Itt a friss rendelet: nincs mese, ezekben a munkakörökben maradhat a kötelező szűrés

Pénzcentrum2024. augusztus 22. 09:44

Megjelent a munkára való alkalmassági vizsgálat kötelező elrendeléséről szóló BM rendelet tervezete, mely egyeztetést követően szeptember 1-től léphet hatályba. A hivatalos dokumentum szerint a rendelet célja, hogy a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény felhatalmazása alapján tartalmazza azon expozíciókat, amely alá tartozó munkakörökben a foglalkoztatottak munkára való alkalmassági vizsgálata kötelező. Az idén született döntés ugyanis arról a törvénymódosításról is, mely szerint nem lesz kötelező a munkahelyeknek, hogy biztosítsák ingyen dolgozóiknak az alkalmassági vizsgálatokat.

Még tavaly jelent meg az a törvénymódosítási javaslat, amellyel a kormány gyakorlatilag - néhány munkakör kivételével - megszüntetné a kötelező munkára való alkalmassági vizsgálatokat. Vagyis amit évi egyszer a munkáltatónak ingyen kellett biztosítania, már az a szűrővizsgálat sem jár majd rengeteg dolgozónak. Vannak azonban munkakörök, amelyekben továbbra is kötelező lesz a szűrés, ezeket határozza meg a most megjelent rendelet tervezet, mely ősztől léphet érvénybe.

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (a továbbiakban: Mvt.) alapján 2024. szeptember 1-jétől főszabályként megszűnik a munkára való alkalmasság kötelező orvosi vizsgálathoz kötése. Jogszabály meghatározhat olyan munkaköröket (foglalkozásokat), amelyek esetében a munkára való alkalmasságról továbbra is orvosi vizsgálat alapján kell dönteni, emellett a munkáltató is elrendelheti az orvosi vizsgálatot.

A rendelettervezet az Mvt. felhatalmazása alapján tartalmazza azon expozíciókat, amely alá tartozó munkakörökben a foglalkoztatottak munkára való alkalmassági vizsgálata kötelező. A munkaköri alkalmasság vizsgálata az Mvt. alapján kiadott, a munkaköri, szakmai, illetve személyi higiénés alkalmasság orvosi vizsgálatáról és véleményezéséről szóló 33/1998. (VI. 24.) NM rendelet alapján történik. A munkába lépést megelőzően és a munkaviszony fennállása alatt rendszeres időközönként a munkáltató e körben ingyenesen biztosítja a munkaköri alkalmassági vizsgálatot.

Az alábbi esetekben tehát továbbra is kötelező maradhat a szűrés:

1. Fokozott baleseti veszély

  • Magasban végzett munka: a munkavégzés magassága meghaladja a 2 m-t.
  • Földalatti bányászati, kőolaj- és földgázbányászati mélyfúrási munkakörök.
  • Tűz- és robbanásveszéllyel járó munkakörök: az ipari robbantóanyagok gyártásával, tárolásával, szállításával és felhasználásával kapcsolatos tevékenységek.
  • Villamosüzemi munkakörök: erősáramú üzemi szabályzat alapján erősáramú villamos berendezéseken feszültség alatti, feszültség közelében és veszélyes közelségben végzett tevékenységek.
  • Feszültség alatti munkavégzéssel járó munkakörök (FAM); Egyéb feszültség alatt végzett tevékenységek.
  • Egyéb baleseti veszéllyel járó munkakörök: mozgó munkaeszközök, munkaeszközök mozgó elemei, haladó (mozgó) termékek, alapanyagok, félkész és késztermékek mellett vagy közelében végzett munka.

2. Terhelő munkahelyi klíma

A munkahely melegnek minősül: ha a szabadtéri munkahelyen a napi középhőmérséklet legalább 1 napig meghaladja a 25 °C-ot és az országos tisztifőorvos a hőség miatt a figyelmeztetést vagy a hőségriasztást kiadta. Zárt térben: ha a munkahelyi klíma a munkahelyen a 24 °C (K) EH értéket meghaladja. A munkahely hidegnek minősül, ha a hőmérséklet a munkaidő 50%-ánál hosszabb időtartamban, szabadtéri munkahelyen a +4 °C-ot, illetve zárttéri munkahelyen a +10 °C-ot nem éri el.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 18 990 380 forintot 20 éves futamidőre már 6,54 százalékos THM-el,  havi 139 249 forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál szintén 6,54% a THM, míg a CIB Banknál 6,68%; a Raiffeisen Banknál 6,79%, az Erste Banknál 6,89%, az OTP Banknál pedig 7,84%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

 

3. Zaj (felső beavatkozási határértéket meghaladó esetben)

4. Ionizáló sugárzás

5. Mesterséges optikai sugárzás (például lézer)

6. Vibráció (helyileg ható és/vagy egész test) prevenciós határértéket meghaladó esetben

7. Kémiai kóroki tényezőnek kitett munkakörök

8. Járványügyi érdekből kiemelt munkakör

  • Egészségügyi intézményekben az újszülöttek, koraszülöttek, csecsemő- és gyermekbetegek ellátásával kapcsolatos valamennyi munkakör; óvodákban, bölcsődei ellátást biztosító intézményekben, szolgáltatásokban, csecsemő- és gyermekotthonokban a csecsemők, illetve a gyermekek ellátásával kapcsolatos valamennyi munkakör.
  • Közfogyasztásra szánt élelmiszer (beleértve az ételt, italt) előállításával, valamint forgalmazásával (kivéve a csomagolt élelmiszerek és a nyers zöldség-gyümölcsfélék szállítását, tárolását) foglalkozó, továbbá ilyen munkahelyeken tisztítást, takarítást végző személy.

9. Tüdőfibrózist okozó poroknak vagy azbeszt ártalomnak kitett munkakörök

10. Biológiai kóroki tényezőnek kitett munkakörök

Egészségügyi és szociális ellátásban végzett munkák, beleértve az elkülönítő, valamint a kórbonctani részlegeket; klinikai, állatorvosi diagnosztikai laboratóriumokban végzett munkák; szennyvíztisztító berendezésekben, járható szelvényű szennyvízelvezető művekben végzett munkák; hulladék megsemmisítő, ártalmatlanító létesítményekben végzett munkák.

11. Éjszakai műszakban végzett munka

A 22 és 6 óra közötti időszakban teljesített munkavégzés.

12. Kézi tehermozgatás 10 kilogramm felett

A rendelet 2024. szeptember 1-én lép hatályba.

Címkék:
hrcentrum, vizsgálat, egészség, kötelező, munka, szűrés, szűrővizsgálat, rendelet, munkakör,