Pénzcentrum • 2009. február 18. 16:30
Ismét kilóg a lóláb az amerikai bankrendszerben: kedden egy 8,5 milliárd dollárnyi vagyonú befektetési csoport eszközeit foglalták le csalás alapos gyanúja miatt. A probléma csak az, hogy ennek már 1998-ban meg kellett volna történnie.
Robert Allen Stanford csak egy a milliárdos vagyonú amerikai bankárok közül, de Antiguában sokkal több. Az offshore-menyországként emlegetett kis szigeten Stanford egy befolyásos pénzügyi lobbi vezetője, a miniszterelnök barátja - aki lovaggá is ütötte őt - és egy vagyonából nagylelkűen adakozó humanitárius.
Csakhogy az amerikai pénzügyi felügyelet szerint Sir Allen - ahogy Antiguán hívják őt - nem igazán tisztességes módon szerezte a vagyonát. Az általa alapított Stanford Group ugyanis - Madoff pénzügyi vállalkozásához hasonlóan - hihetetlen hozamokat kínált likvid befektetési jegyeire: gyakran a bankokban elérhető hozam kétszeresét.
A Stanford Group állítása szerint a jó befektetői csoportjuknak köszönhetően tudtak magas hozamokat biztosítani, az eszközök biztonságát pedig egy 20 fős antiguai elemzőcsapat felügyelte.
Ezzel szemben a cég eszközei ingatlanban és különféle részvényekben álltak - amelyek nem a legjobb hozamokkal kecsegtetnek manapság - a monitorozást pedig maga Stanford és a cég pénzügyi igazgatója, James M. Davis vezette.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 173 855 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el, havi 141 413 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a K&H Banknál 6,64% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a MagNet Banknál 6,75%, a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál pedig 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
De nemcsak Stanfordnak kellene bizonyos kérdésekre válaszolnia, hanem magának a felügyeletnek is. Ugyanis már 1998-ban szemet szúrt nekik a Stanford Group offshore tevékenysége, ám azóta mégsem történt semmi. A banknak mintegy 30 000 ügyfele van 131 országból, akik jelenleg megrohamozták a fiókokat, hogy kimenekítsék a pénzüket.