. A pénzeket el tudjuk adni jó napi áron, hiszen hivatalos felvásárlási ára van a bankoknál és a kereskedőknél. További előnye, hogy arany befektetési érmék (nincs esztétikai, numizmatikai értékük; tipikusan nagy mennyiségben, befektetési céllal vert érmék) többségéhez ÁFA-mentesen tudunk hozzájutni Magyarországon.
Az ezüst árát dróton húzzák
Ezüstérmékbe fektetni nagyobb árfolyamkockázatott rejt magában. A nemesfém készletei még bőségesen rendelkezésre állnak, viszont jobban ingadozik árfolyama az aranyénál. Több neves elemző szerint az ezüst világpiaci ára túl alacsony (alulértékelt), ami egy robbanásszerű értéknövekedést eredményezhet a jövőben. Tehát most lehet érdemes ezüst érméket vásárolni és várni az árfolyam feltörésére (az év elején még csak 17 dollár volt egy uncia ezüst ára, októberben pedig már 24,5 dollár = 4850 forint). Az sem elhanyagolható, hogy az ezüstérmékbe való beruházás jóval kevesebb tőkét igényel, így a kisebb megtakarítással rendelkezőknek is elérhető lehetőség.
A Föld fejlettebb és a válság által leginkább sújtotta térségében egyre többen fektetnek arany-és ezüstérmékbe. Sőt a világpiacon fellelhető drágafém pénzek iránti kereslet kétszer akkora, mint amennyi készlet rendelkezésre áll, ezért sokan már nikkel, réz és bronz érméket is vásárolnak. A gazdasági válság elhúzódásának rémképe készteti a befektetőket az értékmegőrző nemesfém érmékbe való befektetéshez a bizonytalan részvényekkel és egyéb befektetési formákkal szemben.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Sokan joggal feltehetik a kérdést, hogy ez mind szép és jó, na de meddig tart a növekedés? Érdemes-e még arany-és ezüst érmékbe fektetni? Nos, a szkeptikusok már az évszázados rekord 850 dollár/unciánál és a lélektani 1000 dollár/unciánál is riogattak, hogy nincs tovább. De lám az ár csak emelkedett és emelkedett, szeptemberben 5%-os árfolyamnyereséget hozott.
A szakértők szerint az arany ára tovább emelkedik
A kibányászott arany mennyisége évente mindössze 1-2%-al bővül, ezzel szemben az elmúlt 40 évben a papírpénz mennyisége rohamosan emelkedett a világban. Tehát a gyorsulva növekvő globális pénzmennyiség (devizák) valószínűleg sokkal jobban elértéktelenedik a csaknem változatlan mennyiségű aranyhoz képest. A jegybankok az állami adósságokat és a válság következményeit a gazdaságba pumpált bankjegyekkel próbálják orvosolni. Amíg ez folytatódik, az arany újabb és újabb csúcsokat fog dönteni - derült ki az aranypiac.hu tájékoztatójából.