Pénzcentrum • 2010. július 13. 05:22
Áttekintő táblázat, Sopron Bank, CIB A Pénzcentrum a magyarországi pénzintézetek deviza lekötési lehetőségeit szedte egy csokorba annak érdekében, hogy segítsünk a deviza megtakarítással rendelkező olvasóknak a legjobb lekötési lehetőség kiválasztásában. Az összeállításának köszönhetően a hosszabb és a rövidebb időtávon gondolkodó ügyfelek is megtalálják a nekik való ajánlatot.
A legutóbbi (áprilisi) euró betét körképünkhöz képest az elmúlt három hónapban - ha kis mértékben is, és nem mindegyik pénzintézetnél - de tovább csökkentek a bankok által az euró betétekre kínált kamatok. Ennek ellenére a piacon még mindig lehet találni néhány kiemelkedő (3% vagy e feletti) ajánlatot. A magas kamatokat a pénzintézetek többsége azonban szigorú feltételekhez köti. Sok esetben csak friss betétekre jár a kiemelt kamat, és egyes bankok a pénzintézetnél vezetett számlára érkező rendszeres jövedelmet is elvárják a biztonságos extra hozamért cserébe.
A piacon elérhető legmagasabb kamatot 3,79%-os EBKM-mel a Sopron Bank adja 12 havi lekötésre, de a pénzintézet különböző feltételekhez köti az akciós kamatot. A bank 3 hónapos lekötés esetén 3,00%-os kamatot fizet, a legkisebb leköthető összeg 300 euró. A második helyen álló 3,00%-os FHB 2000+ betét azokra az ügyfelekre vonatkozik, akik a június elsején fennálló megtakarítási állományukat legalább 2 ezer euróval növelik. Az FHB ezen konstrukcióját 3 vagy 6 hónapos lekötés esetén lehet választani. Megadja még a 3%-ot 3 hónapos lekötés esetén a CIB is és 12 havi lekötés esetén az Erste is. Az MKB pedig 3% közeli kamatot (2,96%; EBKM: 3,00%) kínál 3 illetve 6 hónapra.
A Budapest Bank legjobb ajánlata - óriási (200 ezer eurós vagy nagyobb összegű) lekötés esetén - 2,8%-os éves kamat. Az OTP jelenleg a 3 hónapos megtakarításokra kínál kiemelt kamatot, ami azonban csak egy 8 hónapos lekötési konstrukcióval együtt érvényes. A Raiffeisen 2,5%-kal csábítja az euróinkat lekötésre, az UniCredit és a Citi éven belül egyaránt 1,5-1,5%-ot kínál. A sort pedig a korábban még 3,00%-ot is kínáló Allianz zárja a 12 hónapos lekötött euró betétek után járó 0,9%-os kamattal.
A kamatprémium a közlés napját követő egy banki napon belül kerül jóváírásra a feltételek teljesítése esetén. A kamatprémium nem vonatkozik azon betétesekre, akik számlájára már 2009. december 31-ét megelőző időponttól kezdődően érkezett a meghatározott összegű rendszeres jövedelem.
A bank a nem akciós egy éves lekötésekre 1,80%-os (EBKM: 1,83%) kamatot kínál az újonnan elhelyezett forrásokra. A leköthető minimum összeg 100 ezer forintnak megfelelő euró.
A betét lejárat előtti részleges felvétele, illetve lejárat előtti felmondása esetén a felvett összegre a feltörés időpontjában érvényes látra szóló kamatláb felét fizeti a bank. A betétlekötés feltétele, hogy a betétes a banknál EUR-ban vezetett devizaszámlával vagy EUR megtakarítási számlával rendelkezzen.
Az "Akítv"betétre abban az esetben érvényes az akció, ha a betételhelyezést megelőző 4 naptári hónapban legfeljebb két olyan hónap volt, amikor érkezett az Üzletfél forint folyószámlájára 50 ezer forint vagy ennél nagyobb értékű egyösszegű átutalás, és a betételhelyezés napján az ügyfél megad egy nyilatkozatot a jövedelmének CIB bankszámlára történő jövőbeli utaltatásáról. Ezeken kívül az ügyfélnek rendelkeznie kell bármilyen CIB által kibocsátott betéti bankkártyával, vagy a betételhelyezés napján igényelnie kell egyet.
