Pénzcentrum • 2024. december 2. 11:44
Az amerikai vállalatok az elmúlt két évben jelentős átalakításba kezdtek a vállalati hierarchiájukban, ami elsősorban a középvezetői réteg leépítését célozta - írja a Business Insider. A hierarchia "ellaposítása" jegyében számos nagyvállalat csökkentette a vezetői szintek számát, ez pedig tízezrek állásába került. Az elbocsátott középvezetők azonban most azzal szembesülnek, hogy pozícióik nagy része végleg megszűnt, így elhelyezkedési lehetőségeik drasztikusan beszűkültek.
A Meta, a Citi, a UPS és az Amazon is jelentős létszámcsökkentést hajtott végre a középvezetői rétegben. Mark Zuckerberg, a Meta vezérigazgatója például úgy fogalmazott, hogy "menedzserek, akik menedzsereket irányítanak, menedzserek, menedzserek, menedzserek, akik a munkát végző embereket irányítják" - utalva arra, hogy szerinte ez a réteg felesleges.
A Revelio Labs munkaerő-elemző cég adatai szerint míg a junior munkakörökre vonatkozó álláshirdetések száma 14%-kal csökkent az év elején, addig a középvezetői pozíciók esetében 43%-os, a felsővezetői állások esetében pedig 57%-os visszaesés volt tapasztalható. Bár azóta szinte minden szinten nőtt a meghirdetett állások száma, a középvezetői pozíciók továbbra is 42%-kal elmaradnak a 2022 áprilisi szinttől.
A középvezetők elleni "támadás" nem új keletű, gyökerei az 1980-as évekig nyúlnak vissza. Akkor a globalizáció hatására előtérbe került a költségcsökkentés, és a jól fizetett felettesek könnyű célponttá váltak. Egy tanulmány szerint 1986 és 1998 között 25%-kal csökkent a részlegvezetőknek jelentő vezetők száma. Ugyanakkor kérdéses, hogy a középvezetők leépítése valóban hatékonyabbá teszi-e a vállalatok működését. Több kutatás is arra jutott, hogy a jól teljesítő középvezetők jobban növelik a teljesítményt, mint a felsővezetők vagy az alsóbb szintű alkalmazottak. A felettesek ugyanis fontos feladatokat látnak el: motiválnak, mentorálnak, információkat közvetítenek a vállalat különböző részei között.
A jelenlegi helyzet különösen nehéz a tapasztalt középvezetők számára. A Live Data Technologies elemzése szerint tavaly az elbocsátások 32%-át tették ki a középvezetők, szemben a 2019-es 20%-kal. Ráadásul úgy tűnik, a vállalatok nem tervezik feltölteni ezeket a pozíciókat, még akkor sem, ha az alacsonyabb szintű állásokra újra felvesznek embereket.
A helyzet paradoxona, hogy az a tapasztalat, amelynek előnyt kellene jelentenie, most hátránnyá vált.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Sokan megpróbálják elrejteni korábbi vezetői tapasztalataikat az önéletrajzukban, vagy kihagyják a főiskola elvégzésének évét, hogy fiatalabbnak tűnjenek. A középvezetők jövője nagyban függ attól, hogy a cégek sikeresnek ítélik-e meg a laposítási törekvéseiket.
Sok vezérigazgató állítja, hogy nem csak költségmegtakarítás a cél, hanem egy "erősebb" vállalati struktúra kialakítása. Ez sötét kilátásokat vetít előre azok számára, akik karrierjüket a vállalati ranglétra középső fokainak elérésével töltötték.