Pénzcentrum • 2024. november 8. 10:58
Az interneten keresztüli munkavégzés új lehetőségeket nyitott a munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt, miközben egy merőben új munkavégzési formát hozott létre szerte a világon - közölte az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány. Az úgynevezett hakni gazdaságban történő munkavégzés rendkívül gyorsan növekszik, csak az Európai Unióban 2022-ben több mint 28,3 millió ember dolgozott digitális munkaerő-platformokon, mely 2025-re várhatóan 43 millióra emelkedik (+52%-os növekedés) - írják.
A hakni munka jellemzője a rövid távú, alkalmi, általában gyors munkavégzés online platformokon vagy applikáción keresztül, melyet elsősorban mellékállásban végeznek – bár egyre inkább megjelennek a csak hakni munkákból élők is. A rugalmasság, függetlenség és otthoni munkavégzés mint fő előnyök mellett fontolóra kell venni a hátrányokat is, ha valaki ilyen típusú munkavégzésre szánja el magát: ilyen például a bizonytalanság, kiszolgáltatottság, el nem varrt munkajogi kérdések.
Mivel elsősorban az európai kontinens nyugati és északi országaira jellemző a hakni gazdaság, a magyar hakni munkaerőpiacon dolgozók száma jelenleg még nehezen számszerűsíthető, viszont várható az ilyen típusú munkavégzés elterjedése a következő években hazánkban is.