Pénzcentrum • 2025. március 28. 13:03
Az államtitkárok a magyar kormányzati rendszer kulcsszereplői, akik minisztereik teljes jogkörű helyetteseként működnek, irányítják a minisztériumi apparátust és kapcsolatot tartanak a társadalmi-gazdasági szereplőkkel. Bár a pozíció betöltéséhez nincs szükség feltétlenül felsőfokú végzettségre, fizetésük kiemelkedően magas: a KSH szerint 2023-ban bruttó 2,1 millió forintot kerestek havonta, ami közel háromszorosa az országos bruttó átlagnak. Az elmúlt években az államtitkárok bére sokkal gyorsabban emelkedett, mint az országos átlag, ami jelentős bérkülönbségekre világít rá a közszférában.
Az államtitkárok kulcsszerepet töltenek be Magyarország kormányzati struktúrájában, mivel a miniszterek teljes jogkörű helyetteseiként működnek. Feladataik közé tartozik a miniszter helyettesítése, a minisztérium szervezeti és működési szabályzatában meghatározott feladatkörök ellátása, valamint a közigazgatási államtitkár és a helyettes államtitkárok irányítása a miniszter által átruházott hatáskörben. Ezen kívül az államtitkárok felelősek a társadalmi és gazdasági érdekképviseletekkel való kapcsolattartásért, valamint a miniszterelnök vagy a miniszter által rájuk bízott ügyek intézéséért.
Az államtitkárok jogállását az 2010. évi XLIII. törvény szabályozza, amely szerint az államtitkár állami vezető, és ezt a titulust rajta kívül csak a miniszterek és a miniszterelnök használhatja. Az államtitkári pozíció betöltéséhez Magyarországon nincs szükség feltétlenül felsőfokú végzettségre; minden büntetlen előéletű, választójoggal rendelkező magyar állampolgár kinevezhető. Felsőfokú végzettséget, közigazgatási szakvizsgát vagy azzal egyenértékű képesítést csak a közigazgatási államtitkároknak és az államtitkár-helyetteseknek írnak elő. A felvi.hu adatai szerint a 2024 szeptemberi felvételi ponthatárok alapján a közigazgatási szakokra való bejutás nehézsége változó, de általában magas pontszámot igényel, ami a jelentkezők erős versenyét jelzi.
Az államtitkárok munkavégzésének helye elsősorban a minisztériumokban van, ahol a miniszterek munkáját segítik az adott szakterületen. Emellett részt vesznek kormányzati üléseken, bizottsági munkákban és egyéb állami rendezvényeken is, ahol képviselik a minisztériumot és a kormányzatot.
A 2010. évi XLIII. törvény alapján az államtitkárok alapilletménye a köztisztviselői illetményalap 12-szerese.
Ezen felül illetménykiegészítésre jogosultak, amely az alapilletmény 50%-a, valamint vezetői illetménypótlékra, amely az alapilletmény 65%-a. A miniszter ezen összeget legfeljebb 30%-kal megemelheti. A következő ábrán az országos bruttó béreket és a törvényhozó, miniszter, államtitkár bruttó havi béreket vetettük össze 2019-től 2023-ig.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Jól látható az ábrán, hogy az országos bérekhez viszonyítva a vizsgált periódusban rendre jóval magasabb volt a törvényhozó, miniszter, államtitkár illetmény, ahogy az is jól látszik, hogy a növekedés mértéke is sokkal markánsabb volt. Míg 2019-ről 2023-ra az országos bruttó bérek nagyjából csupán bruttó 221 314 forinttal nőttek, addig az államtitkári bruttó 855 690 forinttal. Majdnem 4-szer (!) annyival.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2023-ban egy államtitkár átlagosan bruttó 2 111 593 forintot keresett havonta. Ugyanezen adatok alapján 2024 decemberében a bruttó átlagbér Magyarországon 727 700 forint volt. Ez azt jelenti, hogy az államtitkárok bruttó bére körülbelül 2,9-szerese az országos bruttó átlagnak. Illetve ami ironikus a fenti számolás ismeretében, hogy az államtitkári bérek bruttó növekedése 4 év alatt több, mint a 2024 decemberi átlagos országos bruttó bér és már a 2019-es átlagos bruttó államtitkári bérek is 520 ezerrel magasabbak voltak a mostani országos bruttó béreknél.
Itt jegyeznénk meg még ehhez röviden, hogy az ilyen kiemelkedő fizetések miatt a bruttó átlagbér nem mindig nyújt pontos képet a jövedelmi viszonyokról, mivel a magas keresetűek felfelé torzíthatják az átlagot. Ezért sokszor a medián bér tekinthető reálisabb mutatónak. A KSH adatai szerint 2024 decemberében a bruttó mediánbér 560 900 forint volt, ami azt jelenti, hogy az államtitkárok bruttó bére körülbelül 3,8-szorosa a medián bérnek.