Színt vallottak a magyarok: megdöbbentő, mi derült ki a fizetésekről

Pénzcentrum2024. november 7. 20:04

Napjainkban egyre több vállalat ismeri fel a munkavállalói jóllét jelentőségét. A modern cégek már ráébredtek, hogy a dolgozók fizikai és mentális egészsége nemcsak a kollégák szempontjából fontos, de a vállalat működésének hatékonyságát és jövedelmezőségét is befolyásolja.

Friss felmérések szerint a munkavállalók egyre inkább igénylik a minőségi munkakörnyezetet és a wellbeingre fordított figyelmet, sokszor még a fizetésemelés elé is helyezve ezt.

Világszerte és hazánkban is megfigyelhető, hogy azok a cégek, amelyek nagy hangsúlyt fektetnek a dolgozók jóllétére, nemcsak a munkatársak elégedettségében látnak javulást, hanem a fluktuáció és a betegszabadságok csökkenésében is” – fejtette ki Nagy Márta, a Fitt Magyarország Alapítvány elnöke. Az alapítvány nemrég a Kodolányi János Egyetemmel közösen végzett kutatást, amely azt vizsgálta, hogy mi befolyásolja és mi tartja vissza az egyént az egészséges fitt életmódtól. Ezen kutatási eredmények feldolgozása hozzájárul a jólléti programok fejlesztéséhez és eredményességéhez, így a Fitt Magyarország Programéhoz is.

A munkahelyi jóllét témában több nemzetközi felmérés is készült, amelyek kimutatták, hogy a magas szintű jóléti intézkedéseket alkalmazó vállalatok nagyobb növekedést érnek el pénzügyi mutatóikban és tőzsdei teljesítményükben. Az adatok alapján egy ponttal magasabb vállalati „boldogságindex” 1,7%-os növekedést hozott az eszközarányos megtérülésben (ROA), és komoly profitnövekedést eredményezett az ilyen stratégiákat alkalmazó vállalatok esetében. A legjobban értékelt vállalatok értékelése több szektorban (pl. pénzügyi, szolgáltatási) 115,6%-kal növelte a piaci értéket a versenytársakhoz képest a vizsgált időszakban, a boldogabb munkavállalók pedig 12%-kal voltak produktívabbak a kísérleti helyzetekben, mint a kontrollcsoport.

Nagy Márta szerint ez az eredmény is igazolja, hogy a munkavállalói jóllétbe fektetett erőforrások nem csupán költségek, de hosszú távon megtérülő befektetések is.

A cégeknek be kell látniuk, hogy az olyan intézkedések, mint a mentális egészség támogatása, a rugalmas munkaidő, az egészségedukáció vagy éppen a rendszeres mozgási lehetőségek biztosítása, komoly pozitív hatással bírnak a vállalati eredményességre

 – hangsúlyozta a szakértő.

A fluktuációra és a stabilitásra is hatással van a dolgozók hangulata

A tanulmány arra is rámutatott, hogy a magas jólléti mutatóval rendelkező vállalatoknál alacsonyabb a dolgozói lemorzsolódás aránya. A stabil munkaerő megtartása hosszú távon biztosítja a vállalat hatékony működését és a munkavállalói elégedettséget.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Egy ponttal magasabb boldogságindex 1,7%-kal növeli a vállalati megtérülést és a stabilitást. A jóléti stratégiák alkalmazása csökkenti a dolgozók stressz-szintjét, így kevesebb és rövidebb betegszabadságot vesznek igénybe. A Fitt Magyarország Alapítvány célja, hogy minél több magyar cég felismerje ezt, és a „gyümölcsnapok” vagy csocsóasztalok helyett/mellett komplexebb jóléti megoldásokra helyezze a hangsúlyt

- tette hozzá Nagy Márta.

Az alapítvány magas szakmai szintű és komplex wellbeing szolgáltatást kínál a munkáltatóknak, a TritonLife, hazánk legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatójával közösen. Ez a partnerség biztosítja, hogy a program résztvevői a legmodernebb diagnosztikai és egészségügyi megoldásokat vehessék igénybe, amelyek hosszú távon is fenntartható, egészséges életmódbeli változásokhoz vezetnek.

Nagy Márta szerint a minőségi jólléti intézkedések nem csupán a fizikai és mentális egészség javításában, hanem a munkavállalók teljesítményének növelésében is szerepet játszanak.

Noha a cégek egyre inkább felismerik, hogy a munkavállalói jóllét hosszú távon hozzájárul a vállalat gazdasági eredményességéhez, itthon még csak mostanában kezd szélesebb körben elterjedni ennek a jelentősége, és egyelőre csak a nagyobb cégekre jellemző. A jövőben ez azonban minden vállalat számára kikerülhetetlen lesz, hiszen a jólléti intézkedések révén a dolgozók nemcsak hatékonyabban, hanem lojálisabban is dolgoznak, ami növeli a cég piaci értékét.

Címkék:
hrcentrum, fizetés, magyarország, alapítvány, dolgozók, cégek, dolgozó, munkavállalók, vállalatok,