Emberkereskedelemmel vádolják a BYD-t: ilyen borzasztó körülmények között dolgoztak emberek

Emberkereskedelemmel vádolják a BYD-t: ilyen borzasztó körülmények között dolgoztak emberek

Pénzcentrum2024. december 27. 13:48

A brazil hatóságok leállították a kínai BYD elektromos járműgyártó vállalat egyik gyárának építését Bahia államban, miután több mint 160 munkást "rabszolgasághoz hasonló" körülmények között találtak. A munkaügyi ügyészség (MPT) közleménye szerint a dolgozókat "megalázó" körülmények között tartották, útlevelüket és fizetésüket visszatartották- írja a BBC.

A BYD közleményben reagált az esetre, amelyben bejelentette, hogy megszakította a kapcsolatot az érintett építőipari vállalattal, és megerősítette elkötelezettségét a brazil jogszabályok betartása mellett. A gyár, amely a tervek szerint 2025 márciusában kezdte volna meg működését, a BYD első Ázsián kívüli elektromos járműgyára lett volna.

Az MPT vizsgálata során kiderült, hogy a Jinjiang Construction Brazil által felvett munkások négy létesítményben laktak Camaçari városában. Az egyik ilyen szálláson a munkásoknak matrac nélküli ágyakon kellett aludniuk, és minden fürdőszobát 31 ember osztott meg egymással.

"A szállásokon talált körülmények a bizonytalanság és a lealacsonyodás riasztó képét mutatták" - közölte az MPT. A brazil törvények szerint a "rabszolgasághoz hasonló körülmények" közé tartozik az adósrabszolgaság és az emberi méltóságot sértő munka. Az ügyészség hozzátette, hogy a helyzet "kényszermunkának" is minősül, mivel sok munkavállaló bérét visszatartották, és a szerződésük felmondása túlzott költségekkel járt volna.

A BYD közölte, hogy az érintett dolgozókat szállodákba szállították, és "részletes felülvizsgálatot" végeztek az alvállalkozók munkakörülményeiről és életkörülményeiről. A vállalat állítása szerint "több alkalommal" kérte az építőipari céget, hogy javítson a helyzeten.

A BYD (Build Your Dreams) a világ egyik legnagyobb elektromos járműgyártója, amely 2023 utolsó negyedévében több elektromos járművet adott el, mint a Tesla. A vállalat Brazíliában is egyre erősebb pozíciót épít ki, amely jelenleg a legnagyobb tengerentúli piaca. 2015-ben nyitották meg első gyárukat São Paulóban, ahol elektromos buszok alvázait gyártják.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 899 074 forintot 20 éves futamidőre már 6,42 százalékos THM-el,  havi 145 468 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,93% a THM, míg a MagNet Banknál 6,87%; az Erste Banknál 6,89%, a  Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Tavaly a BYD bejelentette, hogy 3 milliárd realt (484,2 millió dollár, tehát kb. 189 504 600 000 Ft ) fektet be Brazíliában egy új elektromos járműgyártó üzem építésére. Míg Kínában az elektromos autók eladásait kormányzati támogatások ösztönzik, külföldön egyre nagyobb visszhangot vált ki, hogy egyesek szerint a kínai kormány tisztességtelenül támogatja a hazai autógyártókat.

Az olyan nagy piacok, mint az Egyesült Államok és az Európai Unió már vámokat vetettek ki a Kínából származó elektromos autókra. Donald Trump megválasztott amerikai elnök hivatalba lépése során további vámok bevezetése várható, ami tovább nehezítheti a kínai elektromos autógyártók nemzetközi terjeszkedését.

Címkék:
hrcentrum, munka, rabszolga, autógyár, brazília, BYD,