Pénzcentrum • 2024. november 13. 14:10
Nagy kérdés, hogyan lehet valódi motivációt teremteni ma a magyar munkahelyeken, vagy éppen hogyan lehet elkerülni egy formálódó mentálhigiénés katasztrófát, aminek az egyik fő színtere szintén a munka világa. A HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum konferencia II. szekciójában november 13-án a résztvevők megvitatták a diverzitás valódi, hatékonyságot is növelő lehetőségeit, a digitalizációs eszközök betörését és integrálását a munkafolyamatokban.
A HR (R)Evolution 2024 - Powered by Prohuman & Pénzcentrum konferencia II. szekciója Korok Fatima, szabadtüdős mélymerülő sportoló előadásával indult. 102 méteres világcsúcs és az oda vezető útról bezsélt. Fatimával interjú is megjelent a pénzcentrum oldalán, melyet itt olvashatsz el.
Ezután Karig Luca, a BeHive Head of Organizational Development Consultingja beszélt a döntéshozás tudományáról, és arról, hogyan segít ez felkészülnünk a jövő kihívásaira.
Az ezt követő kerekasztalbeszélgetést Dr. Tóth Ágnes, a Prohuman vezérigazgatója moderálta (aki nemrég interjút adott a témában a Pénzcentrumnak), fókuszában a hatékonyságnövelés volt. Mint megtudtuk a beszélgetésből, számos eszköze létezik erre, elsősorban a vezetői döntések befolyásolják.
De hogyan lehet igazán motiválni a munkavállalókat? - tett fel a kérdést Dr. Tóth Ágnes. Partos Bence, a Mindset Pszichológia alapító-tulajdonosa szerint nem szeretik a munkavállalók, ha nem fix keretek közé szorítják őket, helyette érdemes bevonni őket a folyamatokba partnerként. Hozzátette, ugyanakkor túlzásba sem szabad ezt vinni, helyette meg kell találni az arany középutat.
A bevonás növeli a motivációt, abban az esetben, ha a munkavállaló magáénak érzi a folyamatokat, ezáltal csökkenteni lehet a fluktuációt is.
Mint elmondta, a fizetésemelés ugyan hatékony, de egyszerűen ma már nem elég, az elköteleződést nem lehet megvásárolni vele. A lojalitást lehet növelni például segítséggel, támogatással, gondoskodással.
Dr. Pintér Szabolcs, az UpScale ügyvezetője önmagában csak a fizetés ma már nem elég, ő inkább abban hisz, hogy a keretek biztosítása, az alkotás szabadsága, a szabályozottság a fontos. Ők például a tudást jutalmazzák, az új ismeretek megszerzését, ez a pay for knowledle rendszer.
A globális munkavállalói elkötelezettség 23 százalék, itt Európában pedig mindössze 13 – ez Nagy-Józsa Dorka, Y2Y Ltd. CEO-ja szerint azt jelenti, nem csináljuk jól . A legnagyobb baj az unalom a felmérések szerint: a munkavállaló azt érzi, nem használják ki a bennük lévő potenciált a cégek, ezért unatkoznak.
Első körben fontos lenne tudni, melyik az a munkavállalói réteg, amelyik unatkozik, és érjük el azt a bizalmi szintet, amiben ki meri mondani, mi a baj. A bizalmat kell első sorban növelni.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Lendvai Viktor a HiSchool alapítója szerint a motiváltság legmagasabb eszköze a megfelelő munkaerő a megfelelő pozícióba történő elhelyezése, de a karrierút felvázolása is kulcsfontosságú. Az elköteleződés a fiatalok körében még alacsonyabb, éppen ezért vállalatként fontos, hogy az ő készségeiket fejlesszék, de a közoktatásnak is komoly szerepe van ebben.
De, ha mint cég, azt akarjuk, hogy a falainkon belül építsen karriert a fiatal munkavállaló, sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a készségei mellett az önismeretét is fejlessze.
A pénz is motiválja a munkavállalót, ezt nem szabad elfelejteni Kardos György, a Multi-Pay tanácsadó partnere szerint, a vállalatok nagy része azonban nem tervez elég körültekintően. Nem nagyon tudják, hogy a legnépszerűbb béren kívüli juttatás nem az, ami a bankszámlára érkezik a fizetéssel együtt, sokkal látványosabb, ha külön összegként, esetleg egyéb cafeteriaelemként.
Összeget tekintve ők a bruttó bér 20 százalékát szokták ajánlani bónusznak, ezt ma Magyarországon még csak kevesen adják meg, de Kardos György elmondta azt is, hogy érdemesebb a munkabérnél kedvezőbb adózású termékeket felajánlani. Nagyon tudatosan kell tervezni ezeket a rendszereket.
Felmérés: Áldás, vagy átok a hitel?
A hitel, mint pénzügyi termék megítélése 2024-ben sem egyértelmű. Éppen ezért a Pénzcentrum és a Bankmonitor közös kutatásában arra keresi a választ, hogy az „átlagember” hogyan gondolkozik a hitelekkel kapcsolatban. Arra vagyunk kíváncsiak, mit gondol a lakosság arról, hogy valóban lehet a hitel egy értéket teremtő eszköz, amivel gyarapodhatunk, vagy a társadalmi megítélés szerint inkább negatív vonatkozásai vannak a hitelfelvételnek. Segítsd a munkánkat, és töltsd ki az aláébbi felmérést arról, vajon mi jellemzi a bank és az adós viszonyát Magyarországon.