Nem kell halálra dolgoznod magad: így tesz rengeteg cég lépéseket a túlhajszoltság ellen

Pénzcentrum2024. október 29. 11:44

A japán gazdaság évtizedek óta küzd a túlhajszoltság kultúrájával, amely szélsőséges esetekben a "karoshi", vagyis a túlmunka okozta halál jelenségéhez vezethet. Az ország most jelentős lépéseket tesz a probléma kezelésére, és ebben kulcsszerepet játszik az innováció és a technológia. A mesterséges intelligencia és más modern megoldások segíthetnek a munkavállalók jólétének és mentális egészségének javításában - írta meg a World Economic Forum.

A túlhajszoltság kultúrája Japánban a második világháború utáni újjáépítés időszakában gyökerezik. Az ország gazdasági fellendülése érdekében kialakult egy olyan munkamorál, amely a személyes élet feláldozását dicsőítette. Ez a szemlélet hozzájárult Japán gazdasági sikereihez, de egyúttal súlyos egészségügyi problémákat is okozott.

Az 1980-as évektől kezdve egyre több ilyen esetet dokumentáltak. Egy nemrégiben készült kormányzati felmérés szerint ma is minden tizedik japán munkavállaló havonta több mint 80 órát túlórázik, és minden ötödiket fenyegeti a karoshi kockázata.

A probléma kezelésére az elmúlt évtizedekben számos kezdeményezés született. Több nagyvállalat korlátozta a túlórák számát és különböző intézkedéseket vezetett be a munka-magánélet egyensúly javítására. 2015-ben pedig bevezették a Stressz-ellenőrzési programot, amely kötelezővé tette a nagyobb cégek számára az alkalmazottak mentális egészségének rendszeres felmérését.

Az önbevallásos felmérések azonban nem mindig adnak pontos képet a valós helyzetről. Itt lép be a technológia, amely objektívebb módszereket kínál a mentális egészség ellenőrzésére. A mesterséges intelligencia fejlődése új lehetőségeket teremt a stressz és a túlmunka nyomon követésére és kezelésére.

Egy példa erre a Kintsugi nevű cég együttműködése az NTT Advanced Technology-val. A partnerség keretében az alkalmazottak hangmintáit elemzik mesterséges intelligencia segítségével, hogy azonosítsák a rendkívüli stressz jeleit.

JÓL JÖNNE 2,8 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 2 809 920 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 62 728 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 12,86%), de nem sokkal marad el ettől az MBH Bank 62 824 forintos törlesztőt (THM 12,86%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

"A résztvevők 78%-a egyetértett a Kintsugi mentális wellness-pontszámával" - számoltak be a projekt eredményeiről. Az így nyert objektív adatok alapján a vállalat célzott támogatási programokat tudott kínálni az alkalmazottaknak.

A technológia-vezérelt megoldások segíthetnek Japánnak abban, hogy újjáépítse munkakultúráját, és olyan környezetet teremtsen, amely támogatja, nem pedig kizsákmányolja a munkavállalókat. Bár az út még hosszú, a mentális egészség fontosságának növekvő tudatosságával és az új technológiák segítségével van remény a pozitív változásra.

Címkék:
egészség, támogatás, stressz, munka, veszély, túlóra, depresszió, cégek, alkalmazott, projekt, technológia, japán, probléma, mesterséges intelligencia, hétvégi munka,