Pénzcentrum • 2009. december 10. 05:20
A magánnyugdíjpénztárak és önkéntes nyugdíjpénztárak hozamai körüli cívódásban kikerült a figyelem középpontjából az öngondoskodás negyedik pillére. Pedig a nyugdíj-előtakarékossági számla számtalan adó- és járulékedvezménnyel kecsegtet, ráadásul a számlatulajdonosok maguk dönthetnek a befektetett pénzük sorsa felől.
Magyarországon a magánnyugdíj-pénztári tagoknak csak töredéke lehet az, aki a tavalyi év után nem volt kénytelen reálértékben buktát elkönyvelni, aki pedig a legkockázatosabb részvénytúlsúlyos befektetési formát választotta, az igencsak szívhatta a fogát az éves elszámolás láttán.
A nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) lényege, hogy az ügyfelek az általuk befizetett összeget - saját döntésüknek megfele¬lően helyezhetik el a pénzintézet által felajánlott befektetési formákba - általában befektetési jegybe, Budapesti Értéktőzsdén forgalmazott részvénybe és magyar állampapírba. Vagyis a felelősség magát az ügyfelet terheli a saját befektetéseit tekintve, egyúttal viszont rugalmasan dönthet, ha át szeretné csoportosítani
A számlatulajdonosok legalább 5 000 forint befizetésével nyithatnak előtakarékossági számlát, melyet olyan időközönként tölt fel pénzzel, ahogy csak jól esik. A törvényi előírások alapján a számlára érkező új befizetésekhez kapcsolódó vételi megbízásokat is ingyen teljesítik a pénzintézetek. A törvény a számlavezetési díj maximumát az éves befektetési állomány egy százalékában szabja meg, ennek minimuma azonban kétezer forint.
S hogy mit kapunk ezért? Nos, 2006. szeptember 1-jétől a befektetőknek kamat- és árfolyamnyereség-adót kell fizetniük, azonban a NYESZ-számlán elhelyezett befektetések hozama azonban mentesül ez alól, ha az ügyfél nyugdíjszolgáltatás keretében veszi fel a számláról a pénzét. Ehhez az kell, hogy a tulajdonos a felvétel pillanatában nyugdíjszolgáltatásra jogosult legyen és a számlanyitás időpontja legalább három adóévvel korábban megtörténjen.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A számlatulajdonos a befizetések összege után adóvisszatérítésre jogosult, azaz adóbevallása alapján rendelkezhet az adóévben általa a számlára befizetett összeg 30 százalékának, maximum 100 ezer forintnak, az adójából a nyugdíj-előtakarékossági számlájára történő átutalásáról. Annál a magánszemélynél, aki 2020. január 1. előtt tölti be az öregségi nyugdíjkorhatárt, az adókedvezmény összegének felső korlátja 130 ezer forint. Kiemelt jelentőségű, hogy ez az adóvisszatérítés önálló, független az egyéb jövedelmektől, illetve az adóévben igénybevett egyéb adókedvezményektől.
Az egyes pénzintézetek által kínált termékeket, a számlaköltségeket, valamint kondíciós listákat egy következő cikkünkben fogjuk kivesézni.