Pénzcentrum • 2025. január 30. 13:14
A magyar igazságszolgáltatás történetében példátlan eseményre készülnek: a bírók az utcára vonulnak, hogy tiltakozzanak a bérezésük és a tervezett igazságügyi reform miatt. A Magyar Bírói Egyesület által szervezett demonstráció február 22-én, szombaton zajlik majd Budapesten, a Kúria épületétől az Igazságügyi Minisztériumig - közölte a 24.hu.
A magyar bírók a lengyel kollégáik példáját követik, akik öt évvel ezelőtt az "ezer talár menete" néven elhíresült varsói demonstrációval hívták fel a figyelmet a bírói függetlenség fontosságára. A szervezők remélik, hogy a szolgálati bíróságok vezetői kiállnak a tüntetés mellett, ezzel bátorítva a résztvevőket.
Az igazságügyi alkalmazottak részvétele azonban kérdéses, mivel januártól új illetménytábla alá kerültek, és a bíróknál arányaiban nagyobb fizetésemelésben részesültek. Ez megszüntette az egzisztenciális érdekközösséget a két csoport között.
Oláh Gaszton törvényszéki bíró, aki korábban az Európai Bizottságnál kezdeményezett kötelezettségszegési eljárást az igazságszolgáltatásban dolgozók helyzetének javításáért, hangsúlyozta a demonstráció jelentőségét.
Nagyon fontos, hogy mindenki lássa és megértse: az állam teljhatalmát a bírók - mint a harmadik hatalmi ág képviselői - tudják korlátozni, ezért nagyon fontos, hogy jelentős társadalmi szolidaritás kísérje a megmozdulást
- nyilatkozta a bíró a lapnak.
JÓL JÖNNE 3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 63 594 forintos törlesztővel a Raiffeisen Bank nyújtja (THM 10,84%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 64 986 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
A tüntetés főkövetelése, hogy a kormányzat és az országgyűlés a törvényi kötelezettségének megfelelően kezelje egyenrangú félként az igazságszolgáltatást. Ennek csak egyik eleme a méltó ésvadalmazás biztosítása.
Az elmúlt három évben az igazságszolgáltatásban dolgozók nem kaptak illetményemelést a rekordinfláció ellenére sem. A bírói szervezetek legalább 35 százalékos emelést kértek, de végül csak 15 százalékos növekedést kaptak. Ráadásul ezt a kormány egy előre nem részletezett igazságügyi reform elfogadásához kötötte.