Itt az igazság a magyar ügyvédekről: így élnek a sztárszakma munkásai, nem is gondolnánk

Pénzcentrum2024. december 27. 16:03

Lassan vége a 2024-es évnek és a Pénzcentrum idén is számos rendkívül fontos és megosztó HR témában készített interjút szakértőkkel, cégvezetőkkel. Egészen a diákmunkapiactól elkezdve, a női-férfi bérszakadék és megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiaci helyzetén át foglalkoztunk egészen specializáltan is szakmákkal, mint akár az ügyvédek vagy állatorvosok helyzete. Összegyűjtöttük ezekből a TOP5 HR interjút, hogy így emlékezzünk vissza a 2024-es évünkre. 

1. Lehull a lepel a magyar ügyvédekről: így élnek a sztárszakma munkásai, sokan pikkelnek rájuk

Az ügyvédi pályán való elindulás sem olyan egyszerű, ha valaki nem tud külső anyagi támogatást kapni. Az egyetem utáni első 3 évben ügyvédjelöltként a végzettségnek megfelelő garantált bérminimummal lehet számolni, és a jogi szakvizsga letétele után a saját praxis elkezdéséhez is alaphangon fél-1 millió forint kezdő tőke szükséges. A stabil és jól fizető ügyfélkör kialakítása több év kemény és szorgalmas munkájába és évekbe is kerül.  

De nem csak az ügyvédekkel foglalkoztunk idén, az állatorvosok elhelyezkedési esélyeivel és a sokak által drágállott kezelések mögött húzódó okokkal is foglalkoztunk egy rendkívül átfogó interjúban. 

2. Ők lehetnének a hazai munkaerőhiány igazi nyertesei: hatalmas tabu, félve beszélnek róluk

A fogyatékossággal élő és megváltozott munkaképességű emberek nagy lehetőséget jelenthetnének a magyar munkaerőpiac számára, amely jelenleg munkaerőhiánnyal küzd. Ennek ellenére a magyar cégek csak korlátozott mértékben használják ki az ebben rejlő potenciált. Pedig az ő foglalkoztatásuk nemcsak anyagi előnyökkel járna, hanem javítaná a cég csapatdinamikáját is. Emellett jelentős támogatások is elérhetőek a felkészülési és beillesztési folyamatokhoz, amelyek segítenék a cégeket ebben az átállásban - többek között ezekről is beszélt a Pénzcentrumnak Vég Katalin a Salva Vita Alapítvány ügyvezetője és Fogarasi Norbert a Morgan Stanley Magyarország Elemző Kft. ügyvezető igazgatója és a Salva Vita Alapítvány kuratóriumának elnöke. Az interjú során kitértünk arra is, hogy mik a tervek az elkövetkezendő 5 évre és a digitalális fejlődések adta lehetőségeket hogyan használhatják fel a cégek arra, hogy minél több megváltozott munkaképességű embert foglalkoztassanak.

A témában több interjút is készítettünk:

3. Tényleg bevezethetik az automatikus béremelést a magyar munkahelyeken? Itt a válasz!

"Nem gondolom, hogy általánossá válik az automatikus béremelés, mivel a cégeknek a versenyképességükre kell összpontosítaniuk. A költségek minimalizálása kiemelten fontos a vállalatok számára, és ez vonatkozik a bérekre is" - véli dr. Tóth Ágnes. A Prohuman vezérigazgatójával beszélgettünk a 2024-es munkaerőpiaci trendekről és HR-kérdésekről. A szakember fél éve vezeti Magyarország piacvezető HR szolgáltatóját, korábban 20 évet töltött a felsőoktatásban, többek között a Budapesti Metropolitan Egyetem elnök-vezérigazgatójaként dolgozott. Az interjúban érintettük többek között a munkavállalói fizetések alakulását, a cafeteria rendszerek helyzetét és a home office kérdését, elemeztük a legnagyobb HR kihívásokat és beszélgettünk a hazai munkaerőpiac jövőjéről is.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el,  havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

4. Óriási bérszakadék tátong Magyarországon: ezért keresnek sokkal kevesebbet a nők a férfiaknál

Ha HR témák, akkor elkerülhetetlen a bérekről beszélni, arról, hogy milyen megosztottság mutatkozik ebben a tekintetben különböző szempontok alapján. 2024-ben még mindig ilyen szempont az, hogy valaki nő vagy férdi. Ugyanis Magyarország még mindig jóval az EU átlag alatt teljesít a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőséget mérő mutatókban. A tagállamok közül az egyik legnagyobb arányban nálunk értenek egyet azzal, hogy a nők elsődleges feladata, hogy gondoskodjanak az otthonról, míg a férfiaké, hogy pénzt keressenek. Ennek következménye, hogy a magyar nők fizetése jelentősen elmarad a férfiakétól, és több mint kétszer annyi időt töltenek fizetetlen otthoni munkával.

A nemi sztereotipizálás már az óvodában elkezdődik, de ahhoz, hogy feltérképezzék a fiatalok tapasztalatait, átfogó kutatást végzett az Amnesty International a Nők a Tudományban Egyesülettel és a pécsi Emberség Erejével Alapítvánnyal közösen, ami az óvodától egészen középiskoláig vizsgálja a nemi sztereotípiák megjelenését és azok pályaválasztásra gyakorolt hatásait. Dr. Csernus Fanni, a szervezet nemek közötti egyenlőség szakértője válaszolt a kérdéseinkre a témával kapcsolatban.

5. Komoly juttatásokkal vadásszák a diákmelósokat: hihetetlen, mi minden jár nekik a fizetésen felül

A Pénzcentrum már többször foglalkozott a diákmunka piac alakulásával, hogy milyen munkákat éri meg csinálni és mennyit lehet vele keresni. Most egy újonnan, a piacon megjelenő digitális iskolaszövetkezet, az UniYou fiatal ügyvezetőjét, Szili-Török Adriennt kérdeztük a diákmunkások lehetőségeiről és arról, hogy mennyit ér a piacon, ha valaki már releváns munkatapasztalattal rendelkezik. Valamint arra is kitértünk, hogy milyen kihívásokkal kell/kellett megküzdeniük a saját szervezetük létrehozásakor és azóta. 

Címkék:
hrcentrum, fizetés, béremelés, diákmunka, munkaerő, ügyvéd, munkaerőpiac, nők, bérszakadék, állatorvos, nőkhelyzete,