A bankfiókokban igényelhető CIB Kombinált betétben jövedelem átutalási nyilatkozattal legfeljebb 5000 euró helyezhető el, CIB kötvény vásárlása esetén a leköthető összeg meghaladhatja az 5000 eurót.
A CIB Classic Euró betét kondíciói szerint a bank 3, 6 és 12 hónapos lekötés esetén az első kamatperiódusra rendre 2,00%, 2,50%, valamint 2,75%-os kamatot kínál az euróban újonnan elhelyezett betétekre (nem akciós kamat: 0,50%, 0,75%, illetve 1,00 %). A kamat mértéke független az elhelyezett összeg nagyságától, de a betétlekötés eredeti időtartamával automatikusan meghosszabbodó betét nem minősül újonnan lekötött betétnek. A leköthető minimum összeg 500 euró.
K&H, FHB, MKB, Erste Bank, Budapest Bank
A megadott kamatláb csak az első kamatperiódusra szól, a kamat az ügyfél választásától függően a betéttel együtt újra lekötésre, vagy jóváírásra kerül a betétlekötési számlán. A K&H üdvözlet deviza betét a bankfiókokban vagy a TeleCenteren keresztül köthető le. 12 hónapos lekötés esetén a kamat 1,75%.
A Lojalitás Program kamatprémiumára csak azon ügyfelek jogosultak, akik ismételt lekötési megbízásukat legkésőbb a lejáró betét lejáratának napjától/ fordulónapjától számított 10 munkanapon belül benyújtják. Az FHB Lojalitás Euró Betétben leköthető minimális összeg: legalább a lejáró lekötött betét tőkeösszege. Az akció keretében az egy ügyfél által maximálisan elhelyezhető betét összege nem korlátozott.
A lekötési módozatokban szélesek a lehetőségek, az ügyfél választhat az egyszeri érvényű és az ismétlődő lekötés között, de van mód a kamatos kamattal történő ismétlődő betétlekötésre is.
Az Erste Bankaz előzőnél magasabb kamattal járó lekötési ajánlata az Erste Euró Aktív Betét névre hallgat. Ennél a megtakarítási formánál 400 és 90 ezer euró közötti összeg helyezhető el. A konstrukcióban 1%-os éves alapkamat mellé kétszintű kamatprémium társulhat. A magasabb szintű kamatprémium estén 6 hónapra 1,00%, 12 hónapra pedig 2,00% a kamatprémium jár, tehát az elérhető kamat 2,00% (EBKM: 2,04%) illetve 3,00% (EBKM: 3,04%).
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A magasabb szintű kamatprémiumhoz jutás feltétele, hogy a választott futamidő alatt a betétes bármely forint bankszámláján 6 hónapos futamidő esetén legalább 60 darab, 12 hónapos futamidő esetén legalább 120 darab és minimum összesen 600 ezer illetve 1,2 millió forint összegű csoportos beszedési megbízás terhelődjön a betét fordulónapját megelőző banki munkanapig. Csoportos beszedési megbízások helyett a kamatprémium akkor is jár, ha az előzőeknek megfelelő mennyiségű és értékű forint (vagy deviza) főkártyával történt vásárlás kerül terhelésre az ügyfél számláján. Az Erste nem veszi figyelembe a betétes azon kéttulajdonosú bankszámláján történő fő és társkártyás vásárlásokat, valamint csoportos beszedési megbízásokat, amely bankszámlán a betétes társtulajdonos, és amelyről nem az Aktív Betét lekötése történt.
Az ügyfél már a lekötéskor rendelkezhet úgy, hogy a betét összege a kamattal együtt, vagy anélkül automatikusan újra lekötésre kerüljön a futamidő végén. Betétfeltörés esetén (csak a teljes betét törhető fel) a felmondásos kamat 0%.
A magasabb összeghatár felett érvényes magasabb kamat a betét teljes összegére vonatkozik. Ami annyit jelent, hogy 6 hónapos lekötés esetén a 200 ezer euró (körülbelül 56 millió forint) feletti lekötésekre 2,40% helyett 2,80%-os kamatot fizet. Két hónapos lekötés esetén 2,20%-os kamat érhető el (200 ezer euró felett 2,60%).
