Pénzcentrum • 2009. február 3. 05:38
Készpénzben a matrac alatt tartani a vagyonunkat nem biztonságos, százszor is hallhattuk. Akik mégsem viszik el biztonságos helyre a vagyonukat, azok magukra vessenek, akárcsak a ma reggeli távol-keleti megtörtént esetünk főhőse.
Japán népe szorgos és takarékos, a kemény munka és a spórolás nyomán pedig a dolgozók akár kisebb vagyonra is szert tehetnek nyugdíjas éveikre. A pénzintézetekkel szembeni bizonytalanság azonban a Távol-Keleten sem ismeretlen fogalom, különösen egy olyan országban, ahol tíz éve gyakorlatilag nulla az alapkamat.
Watanabe úr szintén komoly összegeket spórolt össze öregkorára, a bankokban viszont nem bízott. A pénzt azonban a házában sem tarthatta, hiszen egy földrengés, vagy egy tűzvész megfoszthatta volna minden pénzétől - ezért inkább elásta a kert végébe. Időről időre újabb halommal gazdagította a föld alatti rakást, reggelenként pedig ellenőrizte érintetlen-e a földhalom.
Egyik reggel aztán csúnya csalódás érte: a föld széttúrva, a pénznek pedig nyoma veszett. A történetben nem lenne semmi rendkívüli, ha csak a szóban forgó összeg nem, a rablók ugyanis 360 millió jent, vagyis jelenlegi értékén mintegy 924 millió forintot vittek el a kertből. Ez a teljesítmény már logisztikai szempontból is szép eredmény, hiszen a készpénz-kötegek összesen mintegy 36 kilogrammot nyomtak.
Statisztikák szerint egyébként nincs a világon még egy olyan nép, mely ennyire ellensége lenne a tőkéje befektetésének. 2007-ben 1 544 milliárd jent tartottak az ország lakosai pénzügyi eszközökben, ami az összes egyéni vagyon mintegy fele. Ezzel szemben a britek a teljes lakossági vagyon negyedét, az amerikaiak pedig nyolcadát tartják pénzpiaci eszközökben: vagyis sokkal nagyobb a kockázatvállalásuk egyéb befektetési formák iránt, mint amilyen az ingatlan, a nyugdíjbiztosító vagy a részvény.
JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A japán öregúr két tényezőnek esett áldozatul: a rendkívül alacsony bűnözési rátáknak, melyek biztonságba ringatták őt, valamint a rendkívül kicsi banki hozamoknak, melyek miatt nem érdemes bankban tartani a pénzt. A hirtelen előkerülő otthon tartott készpénzállomány nem egyedi eset, ilyen komoly összegekről azonban csak ritkán szól a történet. Az eset annyira megviselte Watanabe urat, hogy néhány héttel a rablás után el is hunyt. Hát ennyire veszélyes dolog a matrac alatt tartani a pénzt.