Pénzcentrum • 2009. március 30. 05:40
Allianz, Budapest Bank, CIB Miután kiderítettük, hogy a magyar nyugdíjasoknak alig több mint 40 százaléka kapja bankszámlára történő átutalással a járandóságát, kíváncsiak lettünk arra, hogy a hazai pénzintézetek milyen számlacsomagokat kínálnak az idősebb korosztályba tartozó ügyfeleiknek. A bankok szerint az elmúlt években érzékelhetően csiszolódtak a nyugdíjasok pénzügyi szokásai, egyre több ügyfél nyit számlát, használ bankkártyát és egyéb banki szolgáltatást ahelyett, hogy a postást várná a borítékkal.
A magyar bankok közül többen kimondottan a nyugdíjasok számára kifejlesztett számlacsomagokkal rukkoltak elő, míg mások a meglévő kínálatból választják ki az igénylő pénzügyi aktivitásához legjobban illeszkedő módozatot. Van olyan pénzintézet, ahol elenyésző a nyugdíjas ügyfelek aránya, míg máshol jelentős hányadot tesznek ki az idősebb korosztályhoz tartozó ügyfelek. Ezek után nézzük az egyes pénzintézeteket ABC-sorrendben:
Allianz Bank: minden negyedik nyugdíjas ügyfél rendelkezik netbank szerződéssel!
A nyugdíjasok látra szóló betéti állománya jellemzően megfelel az aktív számlahasználó ügyfeleknek, rendszeres nyugdíjjóváírásukat erre a számlára fogadják (ez feltétele is a kedvezményes számlacsomag igénybevételének).
Korábban: Szépen hozott az Allianznak az Új Európa
A lekötött betéti állományuk némileg meghaladja az átlagost, minden negyedik nyugdíjas ügyfél rendelkezik Netbank szerződéssel! A hitelkeret, a bankszámlahitel és a személyi kölcsön nem igazán jellemző az ebbe a kategóriába tartozó ügyfelekre, valamint a bankkártyák számában és használatában is erősen alulmúlják az átlagot.
Budapest Bank: 52 ezer forintos jóváírás felett ingyenes a számlavezetés!
A csomag igénylésének feltétele, hogy rendszeres, legalább havi 52.000 Ft összegű jóváírás érkezzen a folyószámlára. A csomag további előnye, hogy nem korlátozott időszakra szólnak a kedvezmények. A bank szerint a jelenlegi ügyfélkörnek megközelítőleg a 3-5%-át teszi ki az idősebb korosztály.
A bank kizárólag a nyugdíjasok részére kialakított megtakarítási konstrukcióval nem rendelkezik, de az idősebb korosztály körében is népszerűnek bizonyulnak a Budapest Bank fix kamatozású, jól áttekinthető és biztonságos lekötött betétei. A banknak vannak emellett olyan ügyfelei is, akik azzal együtt, hogy elérték a nyugdíjkorhatárt, továbbra is igénybe veszik a nyugdíj-előtakarékossági számlát is, mivel ezen a számlatípuson a befektetéseiket kamatadó-mentesen tudják gyarapítani.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Korábban: Segítség a KKV-k számára a Budapest Banktól
Általánosságban elmondható, hogy a nyugdíjasok inkább a készpénz használatát részesítik előnyben, kevésbé intézik az ügyeiket internetbankon keresztül. Bankkártyájukat havonta körülbelül egyszer-kétszer használják, akkor is többnyire készpénzfelvételre. Ezt a korosztályt erősen jellemzi a megszokotthoz való ragaszkodás, ezért ők nehezebben állnak át a bankszámla és bankkártya rendszeres használatára. A nyugdíjasokra általánosságban jellemző a megtakarítási hajlandóság.
CIB Bank: folyószámlahitel korhatár nélkül!
Korábban: Mit tudhat a CIB? Az év internetbankjának titkai - interjú
A bank a közeljövőben tervezi a termékcsomag bővítését a nyugdíjasok által igénybe vehető folyószámlahitel termékkel, amely bármely célra felhasználható és felső életkori megkötés nélkül vehető majd igénybe.
Citibank, Erste Bank, K&H Bank