A kormány 2025-től új lakhatási támogatási rendszert vezet be, amely évi 1,8 millió forintig terjedő adókedvezményes juttatást biztosít a 35 év alatti munkavállalók számára.
Bár sokan bizonyára már hallottak arról, hogy idén némileg átalakult a béren kívüli juttatások rendszere, a legtöbb dolgozó azonban csak ezekben a hetekben szembesül munkahelyén a tényleges változásokkal. A Pénzcentrum ezúttal nekik segít az eligazodásban.
Azt mindjárt az elején érdemes leszögezni, hogy 2015. január 1-től nem változott a béren kívüli juttatások, valamint az egyes meghatározott juttatások esetén az adó alapja és az adó mértéke. Emellett nincs változás a juttatások körében, változatlan maradt a juttatásban részesíthetők köre és a juttatások feltételrendszere is.Fontos változás azonban, hogy idén jelentősen módosultak a cafetéria-szolgáltatások adóterhei, ez pedig nagyban befolyásolhatja, ki milyen béren kívüli juttatást igényelne. Ezek a változások a következők:
- éves 200 ezer forintig a béren kívüli juttatások közterhei, és egyedi korlátai nem változnak, a juttatás értékének 1,19-szerese után 16 százalék szja-t és 14 százalék eho-t, összességében 35,7 százalék közterhet kell fizetni.
- 200 ezer és 450 ezer forint között ez a 35,7 százalékos adóterhelés csak a SZÉP-kártyák esetében marad fent, más béren kívüli juttatások 51,17 százalékos közterhet viselnek (a juttatás értékének 1,19 szerese után 16 százalék szja-t és 27 százalék eho-t kell fizetni).
Egyes meghatározott juttatások (közteher 51,17%)
- A béren kívüli juttatások egyedi értékhatár feletti része
- A béren kívüli juttatások egyedi értékhatárt meg nem haladó, de összértékben 200 ezer forint feletti része (SZÉP kártyán kívül)
- A SZÉP kártya és a 200 ezres kör együttes összegéből a 450 ezer forint feletti rész
- Adóköteles biztosítási díj
- Ajándék utalvány
- Szabályzat alapján adott áru vagy szolgáltatás, vagy arra szóló utalvány
A SZÉP kártya lehet a nagy nyertes
Mivel a 200 ezer és 450 ezer közötti sávot a SZÉP kártyával lehet majd kitölteni kedvezményes 35,7 százalékos közteher mellett (bármely korlát túllépése esetén a magasabb közteher - 51,17 százalék - lép be), így szakértők szerint az idei évben a SZÉP kártya lehet az átalakítások egyik nyertese. Ez azt is jelentheti, hogy idén a SZÉP kártya (a 3 zseb összesen) már megelőzheti a korábbi évek favoritját, vagyis az Erzsébet utalványt. A SZÉP kártya mellett pedig várhatóan az adómentesen nyújtható, vissza nem térítendő lakáscélú hiteltámogatás fellendülésére számíthatunk még az idei évben. Erről ITT írtunk részletesen.
Kérdésed van a béren kívüli juttatásokról, kíváncsi vagy valamire a SZÉP kártyával kapcsolatban? Írd meg a penzcentrum@penzcentrum.hu e-mail címre. Tematikus hetünk utolsó cikkében az OTP Bank szakértői válaszolnak a legérdekesebb olvasói levelekre.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
Balogh Petya: Ennyi lelkes, inspirált fiatalt egy helyen még nem is láttam életemben.
Nyílt homoktövis élményszüretet hirdet augusztus-szeptemberre egy Tápió-vidéki, többszörösen díjazott gazda.
-
Még könnyebb lesz a lakástakarékok felhasználása: te mit vennél belőle?
A lakástakarék megtakarítás lényegében bármilyen lakáscélra felhasználható.