Kuncog a krajcár: lassan nemhogy a román, de a bolgár bérek is többet érnek, mint a magyar fizetés

G72024. december 16. 09:46

Mind az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson (tehát az eltérő árszínvonalat kiszűrve) mért érték, mind az egy főre jutó fogyasztás alakulásának terén nagyot lépett előre Románia az elmúlt tíz év során az uniós rangsorban. Ugyanakkor a román társadalom egyáltalán nem részesül egyöntetűen a fejlődésből - írja a G7. A legjobb keresetű románok sokkal nagyobb mértékben jutottak előre az uniós jövedelmi rangsorban, mint a középosztálybeliek, a társadalom alsó negyede pedig lényegében ugyanolyan helyzetben maradt az évtized végére, mint ahol 2010-ben állt.

Romániában az elmúlt négy évben a vásárlóerő-paritáson mért jövedelemadatok alapján leginkább a román társadalom felső osztálya jutott előre, de a közepes jövedelműek helyzete is jelentősen javult, és a közelmúltban már csak a legszegényebb ötöd maradt változatlanul az uniós rangsor legvégén.(Ez nem azt jelenti, hogy nekik ne javulhatott volna a jövedelmi helyzetük, csak azt, hogy ez nem hozott előrelépést európai uniós összevetésben.) A helyi árszínvonaltól eltekintve, vagyis a jövedelmeket euróban számítva még inkább szembetűnő, hogy az eleve magasabb keresetek nőttek olyan mértékben, ami már európai összevetésben is számottevő életszínvonal-javulást eredményezett.

A bolgárok életszínvonala korábban alig érdekelt valakit Magyarországon, de a román előzés óta már velük kell versengenünk, ha nem akarunk mi lenni – bizonyos mutatók szerint – a legszegényebb uniós ország - írja a lap. Bulgária szintén megelőzte a nyáron Magyarországot a háztartási fogyasztás vásárlóerő-paritáson mért szintjét tekintve, amiben szerepe volt a sokáig uniós rekorder magyar inflációnak. A vásárlóerő-paritáson mért jövedelmeket tekintve mindenesetre a bolgár társadalom jobban kereső fele is érdemben előre tudott lépni az uniós rangsorban 2020 és 2023 között, a leggazdagabbak pedig már az évtized eleje óta a legjobban élő európaiak közé tartoznak. Ugyanakkor az euróban számított jövedelemadatok szerint már csak a bolgár társadalom felső harmada élvezhette a relatív helyzetének javulását az uniós jövedelmi rangsorban.

Magyarországon ugyanezen időszakban csak egy sokkal szűkebb, a társadalom felső 15 százalékát kitevő réteg jutott valamelyest előre, míg a szerényebb keresetűek zömmel valamivel lejjebb csúsztak az uniós rangsorban. A Bulgária, Magyarország és Románia jövedelmi századait jellemző vásárlóerő-paritásos adatok alapján jól látszik, hogy a magyar társadalmi rétegek előnye már csak a szerényebb körülmények között élő 45 százalékot nézve áll fenn, míg a társadalmak gazdagabb 55 százaléka Romániában és Bulgáriában van kedvezőbb helyzetben.

Az euróban, vagyis a helyi árszínvonaltól függetlenül számolt jövedelemadatok alapján azonban még döntően előrébb találhatók a magyar társadalmi rétegek az uniós jövedelmi rangsorban Románia és Bulgária azonos csoportjaihoz képest - írja a lap. Összegezve: Romániában és Bulgáriában az életszínvonal javulása látványos ütemben zajlott az elmúlt néhány évben is, ám Magyarországhoz viszonyítva egyelőre még csak az árkülönbségek figyelembe vétele mellett látszik igazán a két ország előzése. A felzárkózás üteme azonban meglehetősen gyors, aminek köszönhetően mostanra a közepes jövedelmű románok, bolgárok és magyarok már nagyjából hasonló életszínvonalon élnek - írták.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Még tart a Pénzcentrum boldogságkutatása

A boldogság nem csupán egyéni érdek, hanem társadalmi szempontból is kiemelkedő jelentőséggel bír. Számos kutatás igazolja, hogy a boldogabb emberek egészségesebbek, produktívabbak és hosszabb életet élnek. Emellett a boldogság mértéke egy ország jólétének és fejlettségének is fontos mutatója lehet. A boldogságindexek alapján pedig különféle kormányzati és társadalmi programok fejleszthetők, amelyek a lakosság életminőségének javítását célozzák.

Ahhoz, hogy minél pontosabb képet kapjunk arról, mennyire boldogok a magyarok, szükségünk van a Te véleményedre is. Kérjük, töltsd ki online kérdőívünket, és segíts abban, hogy közösen feltérképezzük, milyen tényezők járulnak hozzá a boldogságunkhoz! A felmérés anonim és csupán néhány percet vesz igénybe. A kutatás eredményeiről pedig hamarosan egy átfogó elemzés keretében számolunk be.

Címkék:
fizetés, bér, unió, magyarország, európai unió, gazdaság, románia, vásárlóerő, román, magyar, magyarok, társadalom, vásárlóerő-paritás, bulgária, uniós tagállamok,