Pénzcentrum • 2024. december 13. 09:16
Égetően szükség lenne a dajkák és pedagógiai asszisztensek béremelésére - írja az Eduline. A lap szerint bizonyos esetekben akár több tíz- vagy százezres különbségek is lehetnek a dajkák és pedagógiai asszisztensek fizetései között az óvodákban. Kézzelfogható a bérfeszültség az óvodákban az óvodapedagógusok és a nevelést-oktatást közvetlenül segítő (NOKS) dolgozók között.
A bérfeszültség olyan mértékű, hogy a "Dajkák és óvodapedagógust segítők" csoportjának vezetője, Lőrincz Tiborné Pudics Éva szerint sokakat már csak az elhivatottság tart a pályán, a nettó 200-280 ezer forintos fizetések biztos, hogy nem. A 2025-ös pedagógus béremelés sem vonatkozik a NOKS-dolgozókra, sokan kimaradnak, ami további feszültségekhez vezet.
A kormány december elején társadalmi egyeztetésre bocsátotta a pedagógusok 2025-ös béremelésének részleteit, amely szerint a munkáltató
- pedagógus I. fokozat esetén legalább 21,4
- pedagógus II. fokozat esetén legalább 19
- mesterpedagógus fokozat esetén legalább 13,8
- kutatótanár esetében legalább 12
százalékkal lesz köteles januártól emelni a pedagógusok bérét úgy, hogy az elérje a 2025-ös diplomás átlagbér legalább 80 százalékát. Mindezek alapján a gyakornokok fizetését bruttó 640 900 forintban fixálták, a bruttó fizetési intervallumok pedig
- pedagógus I. kategóriában 653 100 ft - 1 290 800 forint,
- pedagógus II. kategóriában 660 400 ft - 1 375 600 forint,
- mesterpedagógus esetén 716 900 ft - 1 654 400 forint,
- kutatótanár esetén pedig 840 000 ft - 1 781 600 forint
között alakulnak majd - írja a lap. A béremelés ugyanakkor csak a pedagógusokra vonatkozik, az arra kapott uniós forrás a nevelést-oktatást közvetlenül segítőkre (NOKS) és a technikai dolgozókra nem fordítható. Kimaradnak belőle tehát többek között a könyvtárosok, titkárok, karbantartók és rendszergazdák, de a pedagógiai asszisztensek és a dajkák is. Az állam szerint ugyanakkor a nevelést-oktatást közvetlenül segítők bérei rendben vannak.
A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete szerint a minisztériumban úgy vélik, hogy ezen a területen "vannak elegen". A NOKS-os dolgozók létszáma nem csökken, mivel pedig 2025-ben is emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum összege, így ők sem maradnak ki a béremelésből - írják. A PDSZ bejegyzése és Lőrincz Tiborné szerint viszont azt nem lehet mondani, hogy a NOKS-os dolgozók elegen vannak. "Ha tömegével mennek el pl. rendszergazdák, diplomás könyvtárosok, és felvesznek helyettük magasabb végzettséget nem igénylő munkakörökbe NOKS-osokat, a létszámon valóban nem látszik, hogy baj van" - érveltek amellett, hogy a számok önmagukban nem mutatják, hogy baj van.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Legalább plusz 10 százalékra lenne szükség
Mivel a pedagógusok béremeléséből a nevelést-oktatást közvetlenül segítők tehát kimaradnak, a dajkák 2025-től csak annyival kereshetnek többet, amennyivel a minimálbér és a garantált bérminimum összegét emelik januártól. Ez a minimálbér esetében +9 százalékot jelent, ami által a minimálbér összege bruttó 290 800 forintra emelkedik (nettó 193 ezer), a garantált bérminimum esetén pedig 7 százalékkal nőnek a fizetések bruttó 348 820 forintra (nettó 231 ezer) - írja a lap.
Kivételt képeznek azok a NOKS-os dolgozók, akik rendelkeznek diplomával, ők ugyanis a garantált bérminimum mellé plusz 7 százalékos emelést kapnak, amire a kormány 10 százalékos fedezetet biztosít, ám a fennmaradó 3 százalékról Lőrincz Tiborné szerint az óvodákat fenntartó önkormányzatok dönthetnek. A Dajkák és óvodapedagógust segítők csoportjának vezetője szerint azonban végzettségtől függetlenül minden óvodai dajka és pedagógiai asszisztens bérét legalább 10 százalékkal kellene emelni ahhoz, hogy csökkenjen a bérfeszültség köztük és az óvodapedagógusok között.
Jelen helyzetben sokan megalázónak érzik, hogy 40 év munkaviszony után annyit keresnek, mint a 20 éves óvodapedagógus gyakornokok. "Ha pedig ők felállnak, összeomlik a rendszer" - mondta el a lapnak.