Raiffeisen Bank, UniCredit Bank, OTP Bank, Citibank, Allianz Bank és a forintárfolyam
A Raiffeisen június 2-ától az újonnan elhelyezett és lekötésre kerülő forrásokra 2,50%-os kiemelt kamatot kínál. Az Új forrás Akciós Euró Lekötött Betétben elhelyezhető összeg a lekötési megbízás megadásakor, és a 2010. május 31-én nyilvántartott összesített megtakarítási állományok különbsége, de legalább 1.000 euró, és legfeljebb 200 ezer euró.
Devizabetét lekötést bármelyik bankfiókban, Direkt PIN kóddal a telefonos ügyfélszolgálaton vagy Raiffeisen DirektNet internetes banki szolgáltatáson keresztül lehet kezdeményezni.
A bank friss kondíciós listája egy akciós hosszú távú megtakarítási lehetőséget is tartalmaz. Az UniCredit 5 éves egyszeri lekötésű akciós euró betétet kínál, mely évi 3%-kal kamatozik (EBKM: 2,83%). A betét lejárat előtti felmondása esetén a bank a kitöltött futamidőre felmondási kamatot nem fizet. A lekötött betét összege a kamatokkal a lekötési periódus végén az ügyfél bankszámláján kerül jóváírásra.
A BÓNUSZ Deviza euró betétnek nem feltétele a megtakarítási állomány növelése, vagy új forrás elhelyezése. Az akcióban 3 hónapra, fix kamatozással, folyamatos lekötéssel lehet euró betétet elhelyezni. A minimálisan leköthető betétösszeg 380 euró. A BÓNUSZ Deviza betét kamatai 380 és 2999 euró között 2,00%, 3000 euró vagy nagyobb összegű betét lekötése esetén pedig 2,25%. A bónusz a fenti feltételekkel megegyezően jár, mértéke ennél a betéttípusnál is 0,50%. (A 8 hónapos akciós devizabetét kamata 380 és 2999 euró között 1,00%, nagyobb összegű betét esetén pedig 1,25%.)
A betét lekötési időszakára a betét tulajdonosa részére díjmentes életbiztosítás jár, amely betéttulajdonos halála esetén biztosítói kártérítésként a betét lekötött tőkéjének 50%-át fizeti. Közös tulajdonú betét esetén a biztosítási szolgáltatás bármely tulajdonos halála esetén érvényes.
Az EUR/HUF árfolyam változása az elmúlt három hónapban és a kilátások
Két nagyobb hullámban is gyengült a forint az euróval szemben a mögöttünk hagyott negyedév során. Előbb április végén külföldi hatásra (a görög válság fokozódásával párhuzamosan), majd június elején két kedvezőtlen magyar kormányzati nyilatkozat miatt, melyek negatív hatása hetekig megmaradt. Az euróval szembeni árfolyam május elejétől kilépett a már 2009 júliusától jellemző 265-280 közötti kereskedési sávból és június elején 290-nél is jártak a jegyzések. Július elejétől, a nemzetközi hangulat határozott javulásával párhuzamosan újra a 280-as szint alá tudott erősödni a forint, miközben a további magyar jegybanki kamatcsökkentésre vonatkozó várakozások már eltűntek a piacról.
Féléves időtávon már inkább egy óvatos kamatemelés az esélyesebb a jelenlegi 5.25%-os alapkamatról. A forint tartós és intenzív erősödése egyelőre nem várható, de a 280 körüli szinten megmaradhat az árfolyam. Nagyban függ a forint teljesítménye attól, hogy hogyan alakul a nemzetközi befektetői hangulat a következő hetekben (lesz-e második gazdasági visszaesés a világban, hogyan alakulnak az amerikai tőzsdei vállalati gyorsjelentések, az eurózóna bankrendszerének stressz tesztje milyen eredményeket hoz), továbbá fontos az is, hogy a magyar kormány milyen tartalmú megállapodást köt a nemzetközi hitelt nyújtó szervezetekkel, és a költségvetési kilátásokat hogyan fogadja majd a piac - nyilatkozta Weinhardt Attila a Portfolio.hu elemzője.