Pénzcentrum • 2024. december 25. 16:02
Sűrű éve volt a Pénzcentrum videóstábjának: a CahTag-ben 2024-ben is rendre érdekes témákat jártunk körül. Foglalkoztunk a KRESZ-változásoktól kezdve a Temun át egészen az élelmiszerárakig, és meglátogattuk a 99 éves Sári nénit, aki még ma is heti 5 napot dolgozik.
Mozgalmas évet zárt a CashTag, a Pénzcentrum videósorozata. Volt szó gazdaságról, egészségről, tudományról, élelmiszerekről, KRESZ-ről. Az idei évet is egy olyan videóval kezdtük, amiben a befektetési piac volt a fő téma, és szakértők mondták el, mit várnak 2024-től.
Friss adásunkban összeszedtük 2024. kulcspillanatait, cikkünkben pedig a teljes riportokat is megtalálod:
Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő Zrt., a Citadella Származtatott Befektetési Alap portfoliokezelője többek között arról beszélt: sokak azon a véleményen vannak, hogy soft landing (lassú visszaesés) várható, vagyis hogy az infláció beesik, a jegybankok pedig elkezdenek kamatot vágni.
Nekem ezzel van egy problémám: ha a gazdaság belassul, de valójában nem lesz nagy probléma a növekedéssel, akkor elég magasan lesznek még a bérnövekedési ütemek, tehát szűk lesz a munkaerőpiac. Azaz nekem nem jön össze az a világkép, amit most beárazva látok, mert ha a gazdaság talpon marad, akkor a munkaerőpiac is viszonylag szűk lesz, és ha a munkaerőpiac szűk, akkor bérnövekedési nyomás következik be. Ha pedig 4-5 százalékkal nőnek a bérek a fejlett világban, akkor biztosan nem 2 százalékos lesz az infláció mértéke
– magyarázta.
Letartolta a Temu Magyarországot
Ez volt az az év, amikor a Temu letarolta az európai és azon belül a magyar piacot is. Működésével kapcsolatban ugyanakkor megannyi aggály merül fel, többek között gyártási, adatvédelmi és termékminőségi problémák. Ezt jártuk körbe februári videónkban.
Sári néni 99 évesen is heti 5 napot dolgozik
Áprilisban Pécsre látogattunk, korábban egy konferencián egy cégvezető mesélt nekünk Sári néniről, aki egy pécsi építőipari cégnél dolgozik, mint könyvelő. Ebben eddig sok különös nincs. Csakhogy Sári néni idén töltötte a 99-et, és kora ellenére heti 5 napot jár be dolgozni. Arra voltunk kíváncsiak, mi a titka, mik a motivációi és mit gondol a munka világáról. Kollégái és főnöke is nagyon pozitívan nyilatkoztak az idős asszonyról, mindenre nyitott és nem okoz gondot neki az új számítógépes rendszerekbe való beletanulás sem.
Egyre több fegyvert adnak el
Márciusban egy némiképp aggasztó témát dolgoztunk fel, ugyanis Magyarországon egyre több önvédelmi fegyvert adnak el. Annak jártunk utána, mi számít pontosan önvédelmi fegyvernek, milyen alaptípusok léteznek, milyen helyzetben lehet használni ezeket, és mekkora ez a piac Magyarországon.
Ez az albán fagyizók titka
A nyár közeledtével a minőségi fagyi titkát kutattuk. Mihályi László cukrászmesterrel beszélgettünk a hazai fagylaltpiacról, az albán fagyi jelenségről és a minőségi sztenderdekről.
Az albán fagylalt fagylalt prostitúció igazi élvezeti értéke nincs. Ez egy élelmiszer, amit megeszünk. Ez egy fontos döntési pozíció. Komoly felkészültség kell, hogy a hideg tartományba hozzunk létre állagokat és ízeket
- mondta a szakember.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 917 331 forintot 10 éves futamidőre már 6,55 százalékos THM-el, havi 214 520 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,73% a THM, míg a MagNet Banknál 6,85%; az Erste Banknál 6,91%, a K&H Banknál 6,98%, a Raiffeisen Banknál pedig 7,00%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Horror árak a Balatonnál?
Ha nyár, akkor Balaton. A Cashtag stábja a már szokásos balatoni látogatását idén is megejtette, megnéztük, milyen árakkal lehet találkozni idén nyáron, foglalkoztunk az árakat befolyásoló munkaerőpiaci helyzettel és az energiaárakkal is.
Fanta-botrányt robbantottunk
Július végén a Pénzcentrum cikke nyomán robbant a Fanta-botrány. Arra a kérdésre kerestük a választ, a nagy gyártók egyes termékeiben valóban megfigyelhető-e minőségbeli különbség a magyar és a nyugat-európai piacokon. És persze meg is kóstoltuk a botrány főszereplőjét, az olasz fantát.
Elvehetik az idősek jogosítványát?
Októberben a KRESZ változásaival foglalkoztunk, azon belül is kiemelten azzal a kérdéssel, valóban kellene-e az idős vezetők autójára megkülönböztető matrica, ahogy az új szabályozás ezt javasolta bizonyos esetekben.
Az a meglepő, hogy nem nálunk a legdrágább az élelmiszer?!
Az, hogy az elmúlt években jelentősen drágultak az élelmiszerárak, senkinek nem újdonság. Decemberben az Agrárszektor konferencián jártunk, ahol arról kérdeztük a jelenlévő szakembereket, 2025-ben van-e esély az élelmiszerinfláció megfékezésére.
Emellett arra is választ kaptunk, mégis miért számolnak be egyre többen arról, hogy ugyanaz az élelmiszer nyugat-európai boltokban olcsóbb, mint a magyar boltok polcain.
Hoztunk egy ilyen döntést, hogy a fogyasztást adóztatjuk, de akkor ne csodálkozzunk, hogyha drágák a termékek. Isten igazából az a kérdés, hogy hogy lehet az, hogy nem a magyar élelmiszer a legdrágább Európában
- jelentette ki Éder Tamás, a Felelős Élelmiszergyártók Szövetségének elnöke.